ВИДЕО: Јавен повик до евидентирани невработени лица за вклучување во Програмата „Општинско – корисна работа” на проектот „Инклузивна училница”

ВИДЕО: Јавен повик до евидентирани невработени лица за вклучување во Програмата „Општинско – корисна работа” на проектот „Инклузивна училница”

Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РСМ (АВРСМ) и Договорот за соработка помеѓу Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП)  и Општина Куманово, во рамките на Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2022 година, усвоен од Владата на Република Северна Македонија, Програмата Општинско – корисна работа финансирана од Буџетот на Агенцијата за вработување на РСМ, на ден 05.08.2022 година се…

Read More

Велосипедиската Анита Величковска освои прво место на меѓународен велосипедски маратон

Велосипедиската Анита Величковска освои прво место на меѓународен велосипедски маратон

Младата велосипедистка Анита Величковска од Куманово освои прво место во женска категорија на меѓународен велосипедски маратон, кој се одржа викендов во Република Србија.

Имено по деветти пат во Србија се одржа велосипедски маратон „Три стране Копаоника“. На маратонот стартуваа над 400 велосипедисти. Станува збор за познат спортски настан, со долга традиција, каде се собираат љубителите на планински велосипедизмот и планинско трчањето.

На патеката „Јела“ долга 33,5 километри, настапи нашата Анита Величковска, која го освои првото место во…

Read More

Бисера Паскал потпиша едногодишен договор со тим од Израел

Бисера Паскал потпиша едногодишен договор со тим од Израел

Голманката Бисера Паскал од Куманово, која досега бранеше за тимот на Тенерифе, од Шпанија, се сели во Израел.
Таа потпиша едногодишен договор со клубот Бнеи Херзлиуа. Тимот се натпреварува во првата израелска лига, и има високи амбиции сезоната 2022/2023 клубот да ја заврши прв на табелата.

Паскал кариерата ја почна во ЖРК Куманово, каде што освои двојна титула, Женската супер лига на Македонија и Купот на Македонија.
Taa е родена во 1996 година во Куманово.
Екипата на ТВ Плус…

Read More

Осуммина новозаболени од ковид 19 од Куманово

Осуммина новозаболени од ковид 19 од Куманово

Во последните 24 часа направени се 922 тестови, а регистрирани се 163 нови случаи на КОВИД-19. Од новозаболените осуммина се од Куманово.
Од вкупниот број на позитивни (163), регистрирани се 24 реинфекции.
Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице.
Бројот на активни случаи во моментов изнесува 800.

Read More

Притворен 18-годишен кумановец, нападнал друго лице

Притворен 18-годишен кумановец, нападнал друго лице

Полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода М.К.(18 година) од Куманово затоа што на улица „Никола Тесла“ физички го нападнал Ј.С.(19 години), информира СВР Куманово. По целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.
 

Read More

ВИДЕО: Пливачите од „Делфин“ со бројни награди од интернационален митинг

ВИДЕО: Пливачите од „Делфин“ со бројни награди од интернационален митинг

Со бројни награди се вратија пливачите на клубот „Делфин“ од Куманово од интернационалниот пливачки митинг „Делфин Спирит 2022“, кој се одржа во Скопје. Дури осум златни, две сребрени и една бронзена медала освоија тројца членови на клубот.
Најуспешниот Ерин Тричковиќ, освои дури 9 награди, Андреј Живковски беше прв во дисциплината градно на 50 метри, додека Леонид Алексовски освои трето место во дисциплината 50 метри делфин.
Од клубот истакнуваат дека задоволни од постигнатите резултати, и покрај потешкотиите кои…

Read More

Водите од Липково и Глажња ги задоволуваат критериумите

Водите од Липково и Глажња ги задоволуваат критериумите

Добиените резултати од извршените микробиолошки и физичко-хемиски истражувања, укажуваат дека сировата вода (сите три мостри) од двете акумулации Липково и Глажња, може да се користи како вода за пиење, но со соодветен третман претходно, покажува извештај по извршените микробиолошки и физичко хемиски анализи на акумулациите, кој го направи  Хидробиолошки Завод од Охрид.
Според извештајот кој што го објави Државниот инспекторат за животна средина, по барање на АД Водостопанство Скопје на 31-ви мај, земена е вода од…

Read More

Кумановец приведен, извршил кражба во луна парк

Кумановец приведен, извршил кражба во луна парк

Приведено 27-годишно лице, осомничено дека на 1-ви месецов извршило кражба во луна парк, информира кумановската полиција.
Полициски службеници од СВР Куманово вчера го лишиле од слобода С.Д. (27 години) од Куманово. Тој се сомничи дека во луна парк  на булеварот Октомвриска Револуција  извршил кражба и одзел личен предмет од едно лице. Одземеното било пронајдено и вратено на сопственикот. С.Д. бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе следува соодветна пријава.

Read More

47-годишен кумановец нападнал сопруга

47-годишен кумановец нападнал сопруга

47-годишен кумановец бил приведен два часа по полноќ, бидејќи ја нападнал сопругата. Како што информира СВР Куманово, полициски службеници го лишиле од слобода Р.А. (47 години) од Куманово затоа што на булеварот „Октомвриска Револуција“ физички ја нападнал неговата сопруга. Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе следува соодветен поднесок.

Read More

Продолжува проектот за заштита на старите јадра

Продолжува проектот за заштита на старите јадра

Продолжува проектот на Општина Куманово „Знаење, заштита и вреднување на старите јадра“.
Раководителката на секторот за урбанизам, Емилија Сларидис Јаневска за потребите на проектот оствари студиска посета на општината Боае-ле-Лох во средишниот дел од Франција каде се сретна со надлежните од општината задолжени за заштита на културното наследство и урбанистичкото планирање.
-При посетата беа споделени идеи и искуства во областа на заштитата на културното наследство и сигналитика, односно одбележување на објектите кои претставуваат културно наследство, како и…

Read More
1 2 3 272