Во Бедиње утре ќе се организира еколошка акција

Во Бедиње утре ќе се организира еколошка акција

Утре ќе се организира еколошка акција во Бедиње. Волонтери од здружението „Кумановски акцијаши“ заедно со месното население на оваа населба ќе го уредуваат просторот на потегот од фабриката за заварени цевки и профили ФЗЦ  „ 11 Октомври“ кон градот. Волонтерите ќе косат трева и ќе ги кројат дрвјата покрај патот за да обезбедат патека за движење на пешаците бидејќи тротоари на улицата нема.
Акцијата ќе започне во 09 часот пред Дирекцијата на ФЗЦ, а е поддржана…

Read More

Поскапеа бензините и горивата

Поскапеа бензините и горивата

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголеми за денар ипол по литар, додека малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ  и на екстра лесното масло за домаќинство се зголемија за 1,00 денар, одлучи вчера  Регулаторната комисија за енергетика.
Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 е 68,50 денари, на ЕУРОСУПЕР БС -98 е 70 денари, ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) се продава за 60, а екстра лесното масло по цена од 59,50 за литар.
Малопродажната цена на мазутот се…

Read More

Од утре нови намалувања на рестрикциите

Од утре нови намалувања на рестрикциите

Од 13-ти мај полицискиот час ќе почнува на полноќ и ќе трае до 4 часот, одлучи Владата.
Министерот за здравство Венко Филипче  денеска на Фејсбук објави дека оваа одлука стапува на сила од 12 мај, но претходно беше најавено дека за верскиот празник Рамазан Бајрам на 12-ти  спрема 13 мај, исто како за Велигден од 1 за 2 мај, нема да има полициски час.
Угостителските објекти ќе може да работат до 23:30 часот.
Од 12 мај 2021 година,…

Read More

Одбележан Светскиот ден на физичката активност (ВИДЕО)

Одбележан Светскиот ден на физичката активност (ВИДЕО)

Во Куманово вчера беше одбележан Светскиот ден на физичката активност, 10-ти мај, во организација на Владата, Агенцијата за млади и спорт, Институтот за јавно здравје, Македонски олимписки комитет и Општина Куманово.
Градоначалникот Максим Димитриевски во своето обраќање посочи дека највисокото признание во Европа „ Европски град на спортот“  што го доби општината е резултат на тоа што Куманово практикува спорт и за мажи и за жени од речиси сите генерации. Тој потсети дека Општина Куманово минатата…

Read More

Летово ќе се реконструира железничката станица (ВИДЕО)

Летово ќе се реконструира железничката станица (ВИДЕО)

Железничката станица во Куманово ќе се реконструира, најави неодамна директорот на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура-Железници на Македонија Хари Локвенец. Тој очекува тендерската постапка да заврши до летото, a веднаш потоа да отпочне и изведбата на инфраструктурниот проект.
Локвенец информираше дека проектот за реконструкција на објектот е вметнат во последните измени на планот за изработка на првата и втората фаза од Коридорот 8, пругата од Куманово- Бељаковце- Крива Паланка.
-Железничките станици во државата се реконструирани со проектот…

Read More

Казнети 84 кумановци за не носење маска

Казнети 84 кумановци за не носење маска

Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР,  евидентирано е дека 116  лица не ја почитувалe Уредбата за задолжително носење заштита на лицето. Од  вкупниот број, 84 лица во Куманово се регистрирани без маска, 19 граѓани во Крива Паланка и 13 лица во Кратово. За прекршителите на Уредбата ќе следуваат соодветни мерки. За истиот период  четири лица  не ја почитувале  забраната за движење, соопшти СВР Куманово.

Read More

МВР: 449 прекршоци во државата за не носење маска

МВР: 449 прекршоци во државата за не носење маска

Министерството за внатрешни работи информира дека од вчеравечер од 23.00 часот  до 05.00 часот  утрово констатирано е дека 15 лица не ја почитувале забраната за движење. Во текот на изминатото деноноќие (10/11.05.2021) пак, на територијата на Република Северна Македонија, за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 449 прекршоци.
Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата и сите заеднички да придонесеме за спречување на ширењето…

Read More

Советничката Величковска поднесе иницијатива за формирање на Локален младински совет (ВИДЕО)

Советничката Величковска поднесе иницијатива за формирање на Локален младински совет (ВИДЕО)

Невена Величковска, советничка од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, вчера попладне на градскиот плоштад одржа прес-конференција на која информираше за иницијативата за формирање на Локален младински совет.
Во продолжение интегралната изјава на Величковска.
-Денес во Општина Куманово поднесов иницијатива за формирање на Локален младински совет, согласно Законот за младинско учество и младински политики, член 16 став 1 каде со статут се предвидува формирање на Локален младински совет. Оваа иницијатива ја доставив до градоначалникот Максим Димитриевски, Советот на Општина Куманово…

Read More

Четворица новозаболени кумановци од КОВИД -19

Четворица новозаболени кумановци од КОВИД -19

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа направени се 1.016 тестирања, а регистрирани се 25 нови случаи на КОВИД-19. Од вкупната бројка, четворица новозаболени се од Куманово.
Според надлежните, пријавени се вкупно 16 починати лица, меѓу нив и еден кумановец на возраст од 55 години.
Бројот на активни случаи на ниво на државата изнесува 10.572, од нив 866 лица се од  Куманово.

Read More

Нови графити за поубаво Куманово (ВИДЕО)

Нови графити за поубаво Куманово (ВИДЕО)

Десетмина млади уметници од Куманово, Скопје и Битола вчера беа дел од манифестацијата „Графити Фест“ што се одржа во близина на средното училиште „Перо Наков“ . Ова е трет фестивал кој годинава се одржува со поддршка на општина Куманово преку секторот за култура и спорт, а во соработка со ентузијастите и граѓаните на комплексот згради К4 на булеварот „Октомвриска револуција”. Во овој дел од градот беа засадени и садници од јавното претпријатие  „Чистота и зеленило“.
–…

Read More
1 2 3 153