Книжевна вечер со Ана Бунтеска

Книжевна вечер со Ана Бунтеска

Во фоајето на националната установа Центар за култура Куманово, утре со почеток во 18 часот ќе се одржи „Книжевна вечер со Ана Бунтеска“.

Настанот е дел од годишната програма за презентација, популаризације и афирмација на книжевноста, поддржана од Министерство за култура.

Вечерта ќе ја збогати музика на пијано од младиот музичар Јован Цветковиќ.

Ана Бунтеска е родена во Скопје, своето детство го поминува на релација Скопје-Битола -Прилеп а во последно време и Охрид. Таа е поетеса која длабоко навлегува…

Read More

ВИДЕО: Премиерно изведена претставата „Лето во кое те нема“

ВИДЕО: Премиерно изведена претставата „Лето во кое те нема“

Љубителите на театарската уметност синоќа во Центарот за култура имаа можност да ја проследат претставата „Лето во кое те нема“ на Театар Куманово.
Претставата е работена според истоимениот роман на Петар Андоновски, а во режија на Драгана Гунин.
Станува збор за дело кое е приказна за соништата,  кошмарите,  патувањето назад во минатото, внатрешните борби со кои се соочуваат ликовите, преиспитување на животот и за истрајноста во барањето вистина.
Во претставата играат актерите Марко Трајковиќ, Марко Богдановски, Ангела Стојановска…

Read More

Изложба на „Млади уметници“ во Центарот за култура

Изложба на „Млади уметници“ во Центарот за култура

Утревечер со почеток во 19,30 часот во Изложбениот салон на Центарот за култура ќе биде отворена изложбата на традиционална и дигитална графика „Млади уметници“. Се работи за една збирка од триесетина дела изработени од 8 дипломирани уметници на ФЛУ-Скопје. Осумте дипломирани уметници,  Симона Најдова, Рамона Арсовска, Милица Величковиќ, Марко Марковиќ, Југослава Василеска, Јована Митевска, Ферати Џејлан и Дарко Петковски, се претставуваат за првпат со нивната заедничка изложба надвор од рамките на факултетските изложби, со своите…

Read More

Премиера на претставата „А да ме прашаше некој нешто”

Премиера на претставата „А да ме прашаше некој нешто”

Во Занаетчискиот дом синоќа се одржа премиера на претставата „А да ме прашаше некој нешто”, поддржана од Општина Куманово. Во претставата настапија членовите на Драмското студио при Центарот за култура „Трајко Прокопиев, кои се ученици во СОУ Гимназија „Гоце Делчев”, Мила Павловска, Милан Петровски, Александра Митиќ, Теодор Јакимовски и Ива Јовановска. Во улога на режисер на претставата се јавува Драгана Гунин, која е и менторка во Драмското студио. Ова студио успешно функционира три години и…

Read More

„Лето во кое те нема“ на Театар Куманово

„Лето во кое те нема“ на Театар Куманово

„Лето во кое те нема“ е претставата на Театар Куманово која премиерно ќе биде прикажана на 21 септември, годинава, информираа од Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“. Претставата „Лето во кое те нема“ е правена според истоимениот роман на Петар Андоновски, а во режија на Драгана Гунин.
„Лето во кое те нема“ е претстава за љубовта, за пријателството, но и празнината што ги оставаат љубовта и пријателството. Бојан, Владо и Иван не се само обични…

Read More

„Лето во кое те нема“ во Театар Куманово

„Лето во кое те нема“ во Театар Куманово

„Лето во кое те нема“ е претставата која премиерно ќе биде прикажана во Театар Куманово, на 21 септември, годинава. Претставата е правена според истоимениот роман на Петар Андоновски, а во режија на Драгана Гунин.
„Лето во кое те нема“ е претстава за љубовта, за пријателството, но и празнината што ги оставаат љубовта и пријателството. Во претставата играат актерите Марко Трајковиќ, Марко Богдановски, Ангела Стојановска и Игор Трајковски.
Драматизацијата е на Ева Камчева, сценографијата на Крсто Богојевски, костимографија…

Read More

Инсталацијата „Лумина“ во Центарот за култура

Инсталацијата „Лумина“ во Центарот за култура

Во Центарот за култура утревечер во 20 часот ќе биде претставена инсталацијата „Лумина“ од авторите Владимир Николовски и Марио Стошевски. Се работи за поставка со повеќе објекти со аплицирани лед светла, прв проект на овие двајца млади автори од Куманово.
Владимир Николовски е роден во Куманово во 1995 година. Дипломирал на Факултет за драмски уметности – Скопје на отсек театарска режија. Работи како ликовен уметник и театарски режисер.
Марио Стошевски е роден во 1995 во Куманово. Дипломирал…

Read More

ВИДЕО: Промовиран филмот за ракометарката Јасмина Голубовиќ

ВИДЕО: Промовиран филмот за ракометарката Јасмина Голубовиќ

Љубителите на спортот, претставници на установи и граѓани синоќа во Занаетчискиот дом, имаа можност да ја проследат промоцијата на документарниот филм за ракометната легенда, кумановката Јасмина Голубовиќ. Автор на 30-минутниот филм за Голубовиќ, е спортскиот новинар Марјан Стошевски. Филмот е под покровителство на градоначалникот и Советот на Општина Куманово. За ликот и делото на Голубовиќ, школските денови, животот со семејството, настапите во „Партизан”, за ангажманот како просветен работник, во рамките на документарниот филм говорат 20…

Read More

Утре бесплатен влез во културните установи

Утре бесплатен влез во културните установи

Бесплатен влез во музеите, галериите и културните установи е дел од програмата на Владата за одбележување на Денот на независноста – 8 Септември.
Граѓаните од 11 часот ќе можат да ги посетат археолошките наоѓалишта „Стоби“ и „Хераклеја“, Музејот Охрид и Куќата на Робевци, музеите и заводите во Прилеп, Штип и Струмица, музеите на Куманово, на Крушево и на Гевгелија, како и во Тетово.

Read More

ВИДЕО: Отворена изложба на слики од Мајкл Клос во Куманово

ВИДЕО: Отворена изложба на слики од Мајкл Клос во Куманово

Во Изложбениот салон на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ вчеравечер беше отворена изложба на слики на авторот Мајкл Клос, канадски уметник со македонски корени. Присутните имаа можност да ја видат најновата продукција од овој автор, 25 слики работени во рамките на повеќегодишниот проект „Сликарството на патот на хуманоста“.
– Се работи за една сестрана личност која своето творештво се обидува на некој начин да претстави на целиот свет. Воглавно неговите решенија на оваа тема се стилизирани…

Read More
1 2 3 24