(ВИДЕО) Предвидени средства за втората фаза од реконструкција на театарот

(ВИДЕО) Предвидени средства за втората фаза од реконструкција на театарот

Министерството за култура одобри дополнителни средства за втората фаза од реконструкцијата на театарот во Куманово. Првата фаза која предвидува реконструкција на дел од внатрешноста на установата и фасадата е во тек, а од ресорното министерство беа одвоени 10 милиони денари. Рокот за завршување на градежните активности е до април 2022 година. Реконструираниот објект ќе биде целосно модернизиран и прилагоден на потребите на актерите и на публиката, кои ги диктира новото време, велат надлежните.
Додека трае реконструкцијата…

Read More

ВИДЕО: Во тек аудиција за фестивалот „Распеано детство“

ВИДЕО: Во тек аудиција за фестивалот „Распеано детство“

Здружението за уметност, култура и заштита на културно наследство Етно ризница од Куманово информира дека тече пријавувањето, односно аудицијата за учество на детскиот фестивал „Распеано детство“.
Станува збор за најстариот детски музички фестивал, кој минатата година беше возобновен, а годинава ќе се одржи 17-тото издание. На фестивалот лани настапија дечиња од Куманово, Скопје и Крива Паланка, но и од Бугарија.
Организаторите посочуваат дека годинава конкурсот трае до 15-ти декември. Заинтересираните талентирани млади треба да достават видео запис…

Read More

Во петок ќе се отвори изложбата „Кумановски графичари 2021“

Во петок ќе се отвори изложбата „Кумановски графичари 2021“

Во петок со почеток во 19 часот во Изложбениот салон на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ ќе се отвори биеналната изложба на графики „Кумановски графичари 2021“.
На изложбата ќе учествуваат академските графичари: Зоран Јакимовски,  Мирослава Цветковиќ, Стефан Јакимовски,  Ханифе Ислами,  Александар Стефановски , Милена Арсовска,  Валентина Илијевска, Симона Јакимовска, Ана Јовановска, Стефан Анчевски и Дејвид Стоилковски.
Изложбата содржи дваесеттина графики од најновата продукција на гореспоменатите графичари, работени во повеќе графички техники.
Изложбата на графики “Кумановски графичари 2021“…

Read More

ВИДЕО: „Кумановски речник, кумановски муабети“ на Соларски и Пачков

ВИДЕО: „Кумановски речник, кумановски муабети“ на Соларски и Пачков

„Кумановски речник, Кумановски муабети“ е насловено најновото дело на двајца добропознати кумановци, Кирчо Соларски и примариус доктор Јордан Пачков.

Станува збор за азбучен толкувач на позначајни поими и изрази на кумановски дијалект. Делото наскоро треба да биде официјално промовирано во Занаетчискиот дом, но Соларски и Пачков за Телевизија Плус зборуваат за мотивите, што ги поттикнале да го создадат, дали ќе има ново продолжение и на што работат во моментов.

Read More

ВИДЕО: „Мајка од магла“ – втор роман на Габриела Давидовска Баниќ

ВИДЕО: „Мајка од магла“ – втор роман на Габриела Давидовска Баниќ

„Мајка од магла“ е насловен вториот роман, но прв на македонски јазик на писателката Габриела Давидовска Баниќ, која по потекло е од Куманово, но живее и работи во Ровињ, Република Хрватска. Станува збор за роман кој ќе ве поттикне да размислите за вредностите на животот, родителството, односите со блиските. За телевизија Плус, Давидовска Баниќ раскажа дека реакциите на луѓето кои досега го прочитале делото се дека е одлично, интересно, поучно.

-Родителство од еден друг аспект, сите…

Read More

Отворена изложба на фотографии од НОБ

Отворена изложба на фотографии од НОБ

Во Занаетчискиот дом синоќа се одржа уште еден културен настан, во чест на 11 Ноември, Денот на ослободување на Куманово. Изложбата на фотографии на тема од Народноослободителната војна е во организација на Фондација за култура и спорт со историското одделение при НУ Музеј– Куманово. Присутните имаа можност да видат ретки и уникатни фотографии од Денот на ослободување на нашиот град, формирање на познатите кумановски бригади, на народните херои, кои ја донесоа долгоочекуваната слобода на Куманово.

Read More

ВИДЕО: Промовирана книгата „2222 надимка на кумановци“

ВИДЕО: Промовирана книгата „2222 надимка на кумановци“

Во Занаетчискиот дом синоќа, во рамки на програмата за одбележување на 11-ти ноември, Денот на ослободување на Куманово, се одржа промоција на книгата „2222 надимка на кумановци на кумановски” на некогашниот просветен работник, Мирко Зафировски.
Се работи за трето дело на Зафировски посветено на Куманово. Мотив за книгата раскажа дека добил бидејќи Куманово значајно се разликува од останатите средини, дури и во регионот. Во книгата се опишани основните поими на прекарите, што претставуваат, како се стекнати.
-Интересен…

Read More

Изложба на Андријана Мациев во Центарот за култура

Изложба на Андријана Мациев во Центарот за култура

Во Изложбениот салон на НУ Центар за култура ќе се отвори изложбата на слики со наслов „Шарени вибрации – Разбуди се! Погледни во сонцето и насмевни се!“ од авторката Андријана Мациев. Се работи за дваесеттина дела работени во последната година, во техниката акрил на платно и  претставуваат  дел од нејзината најнова продукција. Изложбата ќе се отвори во 19 часот.
Андријана Мациев е родена 16.09.1980 во Скопје. Средно образование завршува во Училиштето за применета уметност Лазар Личеноски…

Read More

(ВИДЕО) Милан Васиќ: Го сакам Куманово, публиката е најдобра

(ВИДЕО) Милан Васиќ: Го сакам Куманово, публиката е најдобра

„Ја сакам Македонија и Куманово, и секогаш со задоволството настапувам, публиката е најдобра“, истакна еден од најдобрите српски актери, Милан Васиќ, кој синоќа настапи на фестивалот „Денови на комедија“ во Центарот за култура. Васиќ со своите колеги од Народно позориште Приштина, ја изведе претставата „Женидба“. Еден од најпопуларните актери, изрази жалење бидејќи согласно протоколите салата беше исполнета само 30 проценти, но нагласи дека тоа е причина повторно да се вратат во Куманово.

-Овде доаѓам често, и…

Read More

Српската претстава „Женидба“ на „Денови на комедија“

Српската претстава „Женидба“ на „Денови на комедија“

Српската претстава „Женидба“ вечерва е на репертоарот на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ кој по 24ти пат се одржува во Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово.
Станува збор за претстава на Народно позориште Приштина, но претставата е на српски јазик. Комедијата е според текстот на Н. В. Гогољ, а во неа играат: Милена Јакшиќ, Аника Грујиќ, Милан Васиќ, Игор Дајановиќ, Милорад Капор, Небојша Ѓорѓевиќ, Бојан Стојчетовиќ, Бранко Бабовиќ и Тамара Томановиќ.
Претставата започнува…

Read More
1 2 3 4 19