ЖРК Куманово на реванш во Мадрид

ЖРК Куманово на реванш во Мадрид

Ракометарките на Женскиот ракометен клуб Куманово вечерва заминуваат за Шпанија каде во сабота ќе се одигра реваншот против екипата на Хелветиа Алособендас од Мадрид, во рамките на второто коло од Европскиот Челинџ куп.
Членот на Управниот одбор на ЖРК Куманово, Никица Кипријановски,   упати благодарност до публиката која во голем број дојде да ги бодри куманокви на мечот кој се одигра на домашен терен минатата недела.
Здравствениот билтен е во ред, спремните сме сите за одигрување на тој…

Read More

КК Куманово го совлада КК Башкими

КК Куманово го совлада КК Башкими

Кошаркарскиот клуб Куманово обезбеди уште една победа, откако вчеравечер на гостински терен во рамките на БИБЛ лигата го совлада КК Башкими со резулат 86:83.
Убедливата игра уште од самиот старт за сино-белите носеше надеж за солидна разлика во финишот. Иако во даден момент изабраниците на Србиновски обезбедија водство од 23 поени, сепак во последната четвртина имаа огромен пад во концентрацијата па натпреварот го завршија со три поени разлика.
Во првата четвртина од средбата кумановци имаа двојна предност…

Read More

ТК „Тумба“ и ТК „Куманово“ организираа турнир во тенис

ТК „Тумба“ и ТК „Куманово“ организираа турнир во тенис

На новите четири тенери кои се наоѓаат во близина на Спорската сала, денеска се одржа турнир во тенис, кој го организираат тениските клубови Тумба и Куманово. Турнирот на кој учествуваа деца на возраст од 5 до 16 години се организира во чест на 11-ти октомври. Тренерите од двата клуба истакнаа дека се радуваат што со пуштањето на овие терени се отвораат услови за развивање на тенисот во градот.
-Целта на овој турнир е една поголема масовност…

Read More

Започна меморијалниот турнир во чест на Матрикс

Започна меморијалниот турнир во чест на Матрикс

Во спортската сала на економското училиште Перо Наков денеска започна меморијалниот турнир во мал фудбал, кој се организира во чест на Мартин Симоновски Матрикс.
Турнирот, на кој учествуваат 13 екипи го организира Социјалдемократската младина од Куманово.
Честа да го отворат турнирот го имаа екипите Графо флекс и Пиљара Маце, а покрај нив ќе настапат и Карпош Јуниор, Самет, Оли травел, Водовод, Дрим Тим,  Тргопвски , Биџо, СДММ, Црвена Ѕвезда Фк Победа и СДММ Крива Паланка.
-Денеска се играат…

Read More

ЖРК Куманово ги пречекува ракометарките на Хелветиа Алсобендас

ЖРК Куманово ги пречекува ракометарките на Хелветиа Алсобендас

Ракометарките на ЖРК Куманово утре со почеток во 19:30 часот на домашен терен ќе ја пречекаат екипата на Хелветиа Алсобендас од Шпанија во рамките на второто коло од Европскиот Челинџ куп.
По тој повод денес првите луѓе на клубот на прес конференција ги повикаа сите кумановци во што помасовен број да ја пружат поддршката на ракометарките, со цел извојување што подобар резултат.
Претседателот на клубот, Бобан Пеовски вели дека ЖРК Куманово не може да застане рамо до…

Read More

КК Куманово со победа на стартот на БИБЛ лигата

КК Куманово со победа на стартот на БИБЛ лигата

Кошаркарскиот клуб Куманово со победа го стартуваше своето учество во БИБЛ лигата, откако на домашен терен вчеравечер го совлада тимот на КК Теодо од Тиват, Црна Гора со резултат 78:75.
Поголемиот дел од средбата во Спортската сала во Куманово беше турбулентна и неизвесна, но со одличната игра пред се на Данило Мијатовиќ, сино-белите извојуваа победа.
Со водство од 4-0 изабраниците на Марјан Србиновски стартуваа во БИБЛ лигата, но целата прва четвртина беше горе – долу неизвесна со…

Read More

Нови медали за кумановските атлетичари

Нови медали за кумановските атлетичари

Атлетскиот клуб Куманово викендов во Скопје беше дел од две паралалени државни превенста во атлетика, едното за атлетичари до 13 години, а другото за млади до 17 години.
Кумановските атлетичари се вратија со освени неколку први места, медали и награди со што уште еднаш потврдија дека се најдобри во државата.

Јас настапив на тој за атлетичари до 17 години, настапив во вкуно 3 дисциплини, на 100 метри, 300 метри и 4 пати по 100 метри штафета. На…

Read More

КК Куманово без финале во Супер купот

Кошаркарите на Куманово вчера го загубиа полуфиналниот меч во рамките на Супер купот на Македонија, кога со резултат 82:70 беа совладани од играчите на Карпош Соколи.
Изабраниците на Србиновски поведоа најпрвин со четири поени разлика, но Карпош Соколи пак направи серија од 10-0 и резултатот во седмата минута беше 15:9. Во последната минута по тројката на Зековиќ за 22:17, Караколов и Караџовски го најавија кам-бекот на својот тим, па на стартот на втората четвртина Ѓорѓевиќ го…

Read More

ЖРК Куманово ги совлада ракометарките на Прилеп

ЖРК Куманово ги совлада ракометарките на Прилеп

Женскиот ракометен клуб Куманово на домашен терен ја доби првата победа во рамките на новата сезона од женската супер лига, откако ја совлада екипата на ЖРК Прилеп со резултат 29:23.
Кумановки на дуелот беа фаворити, а во првите триесетина минути се боереа за рамнотежа во резултатот, за да на средината на првото полувреме прилепчанки имаат предност од четири голови, но сепак првиот дел од натпреварот заврши со резултат 14:14.
Второто полувреме сепак беше резервирано за екипата на…

Read More

Нова ракометна школа во Куманово

Нова ракометна школа во Куманово

Новата ракометна академија „Старс“ деновиве започна со работа во Куманово и на сите заинтересирани потенцијални ракометари ќе им овозможи квалитетен професионален развој.
Основач на академијата е Катерина Николовкса, дологогдишна ракометарка од Куманово, која е дел и од женската репрезентација на Македонија. Засега постои голем интерес кај младите, а првиот тренинг започнува веќе утре.

За почеток ќе имаме пријателски натпревари во Македонија, поканети сме и на меѓународни турнири во соседните држави во Србија и во Грција, а…

Read More
1 34 35 36 37