ЖРК Куманово утре го пречекува ЖРК Скопје

ЖРК Куманово утре го пречекува ЖРК Скопје

Ракометарките на Куманово утре го пречекуваат составот на ЖРК Скопје во рамките на јубилејното 10. коло од домашниот шампионат за дами.
Кумановки влегуваат како апсолутен фаворит во мечот, по досегашните седум победи од девет одиграни натпревари.
Мечот се игра утре со почеток во 15:30 часот во спортската сала на СОУ „Перо Наков“.

Read More

КК Куманово утре го пречекува КК Ангели

КК Куманово утре го пречекува КК Ангели

Кошаркарите на КК Куманово 2009 утре на домашен терен го пречекуваат составот на КК Ангели во рамките на деветтото коло од Втората кошаркарска лига.
Утрешниот натпревар е закажан во 18:00 часот во спортската сала на СОУ „Перо Наков“.

Read More

Продолжува кампањата ,,Првата помош спасува живот‘‘

Продолжува кампањата ,,Првата помош спасува живот‘‘

Црвен крст на Македонија – Општинска организација Куманово од први септември годинава продолжи да ја спроведува кампањата по прва помош под мотото ,,Првата помош спасува живот‘‘ наменета за ученици од основни и средни училишта на возраст од 12-18 години на територија на Република Северна Македонија во која учениците ќе се стекнат со основите на првата помош. Главна цел на кампањата е да се подигне свеста кај младата популација за значењето на првата помош како животоспасувачка…

Read More

ВИДЕО: Промовирана монографијата за 75 години Театар Куманово

ВИДЕО: Промовирана монографијата за 75 години Театар Куманово

Монографија за 75 години Театар Куманово беше промовирана вчеравечер  во НУЦК „Трајко Прокопиев“. Актери, драматурзи, вработени во театарот, Кети Дончевска-Илиќ, Симона Тоскиќ, Сашо Костовски и Зоран Зафировски се автори на монографијата. Велат дека на овој начин ги забележале и ги штитат од заборав дел од претставите играни во далечно време, расфрлани низ архивите, кутии, записи и текстови. Нивна желба е што поскоро претставите да ги играат во целосно реконструиран театар.  Промотор на Монографијата беше театарскиот…

Read More

Спасовски: Во функција се сите капацитети за јавна безбедност

Спасовски: Во функција се сите капацитети за јавна безбедност

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска, по работната посета на СВР Скопје, одговори на новинарско прашање за мерките и активностите кои овој сектор ги презема како дел од потрагата по исчезнатата малолетничка.
„ Има формирано посебен Штаб, којшто работи во Секторот и работи заедно со родителите, односно со семејството и со познаниците, пријателите, соучениците итн. на исчезнатото девојче. Секојдневно се преземаат низа на активности, вклучени се неколку стотини полициски служебници кои исклучиво работат на оваа…

Read More

Приведен кумановец кој крадел од автомобили

Приведен кумановец кој крадел од автомобили

Дваесет и осумгодишен кумановец бил приведен изминатата ноќ кога бил откриен како се обидува да ограби паркирано возило.
Според СВР Куманово, на булеварот „Октомвриска револуција“, ноќва кумановецот бил затекнат при обид да одземе предмети од паркирано возило.
Како што додаваат од полицијата, тој се сомничи дека во текот на вечерта со употреба на сила влегол во неколку автомобили на различни локации во Куманово и одзел предмети.
Кумановецот бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот…

Read More

ВИДЕО: Се бара заштита на животната средина и туризмот во североисточниот плански регион

ВИДЕО: Се бара заштита на животната средина и туризмот во североисточниот плански регион

Реализација на проекти за заштита на животна средина и туризмот се приоритет за граѓаните, претставници на здруженија, институции и установи од североисточниот регион, информираат надлежните од центарот за развој на североисточниот плански регион. Во ученичкиот дом „Професор Мијалковиќ“ се одржа втората сесија од форумот кој се спроведува во рамки на проектот „Одржлив и инклузивен рамномерен регионален развој – II фаза“.

Read More

Советникот од Левица гостин во „СТАВ“

Советникот од Левица гостин во „СТАВ“

Никола Лазаревски, советник од Левица во Советот на Општина Куманово гостува во емисијата „СТАВ“.

Тој ќе се осврне на актуелните случувања, инфраструктурните проблеми во градот, но и очекувањата од претстојните избори.

Гледајте „СТАВ“ вечерва во 20 часот!

https://youtu.be/oPm0ybWUuPs

Read More

ВИДЕО: Богата културна програма на НУЦК „Трајко Прокопиев“ и во декември месец

ВИДЕО: Богата културна програма на НУЦК „Трајко Прокопиев“ и во декември месец

НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ и во текот на декември продолжува со богатата културна програма.
Изложби, промоција на монографија по повод 75 години Театар Куманово, премиера на претставата „Балкон“  на албанска драма се само дел од предвидените активности до крајот на годинава.
Повеќе на оваа тема од  изјавата на  директорот на националната установа Сашо Тодоровски.

Read More

ВИДЕО: Еко акција в сабота во Пчиња

ВИДЕО: Еко акција в сабота во Пчиња

Во селото Пчиња в сабота ќе се организира еко акција во рамките на проектот за уредување, промоција и заштита на Бислимска клисура, кој е во реализација на здружението Народен универзитет, ЛАГ АБЕР 2015 и Фондацијата за мали и средни претпријатија. Проектот е финансиран од ЕУ.
Повеќе детали за претстојната акција во Пчиња од Оливера Стефановска, проект- координатор.

Read More