(ВИДЕО) Бочварски: Искрин мост на крајот на месецов ќе биде пуштен за сообраќај под времен режим

(ВИДЕО) Бочварски: Искрин мост на крајот на месецов ќе биде пуштен за сообраќај под времен режим

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски очекува дека до крајот на месецов, Искрин мост ќе биде пуштен за сообраќај под времен режим, а реконструкцијата ќе продолжи. Повеќе од изјава на Бочварски.

Read More

(ВИДЕО) Бочварски и Николовски на увид во рехабилитацијата на делницата Куманово-Страцин

(ВИДЕО) Бочварски и Николовски на увид во рехабилитацијата на делницата Куманово-Страцин

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и вицепремиерот за борба против корупцијата Љупчо Николовски денеска извршија увид во рехабилитацијата на втората фаза од делницата Куманово -Страцин на магистралниот пат Куманово -Крива Паланка, која е со должина од 16,6 километри, а инвестицијата е во вредност од 7,2 милиони евра.
„Според активностите на терен и информациите од изведувачот и надзорот, оваа делница ќе се комплетира до крајот на ноември или почетокот на декември“,  рече министерот Бочварски, додавајќи…

Read More

Тони Михајловски позитивен на Ковид 19

Тони Михајловски позитивен на Ковид 19

Кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Тони Михајловски е позитивен на Ковид 19. Информацијата ја сподели тој на социјалната мрежа Фејсбук.
-Почитувани граѓани, за жал мора да ве известам дека на моето денешно тестирање од Ковид-19 излегов позитивен, вакциниран и почитувајки ги сите мерките за заштита на моето и вашето здравје сепак дојде до оваа несакана ситуација за секого. Мојот тим е на терен и работи за да ја донесеме долго очекуваната и заслужена промена…

Read More

Зошто крајот на пандемијата побавно доаѓа во Македонија?

Зошто крајот на пандемијата побавно доаѓа во Македонија?

д-р Харис Бабачиќ
На почетокот на пандемијата проценувавме дека најверојатно ќе трае две години. Година и седум месеци подоцна, се прашувам дали тоа воопшто ќе се случи во Македонија.

Не поради недостатокот на механизми и средства како да стигнеме до крајот туку поради недостатоци во пет клучни фактори кои водат кон тоа: довербата во институциите, јасната стратегија на владата, комуникацијата со јавноста, здравствениот систем и вакцинацијата.
Состојбата денес и смртноста од КОВИД-19
Во тек е четвртиот бран на КОВИД-19….

Read More

„Борците за слобода“ што ја загрозуваат демократијата во Словачка

„Борците за слобода“ што ја загрозуваат демократијата во Словачка

Михаела Ружичкова
И покрај релативно добрата ситуација со пандемијата во Словачка, ова лето државата се соочи со интензивна антиваксерска и антивладина кампања која првенствено беше насочена против вакцинирањето, мерките и ограничувања во врска со пандемијата. Кампањата резултираше со масовни протести кои завршија со собир што се одржа на Денот на донесување на Уставот.

Протестното движење против вакцинацијата во Словачка, кое доживеа свој „процут“ за време на летото 2021 година, се базираше на погрешно толкување на реалноста и…

Read More

(ВИДЕО) Мила Смилевска четвртa на светски натпревар

(ВИДЕО) Мила Смилевска четвртa на светски натпревар

Мила Смилевска, деветоодделенка во основното училиште Кочо Рацин освои четврто место на светски натпревар по англиски јазик, под менторство на професорката Анита Димовска. Со одличен резулат од натпреварот се врати и осмоодделенката Бисера Чоробенска.

 

Read More

Албанија: Бродот кој сите сакаат да го напуштат

Албанија: Бродот кој сите сакаат да го напуштат

Нертила Махо
Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

Околу 300-тата година пред нашата ера, речиси 6.000 илирски борци избегале од земјата по убиството на кралот Клити од страна на Александар Македонски. Се иселиле во местото наречено Кафиристан (денешен Нуристан), местото каде што се спојуваат границите на Авганистан, Пакистан, Кина и Таџикистан. Нивниот јазик е различен од сите земји што ги опкружуваат и историчарите наоѓаат…

Read More

Отворен Балкан – Отскочна даска или замена за ЕУ?

Отворен Балкан – Отскочна даска или замена за ЕУ?

Христијан Илиевски
Прашањето околу значењето на т.н. Отворен Балкан и последиците (позитивни или негативни) кои тој ги има врз регионот станува сe поинтересна тема за следење во периодот којшто следува.

Во моментов постојат две поистакнати иницијативи во нашиов регион кои имаат за цел да ја стимулираат и продлабочат соработката помеѓу земјите од Западен Балкан. Заедничкиот регионален пазар кој е поттикнат од ЕУ, примарно преку Германија и Берлинскиот процес, и Иницијативата за Отворен Балкан, во минатото позната како Мини…

Read More

Ученици „од втор ред“: Онлајн настава со офлајн последици

Ученици „од втор ред“: Онлајн настава со офлајн последици

Бранко Прља
Кога веќе треба да се држи комбинирана настава, колку и да е комплицирана таа „равенка“, во неа не смее да се забораваат децата кои учат онлајн. Тие се одделени од другарите и од општеството и им треба помошта на наставниците. Ако им се даде довербата и вниманието, тие ќе вратат десетократно!

Со инсистирањето на физичко присуство оваа учебна година, онлајн (комбинираната) настава е заборавена и заметена „под тепих“. Јасно е дека наставниците се соочени со…

Read More

Водата како јавно добро: како да стигнеме дотаму?

Водата како јавно добро: како да стигнеме дотаму?

м-р Јадранка Иванова
Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода! Сите наши размислувања, грижи и интуитивни желби за преземање акции за подобра грижа за водата завршуваат наредниот момент откако таа повторно ќе протече низ чешмата.

На сите ни е позната изреката дека „Третата светска војна“ ќе биде заради водите! Можеби војна, какви што биле во минатото нема да има, но ние треба да се „бориме“ за водата како да е…

Read More
1 2 3 94