(ВИДЕО) Отворена прва апи инхалациона комора во североистокот

(ВИДЕО) Отворена прва апи инхалациона комора во североистокот

Браќата Бобан и Сашо Стошевски ја отворија правата апи инхалациона комора во североистокот. Оваа просторија која има за цел да им помогне на лицата со белодробни заболувања, се наоѓа на нивната пчеларска фарма во село Драгоманце. По 10-те години активно занимавање со пчеларство, двајцата браќа дошле на идеја да создадат комори кои веќе се дел од стандардната медицина во Русија, а значаен напредок е забележан и во Словенија. Апитерапијата со инхалација помага при лекувањето астма,…

Read More

67 возачи возеле пребрзо на територија на СВР Куманово

67 возачи возеле пребрзо на територија на СВР Куманово

Утрово од 08 до 12 часот полициски службеници од СВР Куманово спроведоа засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, на територија на СВР Куманово, при што санкционирани се 67 возачи.
Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта

Read More

Утрово 100 возачи санкционирани за брзо возење на автопатот Куманово-Скопје-Велес

Утрово 100 возачи санкционирани за брзо возење на автопатот Куманово-Скопје-Велес

Утрово од 08 до 12 часот Мобилната единица за безбедност во сообраќајот спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, на автопатот Куманово-Скопје-Велес, при што санкционирани се 100 возачи.
20 возачи возеле со брзина од над 50 километри на час над пропишаната, а тројца за дури над 70 километри на час над дозволената.
Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила…

Read More

ВИДЕО: Речното корито на Кумановка непријатно за око, ниту за здравјето

ВИДЕО: Речното корито на Кумановка непријатно за око, ниту за здравјето

Кревет, клупа, компјутер, различна пластика и смет. Со години е ваква сликата на речното корито на Кумановка, иако се наоѓа на само неколку метри од центарот на градот. На единственото место за рекреација на кумановци, градскиот кеј, се шири смрдеа од река која повеќе личи на депонија.
–Чистено е многупати, но горе од мостот фрлаат се и сешто. Многу е штетно-вели еден кумановец.
-Чисти градот, општината но повторно нема една седмица и фрлаат смет, пластика, телевизор,…

Read More

Интегра: Најавата за рестриктивни мерки за невакцинираните е антицивилизација

Интегра: Најавата за рестриктивни мерки за невакцинираните е антицивилизација

Најавата за рестриктивни мерки на ограничувања од есен, за оние кои не се вакцинирани и кои одбиваат да се вакцинираат против Ковид 19 е сегрегациона, фашистичка и антицивилизациска во својата основа.
⛔Ја предупредуваме Владата на СДС* дека со таквата најава од страна на министерот Филипче, влегува длабоко во зоната на режимско владеење и загрозување на демократското право на практикување на слободната волја на индивидуата.
▶️Здравиот разум вели дека, тој кој е вакциниран, нели, ако е заштитен од…

Read More

Течат подготовките за меѓународниот фолклорен фестивал

Течат подготовките за меѓународниот фолклорен фестивал

Во тек се подготовките за вториот меѓународен фолклорен фестивал кој што го организира културно уметничкото друштво Панче Пешев, а ќе се одржи во август годинава. Како е замислен фестивалот, кои ансамбли ќе настапат, ќе можете да слушнете во интервјуто со уметничкиот раководител на фестивалот, Мирослав Крстевски, кое ќе се емитува утре во 18 часот. Во продолжение само дел од разговорот.
 

Read More

Александар Поповски гостин во „СТАВ“

Александар Поповски гостин во „СТАВ“

Координаторот на манифестацијата „Антево перо“, Александар Поповски вечерва гостува во емисијата „СТАВ“. Тој ќе зборува за значајната меѓународна поетско-културна манифестација, која ќе се одржи по 4-ти пат. Воедно се неа ќе се одбележи и 90-годишнината од раѓањето на македонскиот поетски маг, Анте Поповски.

Read More

(ВИДЕО) Стечајците задоволни, ќе се обештетат уште 1.100 лица

(ВИДЕО) Стечајците задоволни, ќе се обештетат уште 1.100 лица

Членовите на здружението на стечајни работници УНИТ од Куманово се задоволни од усвоените измени на Законот за материјално обезбедување на невработените лица, поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на државата. По измените на ниво на државата ќе бидат опфатени дополнителни 1.100 стечајци. Тие ќе добиваат месечен надоместок од над 9.000 денари. Најголем број од лицата кои по овие законски измени ќе бидат обештетени се од Куманово, Велес и Штип.
-Петти пат како се поднесува ова решение…

Read More

Интегра: Не ги решиле проблемите со водоснабдување, а повторно бараат поддршка

Интегра: Не ги решиле проблемите со водоснабдување, а повторно бараат поддршка

Наша жална Македонијо, вториот и третиот басен за вода во Европа, после Виенскиот се Солунска глава и Галичица. Нема место во Македонија каде што нема подземни води и издашни извори. 62% загуба на вода…и повторно на прво место во Европа, апсолутни рекордери во свет, по неуспех се СДС* и ДРПНЕ. Кога ли ќе сфатиме дека тие две грабливи партии се НЕДОМАЌИНИ, а ни ја раководат татковината веќе 30 години. Читајте на линков подолу, колку населени…

Read More

(ВИДЕО) Во сабота ќе се одржи првиот меѓународен меморијален боксерски турнир

(ВИДЕО) Во сабота ќе се одржи првиот меѓународен меморијален боксерски турнир

Меѓународен меморијален боксерски турнир „Mирослав Петровиќ“ ќе се одржи во Куманово на 17-ти јули на терените на Спортскиот комплекс „Соколана“. Настанот е во организација на Боксерски клуб Куманово 84, Општинскиот сојуз на спортови Куманово и Фондацијата за култура и спорт при Општина Куманово. Доколку се влошат временските услови, турнирот ќе се одржи во новата спортска сала на техничкото училиште.
-Се знае дека Мирослав Петровиќ е човек кој создал плеада боксери во таа чест се организира и…

Read More
1 2 3 173