МВР објави фотографија од исчезната Вања

МВР објави фотографија од исчезната Вања

МВР на својата веб страна, односно во регистарот на исчезнати лица на Македонија, со фотографија и опис ја објави и Вања Ѓорчевска која исчезна вчера наутро во центарот на Скопје.
Опис: висина 175 см, тежина 58 кг, коса темнокафеава, очи кафеави, носи протези на горните и долните заби, има бенка на десна страна од лицето. Облечена во син блузон, црна јакна, црни фармерки со странични џебови, бели патики со кафеави линии. Со себе носи школски ранец…

Read More

ВИДЕО: Се нормализира животот во Градиште

ВИДЕО: Се нормализира животот во Градиште

Полека се нормализира секојдневието на месното население во Градиште, информира претседателот на месната заедница Марјан Савковски. Екипите на ЕВН се на терен и делумно е стабилизирано напојувањето со електрична енергија во селото, учениците се вратија во училишните клупи, снегот по улиците постепено се топи. Надлежните од општина Куманово информираа дека патот се расчистува од утрово, а  екипите на ЕВН ќе можат да го санираат дефектот . Во Куманово, за зимско одржување на улиците е задолжено…

Read More

Кумановец позајмил автомобил, па не сакал да го врати и се заканувал

Кумановец позајмил автомобил, па не сакал да го врати и се заканувал

Кумановец ќе добие кривична пријава затоа што откако позајмил автомобил, не сакал да го врати и се заканувал на сопственичката. СВР Куманово поднесе кривична пријава против кумановец, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „затајување”. Пријавениот, врз основа на довербата од една кумановка, земал за употреба патничко возило „опел корса“, а откако таа побарала да ѝ го врати возилото, пријавениот одбил и почнал да ѝ се заканува, соопшти полицијата.

Read More

ВИДЕО: Голем интерес за вакцинација против сезонски грип

ВИДЕО: Голем интерес за вакцинација против сезонски грип

Над две илјади лица од ризичните групи досега се вакцинирале против сезонски грип во Куманово на претходно закажано на „Мој термин“. Интерес има и за комерцијалната вакцина, посочуваат надлежните од Центарот за јавно здравје Куманово. Процесот на имунизација продолжува и наредниот период, информира д-р Едита Рамизи, епидемиолог, вработена во Центар за јавно здравје Куманово.

Read More

ВИДЕО: Село Градиште – два дена без струја и со непроодни патишта

ВИДЕО: Село Градиште – два дена без струја и со непроодни патишта

По снежните врнежи од дожд, кумановското село Градиште два дена е без електрична енергија и со завеани патишта за возилата. Надлежните од месната заедница апелирале за побрзо решавање на проблемот, но велат, никој не води грижа за ова село со шеесетина куќи и со шест ученици кои што денеска не следеа настава бидејќи патот до училиштето е непрооден. Од Електодистибуција пак велат дека екипите се на терен и работат на отстранување на дефектот.

Read More

МКК Куманово утре против КК Куманово

МКК Куманово утре против КК Куманово

Љубителите на кошарката во Куманово утре ќе можат да го проследат првото градско кошаркарско дерби меѓу екипите на МКК Куманово и КК Куманово.
Станува збор за натпревар од осмото коло на Втората кошаркарска лига, каде двата кумановски клуба ќе си ги одмерат силите.
Под тренерска палка на Марин Докузовски МКК Куманово сезонава има извонредни резултати и по седум одиграни натпревари е апсолутен лидер во табелата без ниту еден пораз.
Од друга страна, некогашниот вицешампион на Македонија, КК Куманово…

Read More

Кампања „Крени глас против врсничкото насилство”

Кампања „Крени глас против врсничкото насилство”

Општинските основни училишта во Куманово, активно ќе бидат вклучени во едукативната кампања на „Макпетрол” против врсничкото насилство. За таа цел, вчера во Скопје, градоначалникот Димитриевски потпиша Меморандум за соработка помеѓу Општина Куманово и компанијата „Макпетрол”, која организира работилници на оваа тема во основните училишта во земјава.
Преку работилниците кои се предводени од психотерапевт, проблемот ќе се обработува од различни аспекти, ќе се делат печатени материјали на учениците, стручните служби и на родителите, за да се зголеми…

Read More

ВИДЕО: Мулти култи – катче за младите

ВИДЕО: Мулти култи – катче за младите

Во Куманово пред две ипол години се отвори првиот младински културен центар во државата  согласно Законот за младинско учество и младински политики.  Катчето за млади од сите националности  всушност функционира од 2010-та година како Мулти- култи, кое согласно законските измени прерасна во младински културен центар. Како функционира центарот , која е намената, кои се тековните активности ќе слушнете од Ивана Стојчевска, претставничка на младинскиот центар.

Read More

ЗНАМ со кандидат на претседателските избори

ЗНАМ со кандидат на претседателските избори

Градоначалникот на Општина Куманово и лидер на новоформираната политичка партија ЗНАМ – За наша Македонија, Максим Димитриевски на следните избори кои се очекува да се одржат во мај следната година, најави дека ќе излезат со свој кандидат за претседател, покрај учеството со пратеничка листа на парламентарните избори, очекувајќи сериозна поддршка од сите граѓани во државата, кои се за слога, напредок и просперитет. Политичкиот субјект ЗНАМ потенцира Димитриевски, има намера да биде следниот субјект кој ќе…

Read More

ВИДЕО: Нови бесплатни испитувања за бремените жени во болницата

ВИДЕО: Нови бесплатни испитувања за бремените жени во болницата

Нови лабораториски испитувања за следење на состојбата на плодот за бремените жени, бесплатно се достапни за кумановки во биохемиската лабораторија во општа болница Куманово, информираа надлежните од јавната здравствена установа. Станува збор за интегриран скрининг за откривање за можноста за појава на генетски аномалии кај плодот, само потребен е упат од матичниот или гинеколог од болницата. Испитувањата се спроведуваат преку крв.

Read More
1 2 3 4 5 393