КК Куманово го совлада Фени Индустри

Кошаркарите на Куманово викендов на домашен терен го совладаа составот на Фени Индустри со резултат 64:60 во рамките ан 12то коло од домашното кошаркарско првенство.
Мечот се одигра во спортската сала на СОУ „Перо Наков“ која има минимален капацитет седишта, а спортската сала во Куманово која не е реновирана со децении започна да се распаѓа. Влагата го оштетила паркетот, а навадно паднал и еден од кошевите. Од управата не успеавме да добиеме одговор, за состојбата, само посочија…

Read More

КК Куманово убедливо против Пелистер

Кошаркарите на Куманово викендов го совладаа составот на Пелистер во рамките на 11то коло од Првата машка кошаркарска лига на Македонија со резултат 81:64.
Сино-белите во мечот влегоа како фаворити, а својата улога ја оправдаа уште од стартот на натпреварот. Освен израмнувањето од 4:4 на почетокот од средбата останатиот дел помина во предност за кумановци. Првата четвртина направија солидна предност со резултат 24:15, а рутински го одиграа и целото прво полувреме кое заврши со резултат 38:30…

Read More

КК Куманово со победа над Карпош Соколи

Кошаркарите на Куманово вчеравечер на гостински терен впишаа прва победа во вториот дел од БИБЛ лигата, откако со резултат 106:101 го совладаа составот на Карпош Соколи.
И покрај тоа што американскиот плејмејкер Јонел Браун поради повреда остана на клупа, сепак на остатокот од екипата им одеше доста солидно во текот на целиот меч, па на моменти имаа и разлика од над 20 поени.
Натпреварот го отворија со неколку погодоци за три поени кои им донесоа солидна предност….

Read More

КК Куманово без Браун против Карпош Соколи

Кошаркарите на Куманово утревечер со почеток во 19 часот че го одиграат првиот меч од втората фаза во рамките на БИБЛ Лигата и тоа против еден од најтешките противници, Карпош Соколи.
Скопскиот тим влегува каок фаворит во натпреварот, особено ако се земе во предвид  лоштио здравствени билтен на избраниците на Србиновски , а пред се на американскиот плејмејкер Јонел Браун кој поради повреда утре ќе остане на клупа.

Ќе пробаме да дадеме максимум, да изиграме максимално што…

Read More

КК Куманово убедливо поразен од Берое

КК Куманово убедливо поразен од Берое

Кошаркарите на Куманово го загубија последниот меч од првата фаза во рамките на БИБЛ лигата, откако на гостински терен беа совладани од составот на бугарскиот Берое со резултат 91:70.
Со оглед дека кумановци уште одамна обезбедија пласман во понатамошниот тек од лигата, вчеравечер одиграа доста опуштен натпревар кој им беше четврт пораз наспорти шестте победи со кои го обезбедија второто место во табелата.
Кумановци добро го отворија натпреварот со кошот на Данило Мијатовиќ, но сепак бргу влегоа…

Read More

КК Куманово убедливо против КК Струмица

КК Куманово убедливо против КК Струмица

Кошаркарите на Куманово оставрија петта победа по ред во рамките на домашното кошаркарско првенство откако вчеравечер на домашен терен во рамките на седмото коло го совладаа составот на КК Струмица со резултат 93:72.
Гостите одржуваа резултатска рамнотежа во почетокот на мечот иако домаќините на првата четвртина имаа предност од само пет поени,  сепак кормилото на Србиновски, предводено од новиот капитен Марјан Јанески направија предност од 10 поени на полувремето, односно на пауза заминаа со резултат 49:39.
Скоро…

Read More

Јонел Браун ново засилување за КК Куманово

Јонел Браун ново засилување за КК Куманово

Кошакркарскиот клуб Куманово доби нов член. На местото на досегашниот плејмејкер и капитен на клубот, Александар Костоски кој потпиша со романскиот Питешти, веќе во среда ќе се најде американскиот интернационалец Јонел Браун.
Браун ќе игра на плејмејкерската позиција, а доаѓа од редовите на кипарскиот тим Ниар Ист Универзитетит, каде има играно со „поранешниот кумановец“ Вукашин Мандиќ. Браун е државјанин на Соединетите Американски Држави, каде настапувал за Кенеси Универзитетот, а има 22 години и е висок 175…

Read More

Ракометарите славеа против Преспа

Ракометарите на Куманово остварија нова победа откако викендов на гостински терен во рамките на првата машка ракометна лига го совладаа составот на Преспа од Ресен со резултат 36:30.
Доминација во играта кумановци покажаа уште од самиот почеток на средбата па го полнеа голот на домаќините. И покрај големата желба од страна на ракометарите на Преспа да го намалат водството на избарниците на Димковски, сепак на полувреме се замина со резултат 18:15 во корист на екипата на…

Read More

КК Куманово убедливо против Вардар

Кошаркарите на Куманово ја забележаа четвртата по ред победа во домашното кошаркарско првенство, откако викендов на гостински терен убедливо го совладаа составот на Вардар со резултат 92:67.
Победата на Куманово беше решена уште во првата четвртина од средбата кога со убедливо водство од 16 поени избраниците на Србиновски направија резултат 24:8. Добрата игра продолжи и во вторите десет минути од првото полувреме, кога сино-белите направија водство од 29 поени разлика, односно резултат 44:15. Кошаркарите на Вардар…

Read More

Планинарското друштво Куманово врши упис на нови членови

Планинарското друштво Куманово врши упис на нови членови

Со цел афирмација на планинарските спортови и зголемување на своето членство Палнинарското друштво Куманово врши упис на нови членови.

Чланарината изнесува 350 денари, од кои 100 денари одат за планинарската книшка на ФПСМ, односно Федерацијата на планинарски спортови на Македонија, а останатите 250 денари одат на контото на клубот. За 2017 година, ПД Куманово планира организирање на многу акции, дел од нив ќе бидат во нашата држава, а дел во странство. Како побитни можам да ги…

Read More
1 32 33 34 35 36 37