ЖРК Куманово поразен од Вардар СЦЈС

ЖРК Куманово поразен од Вардар СЦЈС

Ракометарките на Куманово вчеравечер го загубија 15 меч во рамките на женската ракометна лига, откако на домашен терен го загубија мечот од Вардар со резултат 31:23.
„Вардарки“ испишаа 13та победа по ред, додека за ракометарките на Куманово ова беше петти пораз од почетокот на сезоната. Во првото полувреме кумановци имаа сила да возвратат на секое водство на гостинскиот состав и не дозволија поголема предност на ракометарките на Вардар. Секогаш кога гостинките се обидоа да направат водство…

Read More

КК Куманово: Згрозени сме од одлуката на МКФ

КК Куманово: Згрозени сме од одлуката на МКФ

Данило Мијатовиќ и официјално е ослободен од обрските кои ги имаше со договорот со КК Куманово, откако вчера Македонската кошаркарска федерација донесе одлука за арбитража на српскиот интернационалец.
Мијатовиќ сега може да ја реализира шансата да се врати повторно во дресот на МЗТ Скопје Аеродром, а се очекува уште денес да го потпише својот договор. Но, остра реакција пристигна од управата на КК Куманово по повод одлуката на МКФ да се раскине договорот со клубот.
Во соопштението…

Read More

РК Куманово со пораз од Риниа М

РК Куманово со пораз од Риниа М

Ракометарите на Куманово го загубија мечот од 12 коло на Првата машка ракометна лига на Македонија, откако вечерва на домашен терен беа совладани од составот на Риниа М со резултат 37:32.
Кумановци видно ослабнати по заминувањата на неколку ракометари не се предаваа толку лесно, а големата разлика неколку пати ја намалуваа со надеж дека ќе успеат да впишат нова победа и да се искачат на третата позиција во табелата. Сепак многу повозрасниот состав на Риниа М…

Read More

КК Куманово го совлада Кожув

КК Куманово го совлада Кожув

Кошаркарите на Куманово во инфаркт натпревар вчеравечер на домашен терен ја впишаа првата победа во Супер лигата, откако со резултат 108:103 го совладаа составот на Кожув од Гевгелија.
Мечот помина без играта на најдобриот кошаркар на Куманово, Данило Мијатовиќ кој побарал исписница од клубот за да може да премине во редовите на МЗТ Скопје, но работите се додатно искомплицирани затоа што клубот не сака да го прифати неговото барање.
Недостатокот на играта на српскиот интернационалец се почуствува…

Read More

Филип Наковски вицешампион во кик-бокс

Филип Наковски вицешампион во кик-бокс

Сребрен медал во Куманово пристигна од Филип Наковски благодарение на неговите извонрдени резултати од Државното првенство во кик бокс дициплини за сениори, јуниори и кадети кое се одржа во Скопје.
На настанот во конкуренција од 166 натпреварувачи и 24 клубови од државата, Наковски со своите натпреварувачки способности забележа успех и стана вицепрвак на Македонија во категоријата лоу-кик до -91 килограм.

Што се однсува до борбите тој во полуфиналето беше поуспешен од натпреварувачот од Струга, Игор Лазаревски, каде…

Read More

КК Куманово со победа над КК Струмица

КК Куманово со победа над КК Струмица

Кошаркарите на Куманово викендов на гостински терен ја впишаа десетатта победа по ред во домашниот кошаркарски шампионат, откако со резултат 79:62 го совлада составот на Струмица.
Кумановци како фаворити влегоа во мечот, а таквата улога ја оправдаа уште од самиот старт кога направија водство од 9:0, а првите десет минути ги завршија со резултат 24:17.
Откако одлично ја заврпија и втората четвртина и на полувреме заминаа со резултат 41:28, ги совлада уморот и падот на концентрацијата допринесе…

Read More

Нови медали за кумановските атлетичари

Кумановските атлетичари изминатиот период остварија низ ауспеси на домашната атлетска сцена, меѓу кои и пет медали од Државното првенство во фрлачки дисциплини, а беа дел ид од подготовките во Бугарија, како и Истанбул куп во Турција.

На одржаното државно фрлачко првенство направивме можеби и најдобар успех во поглед на освоените медали во сите категории, пионери, под 18 и 20 години, но најважното сениорските титули, АК Куманово имаше освоено речиси сите сениорски титули. Марјан Нојковски победи во…

Read More

КК Куманово со победа над Вардар

Кошаркарите на Куманово викендов на домашен терен ја впишаа деветатта победа по ред во домашниот шампионат, откако го совладаа составот на Вардар со резултат 86:69.
Нешто подобри кошаркарите на Вардар беа само во првата четвртина од средбата кога направија поен повеќе од домаќините, односно резултат 17:16. Останатиот дел од натпреварот беше во целосна доминација на кошаркарите на Марјан Србиновски.
Во втората четвртина сино-белите од израмнет резултат со серија од 10-0 направија резултат 43:32 што беше голем чекор…

Read More

ЖРК Куманово со победа над ЖРК Прилеп

ЖРК Куманово со победа над ЖРК Прилеп

Екипата на ЖРК Куманово на домашен терен ја оствари премиерната победа во рамките на вториот дел од новата сезона од женската супер лига.
На дуелот беа фаворити, но во првите триесетина минути мораа малку да се помачат за да воспостават некоја рамнотежа на теренот. На средината на првото полувреме прилепчанки имаа предност од три голови, но домшните ракометарки успешно воспоставија рамнотежа на резултатот и може да направат предност. На полувреме се замина со резултат од 16:15.
Второто полувреме беше изедначено. Тимот…

Read More

Расте бројот на членови во пливачкиот клуб „Делфин“

Кумановци се заинтересирани за користењето на затворениот пливачки базен, сметаат од пливачкиот клуб Делфин. Од таму велат дека младите го користат слободното време за овој спорт. Додаваат дека веќе имаат 70-ина членови.
-По кратка пауза поради бактериолошко чистење на водата и испуштање од базенот пливачкиот клуб Делфин продолжи со своите тренинзи во стандардите термини со цел да стане масовно пливањето во општината и да се користат бенефитите кои што ни ги нуди овој базен. Имаме неколку…

Read More
1 31 32 33 34 35 37