ВИДЕО: Ќе се реконструира и внатрешноста на Спортската сала

ВИДЕО: Ќе се реконструира и внатрешноста на Спортската сала

Во завршна фаза е првиот дел од реконструкцијата на Спортската сала. Веќе привршува и тендерската постапка за внатрешна реконструкција на овој спортски објекти, информираше градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски. Тој објасни дека во оваа фаза ќе се реконструираат трбините и подот.
-Распишавме повик за набавка на нов под во Спортската сала и опремување и реконструиција на трибинскиот и подтрибинскиот простор. Претходната постапка за жал пропадна поради превисоки понудени цени од страна на понудувачите и бевме приморени…

Read More

Привршува санацијата на кровот на Спортската сала

Привршува санацијата на кровот на Спортската сала

Привршува санацијата на кровната конструкција на спортската сала. Реконструкцијата се спроведува преку проект од програмата за регионален развој на Министерството за локална самоуправа и Бирото за рамномерен регионален развој од 2020 година со учество на општина Куманово.
За проектот беше потпишан договор за градба, средствата во вредност од 23 милиони 430 илјади денари се обезбедени преку програмата, а општината учествува со 830.000 денари, соопштија претходно надлежните од Центарот за развој на североисточниот плански регион.
Надлежните се надеваат…

Read More

КК Куманово: Ќе се посветиме на домашната лига

КК Куманово: Ќе се посветиме на домашната лига

Немавме обврска по основ на неизмирени долгови во БИБЛ лигата. Излеговме поради тенденциозно судење и некоректно однесување на поединци. Се направија приоритети и ќе се посветиме на домашната лига, информираат од кошаркарскиот клуб Куманово.
„Како кошаркарски тим со огрoмна традиција и реноме, КК Куманово 2009 мораше да реагира преку соопштение и демант за сите невистини и обвинувања затоа што се пишуваше изминатите денови во медиумите и да се обрати на јавноста по повод обвинувањата на челниците…

Read More

Суспендирани двајца цариници по автобуската несреќа

Суспендирани двајца цариници по автобуската несреќа

„Првичните наоди од внатрешната контрола покажуваат дека на 18.11.2021 година, од страна на царинските службеници електронски не е евидентиран излезот на возилото со регистарски таблички СК0284БА на превозникот БЕСА Транс од Скопје, извршена е само заверка на евидентниот лист за превоз на патници. За досега утврдените неправилности во постапувањето, за двајца царински службеници кои биле на смена кога возилото излегло од државата, ќе бидат преземени мерки суспендирање од работното место, а за нивниот непосреден раководител…

Read More

Кросс Сајклинг вторa сезона по ред екипен шампион во планински велосипедизам

Кросс Сајклинг вторa сезона по ред екипен шампион во планински велосипедизам

Кросс Сајклинг од Куманово и оваа година е екипен шампион во планински велосипедизам. Втора сезона по ред овој тим успева да дојде до шампионската титула во овој спорт. Својот квалитет и напорна работа уште еднаш се покажаа како клучни за успех на екипата која го претставува градот Куманово. Според категории, натпреварувачите на Кросс Сајклинг од Куманово ги постигнаа следните резултати:
Во сениорска категорија:
-Емил Цветанов државен шампион, второ пласиран на ранг листа
-Мартин Николивски вице шампион, трето пласиран…

Read More

Шаховски рапид турнир по повод 11-ти ноември

Шаховски рапид турнир по повод 11-ти ноември

Во рамките на празничната програма за одбележување на Денот на ослободување на Куманово, се одржа и шаховски рапид турнир, кој го организираше Општински сојуз на спортови и Шаховски клуб Куманово, со поддршка од Општина Куманово.
Турнирот се одржа во две категории: младински рапид турнир, на кој учествуваа лица до 18-годишна возраст и блиц турнир-„Open Куманово”, за лица над 18 години. Учествуваа учесници од земјава, но и од Србија и Косово. Најдобрите заслужено добија пехари и медали.

Read More

Се одржа специјализирана изложба на шарпланинци

Се одржа специјализирана изложба на шарпланинци

Специјализирана изложба на шарпланинци, Меморијал Владимир Крстевски, се одржа на тениските игралишта во Куманово. Покрај учесници од Куманово и Македонија, на настанот свое учество имаа и љубители на овој вид миленици од Србија и Чешка.
На настанот присуствуваше и градоначалникот на Општина Куманово, кој упати апел сите да се грижат и за расните кучиња, но и за кучињата бездомници кои се оставаат на отворен простор и се препуштени сами на себе. Изложбата се одржа во машка…

Read More

ВИДЕО: Богата спортска програма за Денот на градот

ВИДЕО: Богата спортска програма за Денот на градот

Продолжуваат спортските настани по повод 11-ти ноември, Денот на ослободување на Куманово. Во организација на општинскиот сојуз на спортови како и сојузот на училишен спорт, во салата на средното училиште Перо Наков денеска се одржа и турнир во футсал, насловен Пехар на градоначалникот.  Претходните денови веќе се одржаа турнири во баскет во машка и женска конкуренција, бадминтон.  Утре ќе се одржи улична трка за ученици од основни и средни училишта.
-Покрај овие манифестации за учениците вклучени…

Read More

Средношколски баскет турнир во ОСТУ „Наце Буѓони”

Средношколски баскет турнир во ОСТУ „Наце Буѓони”

Се одржа уште еден спортски настан во рамките на програмата за одбележување на 11 Ноември-Денот на ослободување на Куманово „Ноемвриски денови 2021”.
Ученици од општинските средни училишта учествуваа на средношколски баскет турнир 3×3, во машка и женска конкуренција, кој се одржа на спортското игралиште на ОСТУ „Наце Буѓони”- Куманово.
Настанот го организираше Општинскиот сојуз на спортови и Сојуз на училишен спорт.
Присуствуваа претставници од Сектор за образование и Сектор за култура и спорт при Општина Куманово.

Read More

Празничен турнир во бадмингтон

Празничен турнир во бадмингтон

Во рамките на програмата за одбележување на 11 Ноември-Денот на ослободување на Куманово „Ноемвриски денови 2021”, денеска се одржа првиот турнир во бадмингтон на спортскиот терен во ООУ „Вук Караџиќ”-Куманово, организиран од општинските Сојуз на спортови и Сојуз на училишен спорт. На спортскиот настан учествуваа ученици од основните училишта во Куманово и Старо Нагоричане, кои добија дипломи. На турнирот присуствуваа претставници од Сектор за образование и Сектор за култура и спорт при Општина Куманово.

Read More
1 2 3 27