До 13 часот излезноста во Куманово е околу 13 проценти

До 13 часот излезноста во Куманово е околу 13 проценти

Во Општина Куманово како најголема единица на локалната самоуправа заклучно со 13 часот  според бројот на гласачи, своето право на глас го оствариле вкупно 12,41% од гласачите, односно 9.956 лица, покажуваат податоците на Државната изборна комисија.
Податоците за базираат на обработени 88,02 отсто од избирачките места, односно 147 места.
Во Куманово денеска се гласа на 167 избирачки места, а право на глас имаат вкупно 93.986 полнолетни граѓани.
Инаку, на ниво на државата до 13 часот гласале над 20,5…

Read More

Изборниот процес во Куманово се одвива без проблеми, освен потешкотии со фингерапаратите

Изборниот процес во Куманово се одвива без проблеми, освен потешкотии со фингерапаратите

Изборниот процес во Куманово засега тече без проблеми.
Од Секторот за внатрешни работи Куманово информираат дека од отворањето на изборните места не се регистрирани нерегуларности.
Куманово како најголема општина има и најмногу избирачи. Така, денеска на 167 избирачки места право на глас имаат вкупно 93.986 полнолетни граѓани.
Како што информираше портпаролот на Државната изборна комисија Љупка Гугучевска гласањето се одвива нормално, со мали потешкотии на одредени места кога се во прашање фингерпринт уредите за биометричка идентификација.
Техничките екипи на…

Read More

До 11 часот излезноста во Куманово околу шест проценти

До 11 часот излезноста во Куманово околу шест проценти

Вкупно 5,59% од гласачите во Куманово, односно 4.103 лица го оствариле своето право на глас заклучно со 11 часот, покажуваат податоците на Државната изборна комисија.
Податоците се базираат на обработени 80,84 отсто од избирачките места, односно 135 места.
Во Куманово денеска се гласа на 167 избирачки места, а право на глас имаат вкупно 93.986 полнолетни граѓани.
Инаку, од вкупно обработени 2.544, односно 73,1 проценти од избирачките места на денешните локални избори до 11 часот гласале вкупно 135 906…

Read More

37 новозаболени граѓани на Куманово од коронавирусот

37 новозаболени граѓани на Куманово од коронавирусот

37 новозаболени кумановци од вкупно 413 нови случаи на ниво на државата во последните 24 часа, регистрира Министерството за здравство.
Во текот на изминатото деноноќие починале девет лица. Сите пријавени лица се починати во болнички услови, соопштија надлежните. Регистрирани сe 309 оздравени пациенти во државата, од нив од Куманово се 27.
Дополнително, согласно регистерот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој Термин“, пријавени се уште четири починати лица, со датум на смрт од 06.10.2021 до 09.10.2021…

Read More

(ВИДЕО) За првпат избори со користење на фингер-принт апарати

(ВИДЕО) За првпат избори со користење на фингер-принт апарати

На локалните избори закажани за 17-ти октомври, за првпат во земјава ќе се спроведат избори со користење на фингер-принт апарати. Само во случај да откаже терминалот за отпечатоци, при гласањето ќе се користи  УВ ламба и спреј.
Повеќе информации за начинот на гласање на избирачкото место од изјавата на Срѓан Ивановски, сертифициран обучувач во Државната изборна комисија.

Read More

(ВИДЕО) Божиновска: Понудивме реална и остварлива програма

(ВИДЕО) Божиновска: Понудивме реална и остварлива програма

„Останавме доследни на тоа што го ветивме пред 20 дена, а тоа е дека ќе водиме максимално позитивна кампања, без лични навреди, без препукувања, без омаловажувања, не затоа што Максим Димитриевски или Оливер Илиевски не заслужиле, меѓутоа затоа што Куманово и кумановци сметаме дека не заслужиле“ , рече на денешната прес-конференција Елена Доцевска Божиновска, носител на советничката листа на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ.
„На средбите со граѓаните понудивме реална и остварлива програма која што ги опфаќа…

Read More

(ВИДЕО) Петрушевски: Куманово повеќе да не биде бастион на ниту една партија

(ВИДЕО) Петрушевски: Куманово повеќе да не биде бастион на ниту една партија

Претседателот на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Куманово, Бране Петрушевски денеска ги повика граѓаните в недела да го искористат своето уставно право и со својот глас да одлучат во какво Куманово сакаат да живеат.
„ВМРО -ДПМНЕ има сериозна, издржана и реална програма“, истакна Петрушевски, посочувајќи дел од проектите што ќе бидат реализирани во наредниот период доколку ја добијат довербата на граѓаните, изградба на локални патишта, водоводна и канализациона мрежа, решавање на проблемот на булеварот „Октомвриска револуција“ со…

Read More

Утре гласаат болните и изнемоштените, ковид-позитивните и осудените

Утре гласаат болните и изнемоштените, ковид-позитивните и осудените

Во текот на утрешниот ден право на глас ќе имаат болни и изнемоштени лица, како и ковид-позитивните граѓани и осудените лица низ целата држава.
Во Куманово утре гласаат 109 болни и изнемоштени граѓани и 49 позитивни на коронавирусот кои што се во изолација.
Правото на глас утре ќе можат да го остварат и 38 осуденици во КПУ „Затвор Куманово“ во селото К’шање, информираше Бранкица Димковиќ, претседател на Општинската изборна комисија Куманово.
Куманово е најголемата општина во државата и…

Read More

(ВИДЕО) „Инклузива“ достави сликовити прикази за процесот на гласање во ДИК

(ВИДЕО) „Инклузива“  достави сликовити прикази за процесот на гласање во ДИК

-Здружението „Инклузива“ завчера достави материјали во магацините на ДИК. Тоа се сликовитите прикази за процесот на гласање кои се корисни за сите гласачи. За 3480 гласачки места се подготвени по пет сликовити прикази кои треба да го објаснат процесот на гласање и новиот начин со биометриско идентификување на гласачите. Ние сакаме да упатиме апел секој граѓанин да си го искористи своето право на глас, „Инклузива“ работи за учество на лицата со попреченост во изборниот процес….

Read More

Илиевски и Спасовски на средба со чевлари од Куманово

Илиевски и Спасовски на средба со чевлари од Куманово

Оливер Илиевски, кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово, заедно со потпретседателот на СДСМ Оливер Спасовски и поранешниот градоначалник на Куманово Слободан Ковачевски вчера остварија средба со претставници на чевларската индустрија.
На средбата заеднички се согласија дека општината може да помогне многу повеќе во зачувувањето и развојот на овој занает.
Илиевски потенцираше дека го нуди најдоброто решение за нивните проблеми и приоритети, коишто се тесно поврзани со растот и развојот на оваа бранша, како што се гасификација,…

Read More
1 2 3 195