Ученици „од втор ред“: Онлајн настава со офлајн последици

Ученици „од втор ред“: Онлајн настава со офлајн последици

Бранко Прља
Кога веќе треба да се држи комбинирана настава, колку и да е комплицирана таа „равенка“, во неа не смее да се забораваат децата кои учат онлајн. Тие се одделени од другарите и од општеството и им треба помошта на наставниците. Ако им се даде довербата и вниманието, тие ќе вратат десетократно!

Со инсистирањето на физичко присуство оваа учебна година, онлајн (комбинираната) настава е заборавена и заметена „под тепих“. Јасно е дека наставниците се соочени со…

Read More

По 4-ти пат саем „Органска трпеза“

По 4-ти пат саем „Органска трпеза“

По четврти пат во Куманово ќе се одржи меѓународниот саем „Органска трепза“, кој традиционално го организира Комората на органски производители и здружението „Живот“. Саемот ќе се одржи на отворено пред комплексот базени во сабота, согласно протоколите за заштита на здравјето. Годинава се пријавиле учесници од државата, Србија, Бугарија, Ерменија, Хрватска, Словенија, Русија, Словачка, Црна Гора, Косово. Целта на саемот е да им помогне на производителите да ги презентираат производите, да ги прошират контактите во регионот…

Read More

На лекарите местото им е во ординација, не во политиката

На лекарите местото им е во ординација, не во политиката

На лекарите местото им е во ординација со пациентите, не во политиката, смета невропсихијатарот Мици Дудучки. Вели, ова е последица на опаднатото ниво на образование, па како иден пензионер, стравувам кој и како ќе не лекува.
Не сум поборник за тоа лекарите да седат во пратенички или советнички клупи.  Исклучок е за министер или заменик министер. На лекарите местото им е во ординација со пациентите, истакна при гостувањето во емисијата „СТАВ“ на ТВ Плус, добропознатиот невропсихијатар…

Read More

Шеесет и прва седница на Советот

Шеесет и прва седница на Советот

Утре во зградата на поранешен комитет ќе се одржи шеесет и првата седница на Советот на Општина Куманово. На дневен ред ќе се најдат неколку точки, меѓу кои предлог – Одлука за давање на финансиска помош од Буџетот на Општина Куманово на семејствата на починатите во трагичниот пожар во мобилната Ковид болница во Тетово, тримесечен извештај за финансиско работење на јавното претпријатие „Водовод“, како и предлог – Одлука за давање согласност на Предлог – Годишен план…

Read More

МВР: Санкционирани 313 возачи во државата

МВР: Санкционирани 313 возачи во државата

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 313 возачи. Од нив, 16 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 169 возачи ја пречекориле брзината во населено…

Read More

ДЗС: Досега се попишани 1.132.484 лица

ДЗС: Досега се попишани 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера.
Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 193.742 лица, објави Државниот завод за статистика.
Пописот ќе трае до 30 септември.

Read More

Утре трет протест за патот кај Искрин мост

Утре трет протест за патот кај Искрин мост

Утре во период од 09 до 14 часот, група граѓани повторно ќе го блокираат алтернативниот пат кај Искрин мост. Овие жители  претходната седмица во понеделник и петок, излегоа на протести, од кои побараа да им се направи безбеден пат, а не импровизирани мостови направени од цефки. Бараат и патна сигнализација.

По одлука на ресторното министерство Искрин мост е затворен сто дена, откако беше утврдено дека при реконструкција е изместен еден од носечките столбови за 70 сантиметри.

Read More

Се празнува Мала Богородица

Се празнува Мала Богородица

Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица) е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите празници, сепак, тој почнал да се празнува многу подоцна. Дури откако ослабнало паганството, христијаните, покрај на Исус Христос, можеле да и оддадат заслужено признание и на неговата мајка.
Народот верува дека Пресвета Богородица е заштитничка на мајките воопшто и на леунките посебно, поради што жените што раѓаат ја повикуваат да им помогне…

Read More

Ретроспективна изложба во Куманово

Ретроспективна изложба во Куманово

Во рамките на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија 2021“ , Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово, во соработка со Националната установа Центар за култура „Антон Панов“ – Струмица, како пропратна манифестација, ја организира изложбата на слики со наслов Ретроспективна изложба – „Од депото на Меѓународната Струмичка ликовна колонија“.
Изложбата содржи 18 дела од богатата колекција на оваа колонија,  со автори  од повеќе генерации  (Трајче, Јанчевски, Борислав Траиковски, Александар Јанкуловски Цане, Љубодраг Маринковиќ Пенкин,…

Read More

Целодневен фестивал на Костурница

Целодневен фестивал на Костурница

Целодневен фестивал во саботата се одржа и на спомен Костурница, а беше проследен со DJ сетови на Никола Наумовски, Игор Калц и Антонио Димитриевски,  танцов перформанс на танцово студио „Ултра”, како и концерти, меѓу нив и на групата Авелина.
Влезот беше со донација, а публиката присуствуваше согласно важечките здравствени протоколи за настани на отворено. Организатор на фестивалот е Wire Entertainment (Ваер Ентертејнмент) од Куманово. И овој фестивал, како и тридневниот на Кокино е во рамки на…

Read More