Бисера Паскал најдобар голман во прво коло во израелската лига

Бисера Паскал најдобар голман во прво коло во израелската лига

Голманката Бисера Паскал од Куманово, која сега игра за клубот Херзлиуа, со 16 одбрани и една пресечена топка, според статистиката е најдобар голман во првото коло во првата израелска лига.
Тимот на Паскал настапи против екипата Макаби Ришон, клуб во кој настапува исто македонската голманка Драгана Петковска.
Паскал кариерата ја почна во ЖРК Куманово, каде што освои двојна титула, Женската супер лига на Македонија и Купот на Македонија. Taa е родена во 1996 година во Куманово.

Read More

ЖРК Куманово не го продолжи настапот на Европскиот куп

ЖРК Куманово не го продолжи настапот на Европскиот куп

Ракометарките на Куманово забележаа два порази од Макаби Аразим Раматган од Израел во рамките на Европскиот куп. По првите 30 минути резултатот беше 21-13 што дефинитивно беше најава за негативниот резултат на избраничките на Ристова, негатива која само продолжи да расте во вториот дел за конечни на крајот 43-23. Пораз кумановки претрпеа и во првиот натпревар, кој исто така се играше во Израел, кога со 26:25 триумфот го однесоа домаќините. Со двата порази ракометарките на…

Read More

ЖРК Куманово ќе се сретне со израелскиот Макаби Аразим

ЖРК Куманово ќе се сретне со израелскиот Макаби Аразим

Ракометарките на Куманово денеска во Израел го играат првиот меч од второто коло во рамките на Европскиот куп. За противник кумановки го имаат составот на израелскиот Макаби Аразим. Екипата на Макаби е составена главно од искусни интернационалки и помлади домашни ракометарки.
Минатата сезона во Европскиот Куп имаа забележителни резултати,  натпреварувањето го завршија во 1/8 финалето, беа поразени од шпанската екипа Елче.
Реванш натпреварот избраничките на Драгана Ристова ќе го играат веќе утре. Двата натпревари ќе се одиграат…

Read More

ВИДЕО: Се одржа тениски турнир во младински категории

ВИДЕО: Се одржа тениски турнир во младински категории

Трета недела по ред Куманово беше домаќин на уште еден тениски турнир во младинските категории. Викендов се одржа Отвореното првенство на Македонија за јуниори и јуниорки до 14 години, кое беше во организација на тенискиот клуб Тумба Куманово и тениската федерација на Македонија. Мечеви поминаа во фер и коректна атмосфера на тениските терени покрај Спортската Сала.
Во машка конкуренција триумфираше Матеј Попов од Т.К  од Скопје, кој во финалето беше подобар од неговиот клубски колега Грегор…

Read More

Низа спортски активности за „11-ти Октомври“

Низа спортски активности за „11-ти Октомври“

Општинскиот сојуз на спортови на Куманово, традиционално по повод празникот 11-ти Октомври, заедно со своите членки, организира низа спортски манифестации.
Од 8-ми до 10ти октомври ќе се одржи Турнир во тенис (Отворено првенство) за деца до 14 години, на тениските терени кај Спортска сала. На 08-ми сабота е Меѓународен Атлетски митинг, на Атлетски полигон Соколана, со почеток од 10:30 часот. Ќе има натпревар за деца до 14 години, семејна штафета и официјална програма.
Ден подоцна, во недела,…

Read More

ВИДЕО: Поради кровот стагнира реконструкцијата на Спортската сала

ВИДЕО: Поради кровот стагнира реконструкцијата на Спортската сала

Поради кровната конструкција стагнира реконструкцијата на Спортската сала, одговори на последната седница на советнички прашања, градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, објаснувајќи дека во наредниот период се уште ќе се решава проблемот со протекување.
-Сега се намалува, чекам да помине зимската сезона ако има  врнежи на снег за да утврдиме дека тој крвоен покривач е во целост функционален и затоа не му се исплатени сите средства на изведувачот кој го работи тоа.  Во меѓувреме му е дадено…

Read More

Членови на ТК „Тумба“ повторно со први места на отворено тениско првенство на Македонија за јуниори и јуниорки

Членови на ТК „Тумба“ повторно со први места на отворено тениско првенство на Македонија за јуниори и јуниорки

Членовите на тенискиот клуб „Тумба” од Куманово Алексеј Стојановски и Анастасија Арсовска го освоија првото место на отвореното тениско првенство на Македонија за јуниори и јуниорки во двете конкуренции, поточно возрасна категорија до 12 години. Алексеј Стојановски кај момчињата во оваа возрасна категорија во финалето го победи Дамјан Пановски од Т.К МТП со 2-0 по сетови. Анастасија Арсовска исто така убедливо триумфираше со 2-0 по сетови против Деа Крстевска од Т.К.Битола. Од нашиот клуб забележителен…

Read More

ВИДЕО: Во Куманово започна да функционира пливачкиот и ватерполо клубот „Вардар“, тренинг со Никола Раѓен

ВИДЕО: Во Куманово започна да функционира пливачкиот и ватерполо клубот „Вардар“, тренинг со Никола Раѓен

Од овој месец во Куманово започна да функционира пливачкиот и ватерполо клубот „Вардар“ од Скопје. По тој повод вчера претставици на клубот, заедно со прославениот ватерполо играч Никола Раѓен од Република Србија одржаа тренинг на затворениот градски базен. Целта е да се поттикне пливањето кај дечињата, но и во иднина да се организираат бројни настани и активности.
Претставниците на клубот, и Раѓен се сретнаа и со градоначалникот на Куманово, при што дефинираа идни активности.
ПОВЕЌЕ ВО ВИДЕОТО…

Read More

АК Куманово најуспешен клуб за 2022 година

АК Куманово најуспешен клуб за 2022 година

Атлетскиот клуб Куманово годинава ја заврши како најуспешен клуб. На последниот куп натпревар атлетичарите на Куманово повторно се на врвот. На Купот на Македонија за пионери машката екипа беше доминантен победник.
Со овој последен натпревар кој е вклучен во рангирање за најдобар клуб во младинска категорија, завршивме како првопласирани односно најуспешен клуб за 2022 година.
На овој натпревар беше поставен уште еден нов рекорд на Теа Алексовска во фрлање кладиво со 3 килограми.

Read More

ТК „Тумба“ викендов беше домаќин на тениско првенство на Македонија во детски тенис

ТК „Тумба“ викендов беше домаќин на тениско првенство на Македонија во детски тенис

Викендов на терените покрај Спортската Сала тенискиот клуб „ТУМБА” беше домаќин и организатор на отвореното тениско првенство на Македонија во детски тенис во конкуренција за јуниори и јуниорки до 11 години ЗЕЛЕН ТЕНИС. Продефилираа 25 момчиња и 25 девојчиња од целата држава. Нашиот клуб за прв пат како дебитанти на еден турнир го претставуваа Теодора Божиновска, Софија Трајковска, Јована Спирковска, Калин Андов и Алексеј Стошиќ, кои имаа забележителен настап и достојно не представија-велат организаторите. Победник…

Read More
1 2 3 4 33