(ВИДЕО) Меѓународен боксерски турнир „Мирослав Петровиќ“

(ВИДЕО) Меѓународен боксерски турнир „Мирослав Петровиќ“

Во чест на поранешниот боксерски тренер Мирослав Петровиќ, во Куманово се одржа вториот меѓународен меморијален турнир. Покрај спортистите од Македонија, Србија, Црна Гора, Косово и Бугарија, присуствуваа и големите боксерски имиња од поранешна Југославија. Љубителите на боксот проследија над 20 борби, во различни категории. Во чест на Петровиќ, на турнирот присуствуваа и големите боксерски имиња од поранешна Југославија. Вториот меѓународен турнир „Мирослав Петровиќ“, го организираше боксерскиот клуб Куманово 84, со поддршка на Општина Куманово и…

Read More

Ново спортско игралиште во Пчиња

Ново спортско игралиште во Пчиња

Кумановското село Пчиња доби ново спортско игралиште. Поставена е ограда, асфалтната и тартан подлога, голови и кошеви
Во програмата за работа во следниот четиригодишен период, Општина Куманово има предвидено реализација на проекти од повеќе области, меѓукои и имплементација на спортски проекти кои даваат шанса на сите млади луѓе својата спортска кариера да ја градат во својот роден град. Да ги поттикнуваме нашите млади на здрави животни навики. Продолжуваме да градиме спортско-рекреативна инфраструктура на територија на целата…

Read More

Одбрана на голманката Бисера Паскал, номинирана во Топ 5 во Шпанија

Одбрана на голманката Бисера Паскал, номинирана во Топ 5 во Шпанија

Голманката Бисера Паскал од Куманово, која во моментов игра во Тенерифе, Шпанија на последниот натпревар со Морведре успеа да обрани четири од седум пенали.
За одличната одбрана за еден од пеналите (изведен од Александра Барбоша) е номинирана во Топ 5 одбрани во шпанската прва лига.
Да и дадеме поддршка на Паскал на следниов линк.

💚 ¿Cuál será la mejor parada de la Jornada? #GuerrerasDHF
🤾‍♀️ RT para votar por la parada de Bisera Paskal de @BalonmanoSalud
🏆…

Read More

(ВИДЕО) СПК „Козјак“ одбележува 40 години постоење

(ВИДЕО) СПК „Козјак“ одбележува 40 години постоење

Спортско планинарскиот клуб „Козјак“ одбележа 40 години од своето постоење. По тој повод членовите на клубот организираа свечена академија на која ги презентираа активностите, а за својата активност членовите добија и благодарници. По повод јубилејот во недела ќе се реализира и акција Куманово Биљановце-Борови-Студена вода.
За почетоците на клубот зборуваа неколку активисти. Клубот кој е еден од најстарите во земјава, бил формиран во 1967 година, а веќе наредната година бил згаснат. Возобновен е во 1982 година.

Покрај…

Read More

(ВИДЕО)Забавен училишен спорт за основците преку штафетни игри

(ВИДЕО)Забавен училишен спорт за основците преку штафетни игри

Општинскиот сојуз на училишен спорт Куманово денеска на новото отворено спортско игралиште во гимназијата  „Гоце Делчев” организираше активност за ученици од второ и трето одделение преку забавен училишен спорт во штафетни игри.

Повеќе детали за денешната спортска манифестација на која учествуваа 180 ученици од сите училишта во градот заедно со нивните наставници по физичко и здравствено образование од изјавата на Ивица Ѓорѓиевски, претседател на Општинскиот сојуз на училишен спорт.

 

Read More

(ВИДЕО) Со едукативна работилница одбележан меѓународниот ден на спортот

(ВИДЕО) Со едукативна работилница одбележан меѓународниот ден на спортот

По повод  6-ти април, меѓународен ден на спортот за развој и мир, се одржа спортска едукативна работилница која ја организираа Македонскиот олимписки комитет и Општина Куманово. Претставниците на спортските клубови и здруженија од Куманово имаа можност да ги споделат проблемите со коишто се соочуваат, но и да дадат свои предлози за надминување.

Се зборуваше и за ваучерскиот систем, придобивките од него но и начинот на добивање на средствата. Претседателот на комитетот нагласи дека клубовите имаат право…

Read More

(ВИДЕО)МРК Куманово со победа над Работнички

(ВИДЕО)МРК Куманово со победа над Работнички

Кумановските ракометари викендов извојуваа победа над ракометниот клуб Работнички од Скопје. За остварениот резултат, но и за идните планови на МРК Куманово од изјавата на Виктор Петковски, МРК Куманово.
 

Read More

(ВИДЕО)Уписи на нови членови во МРК Куманово

(ВИДЕО)Уписи на нови членови во МРК Куманово

Машкиот ракометен клуб Куманово врши упис на нови членови. МРК Куманово ги повикува децата родени во 2010-та па нагоре да ја започнат својата ракометна кариера во клуб со богата традиција, освојувач на Купот на Македонија, учесник во Европските купови, креатор на бројни младински и сениорски репрезентативци, посветен на развој на домашни играчи.
МРК Куманово има педесетина членови, деца и младинци од сите основни и средни училишта, но уписите се уште траат. Во клубот се формирани групи…

Read More

(ВИДЕО) Македонија се бодреше и од плоштадот во Куманово

(ВИДЕО) Македонија се бодреше и од плоштадот во Куманово

Македонската фудбалска репрезентација загуби од екипата на Португалија и не успеа да се пласира на Светското првенство во Катар. За поразот во Порто е најзаслужен фудбалерот на Манчестер јунајтерд Бруно Фернандеш кој даде два гола.
Фудбалерите на теренот беа достојни ривали на Португалците, а на трибините повеќе од 1.000 македонски навивачи навиваа во сите 90 минути.

За репрезентацијата се навиваше и од плоштадот во Куманово. Општина Куманово организираше видео бим за заедничко гледање на натпреварот. Кумановци со…

Read More

(ВИДЕО) Спортско качувачки маратон викендов на Бислимска клисура

(ВИДЕО) Спортско качувачки маратон викендов на Бислимска клисура

Спортско качувачки маратон викендов ќе се одржи на Бислимска клисура, која се наоѓа на околу пет километри од Куманово, во селото Пчиња. Оваа е втор маратон, кој го организираат спортско качувачки клиб Екстрим од Скопје, Вертикал травел и Општина Куманово. Првиот се одржа во 2020 година. Најавено е учество на спортисти од земјава, како и гости од Србија и Грција.
–Ќе биде интересно, два дена се качува на карпа, и кој ќе има најмногу искачени насоки…

Read More
1 2 3 4 30