Министерството за труд му помага на семејството Маличевиќ

Откако самохраниот татко, кумановецот Роберт  Маличевиќ  јавно ја раскажа својата тажна животна приказна и искушението  да ги даде ќерките и синовите во Дом за деца без родители за да ги спаси од глад и студ,  голем број граѓани и хуманитарни организации  му помогнаа на ова седумчлено семејство. Во врска со овој случај , денеска се огласи и министерката за труд и социјална политика Фросина Ременски. Таа  посочи  дека  кумановскиот центар за социјални работи  ги презема…

Read More

Соопштение на српската амбасада

Амбасадата на Република Србија испрати соопштение до српските партии, здруженија и заедници во Република Македонија во кое што ги потсетува државјаните на Република Србија кои што живеат во Република Македонија дека најдоцна до втори април 2016та година можат да поднесат „Барање за упис во избирачкиот список дека гласачот ќе гласа од странство“ до амбасадата во Скопје поради гласање на изборите за народни пратеници на Народното собрание на Република Србија кои ќе се одржат на 24…

Read More

Во тек е пријавувањето за „Маскенбал“

До 31 март годинава трае пријавувањето за учество на деца и младинци на традиционалната манифестација „Маскенбал “  . Конкурсот е објавен од центарот за култура„  Трајко Прокопиев“.
 
-Заинтересираните можат да се пријавуваат секој работен ден до 14 часот, изјави Сашо Костовски, в.д.директор на центар за култура „Трајко Прокопиев“
 
Манифестацијата ќе се одржи на 1.април со почеток во 19 часот.
Годинешнава манифестација ќе ја водат актерите од Tеатар, Куманово , Марко Трајковиќ и Александра Михајловска. На манифестацијата стручно жири…

Read More

Учениците во Студена бара два дена не одат на училиште

Втор ден не одат на училиште основците во кумановското село Студена бара. Незадоволни од условите во кои што децата ја следат наставата, родителите и денеска не ги пуштија на училиште.  10 ученици од 1 до 5 одделение следат комбинирана настава во две училници. Подрачното училиште на централното  „Браќа Миладиновци“ е изградено во 60-тите години  и оттогаш, тврдат родителите ниту денар не е потрошен за негова реконструкција. Покривот прокиснува, преку старите врата и прозорци влегува студен…

Read More

20 годишен јубилеј на Телевизија Феста

2 децении  Телевизија Феста,  20 години градење доверба преку макотрпна работа, предизвици, проблеми од различен карактер. Од медуим со скромни почетоци , ТВ Феста прерасна во медиум  со завиден рејтинг според гледаноста.  На роденденот бројни пријатели, колеги, политичари, советници, министри, градоначалници со своето присуство ја потврдија  медиумската зрелост и професионалниот пристап во известувањата за сите случувања во градот, без разлика дали станува збор за политика, економија, култура , спорт.
– Со вистински професионализам, желба за работа…

Read More

ГРОМ: Се потврдија нашите сомнежи за општината

Општинската организација на ГРОМ денеска одржа пресконференција на која беше истакнато дека нивните сомнежи за недомаќинското и расипничко работење во општина Куманово во врска со организираниот превоз на учениците се потврдиле. До ваков заклучок ГРОМ дошол по добиениот писмен одговор од општината и врз основа на увидот на сајтот на Бирото за јавни набавки при министерството за финансии на РМ. ГРОМ пред два месеца објави дека иако бројот на учениците кои што користат организиран превоз…

Read More

Дупки и кал на улицата „Среќко Пужаљка“

Околу 3000 ученици од гимназијата „Гоце Делчев “ и основните училишта „Браќа Миладиновци“ и „Крсте Мисирков“  секојдневно поминуваат по улицата„ Среќко Пужаљка “ која што е исполнета со дупки, а на некои места има и цели кратери. Како е можно локалната власт да не забележи во каква состојба се наоѓа улицата која поминува покрај три училишта и градинка во централното градско подрачје, праша денеска  советничката  Злата Божиновска од ВМРО -ДПМНЕ.
-Градоначалниче, дали сте свесен за реакциите…

Read More

Стартува проектот на СДСМ „Од врата до врата“

Општинската организација на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска на  пресконференција ги најави активностите кои што ќе следат во наредниот период. Како што соопшти претседателот Мартин Костовски во понеделник ќе стартува проектот  „ Од врата до врата“, а почетокот ќе го означи лидерот  на СДСМ , Зоран Заев. 

Read More

Одбележана годишнината од НАТО нападот врз СРЈ

Пред 17 години, на 24 март 1999 година, авионите на НАТО почнаа да ја бомбардираат тогашна Сојузна Република Југославија, а во воздушните  напади кои траеја 78 денови, животот го загубија 2.500 граѓани, а околу 5.000 беа повредени. Српската заедница во Македонија,  членови и симпатизери на Демократската партија на србите во Македонија и останати граѓани утрово симболично со палење на свеќи  и едноминутен молк  во црквата „Света Троица“ оддадоа почит на жртвите од воздушните напади. За…

Read More

„Купи куќа за млади“ промовиран во Куманово

Граѓаните на Куманово вчеравечер имаа можност да се запознаат со поволностите на проектите „Купи куќа за млади “  и „ Купи куќа,  купи стан“ во организација на министерството за финансии. Првиот проект се однесува на младите до или со наполнети 35 години кои можат да добијат до 33.000 евра субвенција од Владата за купување, изградба или надградба на куќа. Заинтересираните можат да изберат еден од двата модела  „Субвенција на рата„  или  „Субвенција на учество “…

Read More
1 391 392 393 394 395 408