ВИДЕО: Пешевски: Неопходна поголема едукација на сточарите за африканската чума

ВИДЕО: Пешевски: Неопходна поголема едукација на сточарите за африканската чума

Африканската свинска чума не е опасна за луѓето, но економските штети од болеста се големи, бидејќи доколку се појави еден случај во една голема фарма се уништуваат сите свињи. Болеста е високо патогено вирусно заболување кое е 100 отсто смртоносно за дивите и домашните свињи. Ветеринарите апелираат за поголема едукација на сточарите за начинот на пренесување и заштита на одгледувалиштата од африканска чума.

Read More

ВИДЕО: Борците в петок ќе ја одбележат битката во Пелинце

ВИДЕО: Борците в петок ќе ја одбележат битката во Пелинце

В петок ќе се одбележат 80 години од битката во село Пелинце и загинувањето на Ангел Лазаревски-Шајче и Трифун Ангеловски-Летеќи. По тој повод, општинскиот одбор на Сојузот на борци од Куманово од народноослободителната војна во Македонија (1941-1945 година ) ги повикуваат граѓаните кои што сакаат да бидат дел од одбележувањето на овој значаен историски датум навремено да се пријават за учество во просториите на Сојузот на борци од Куманово, во зградата на поранешен комитет, утре…

Read More

Организирана прослава на Бадник во Карпош

Организирана прослава на Бадник во Карпош

Предвесникот на Христовото раѓање, Бадник организирано го прославија и жителите на населбата Карпош со предавање на кумството, со палење на бадниковиот оган, со песна, оро и богата трпеза.
Најсреќен годинава беше 29-годишниот Никола Цветковски кај кого се падна паричката и ќе биде кум на прославата следната година. Организираната прослава од година в година е се помасовна.

Организаторот, кабелската телевизија Мултимедија и годинава додели стотина вредни награди на кумановци кои што учествуваа во наградната игра. Услов  за учество…

Read More

Мултиетничко празнување на Бадник во ДСУ РЦСОО „Киро Бурназ“

Мултиетничко празнување на Бадник во ДСУ РЦСОО „Киро Бурназ“

Мултиетничкото празнување на големиот христијански празник Бадник годинава беше во организација на државното средно училиште „Киро Бурназ“. Станува збор традиционално заедничко чествување на верските празници на учениците од различна етничка припадност, со цел да ги споделат своите обичаи, култури и традиции, и да празнуваат заедно во духот на почит и меѓусебно разбирање.
„Убавиноста е во различноста. Со запознавање на обичаите и традицијата да го поставиме темелот на мостовите на пријателство, соработка и взаемно почитување. …. Среќен…

Read More

ВИДЕО: Кумановските коледари го прославија Бадник

ВИДЕО: Кумановските коледари го прославија Бадник

По 24-ти пат се организираше и прослава на Бадник од Здружението Коледари од Куманово. На свеченоста која го најавува Христовото раѓање кумови беа Зоран Божиновски и Мишко Николовски. По примопредавање на кумството во соборниот храм Свети Никола, коледарите со песна и тапани поминуваат по улиците во градот пред да стигнат на градскиот плоштад, каде што кумановци добиваат осветени бадникови гранчиња кои претходно коледарите ги набраа во селото Колитско.
 

Read More

ВИДЕО: Чествување на Божиќ во Карап маала

ВИДЕО: Чествување на Божиќ во Карап маала

И Карап маала со заедничко празнување на Божиќ. Граѓаните од овој дел на градот втора година по ред организирано со музика, песна, богата трпеза и македонски знамиња го прославуваат Христовото раѓање. Организаторите со надеж дека заедничкото празнување наредната година ќе биде уште помасовно.  Инаку, Карап маала е една од најстарите во градот, која името го добила во турско време, а исто така и тука пред да се населат Турците било населено македонското население. Овде, според…

Read More

Димитриевски со божиќна честитка до граѓаните

Димитриевски со божиќна честитка до граѓаните

Градоначалникот Максим Димитриевски им ги честита божиќните празници на граѓаните на Куманово.
Во честитката, меѓу другото се вели: Со верба и надеж за посреќна иднина и просперитет, го прославуваме Христовото раѓање, сплотени сите заедно, без оглед на верска и национална припадност. Семејните традиционални вредности ни даваат енергија и поттик да чекориме по патеката на хуманоста и добрината.
Со благослов од Бога и искрена верба во иднината, ви го честитам големиот христијански празник Божиќ! , стои во честитката.

Read More

ВИДЕО: Трет ден Божиќ, се слави Свети Стефан

ВИДЕО: Трет ден Божиќ, се слави Свети Стефан

Денес се слави третиот ден на Божиќ кој е посветен на Светиот Архиѓакон Стефан. Воедно ова е денот кога се слави првата слава по Божиќ, а во многу семејства и домови се слави како куќна слава. Денес именден слават сите што го носат името Стефан, Стево, Стефанија и слично…
Инаку, раѓањето на Христос го најавија малите коледарчиња со Бадниковата поворка низ централното градско подрачје  токму на шести јануари. Бадникови колачиња и божиќни ѕвезди им беа поделени…

Read More

И во Куманово камери за сообраќајни прекршоци

И во Куманово камери за сообраќајни прекршоци

Камери кои ќе снимаат и фотографираат сообраќајни прекршоци ќе има во неколку градови низ Македонија.
Куманово, Скопје, Тетово, се меѓу првите каде што ќе бидат поставени. Во Скопје дел се веќе активни, но се уште во тест фаза. Полицијата официјално се уште не казнува за прекршоците регистрирани на камерите.
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на брифинг со новинари најави дека ќе има и мобилни камери кои може да се постават насекаде низ државата каде ќе има…

Read More

ВИДЕО: Побогата програма во културата во 2024 година

ВИДЕО: Побогата програма во културата во 2024 година

Најмалите денеска напладне имаа можност да се дружат со Дедо Мраз во просториите на Занаетчискиот дом,а воедно и да ја проследат  изведбата на театарската претстава „Дружината на Снешко Белчо“, во организација на Фондацијата за култура и спорт. Станува збор за прилепска театарска група која пред дечињата се претстави со детската новогодишна бајка од авторот Гоце Балада. За наредната година надлежните најавуваат побогата новогодишна програма во Куманово.

Read More
1 2 3 4 5 408