ВИДЕО: Надлежните од „Зафир Сајто“ очекуваат да се надмине проблемот со недостаток на кадар

ВИДЕО: Надлежните од „Зафир Сајто“ очекуваат да се надмине проблемот со недостаток на кадар

Од домот за стари лица „Зафир Сајто“ очекуваат да се надмине проблемот со недостиг на кадар. Информираат дека е мал интересот за вработување негователки. Но од друга страна пак голем е за прием на корисници. Домот ќе започне да спроведува и сервис за помош и нега во домашни услови.

Read More

Над 838 млади земјоделци ја искористиле мерката

Над 838 млади земјоделци ја искористиле мерката

Младите земјоделци се во фокусот на сите мерки, програми и политики, кои изминативе години ги креира Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.
Преку Програмата за рурален развој предвидени се две мерки, кои даваат директна поддршка за младите земјоделци од 18 до 40 години, односно мерката 112 „Помош на млади земјоделци за започување на земјоделска дејност“ со грант до 10.000 евра и мерката 113 “Поддршка за поттикнување на земјоделското производство” со грант до 20.000 евра.
Од 2017 година до…

Read More

ВИДЕО: 6-ти меѓународен саем „Органска трпеза“

ВИДЕО: 6-ти меѓународен саем „Органска трпеза“

Здружението „Живот“ од Куманово шеста година по ред го организира меѓународниот саем на органски и традиционални производи „Органска трпеза“, како и вториот саем за земјоделство, технологии, храна и преработки „Агро Мак“.
Годинава се очекува да учествуваат околу 10.000 луѓе од кои 300 излагачи од Македонија, соседните држави, но и Унгарија, Црна Гора, Турција.
Многу повеќе на оваа тема ќе слушнеме од изјавата на Драган Цветковиќ, организатор на саемите кое ќе се одржат од петок до недела на…

Read More

Поевтини цени на дел од пијалоците во маркетите

Поевтини цени на дел од пијалоците во маркетите

Пивото, соковите и водата од денеска по нови цени, поевтини за 10 отсто. Владата го прифати и одговори позитивно на ваквиот предлог на економија. Се намалуваат и маржите кај овошјето и зелнечукот, со што нивните цени дополнително ќе паднат за 30 отсто. Одлуката стапува на сила веднаш и ќе важи до 30ти ноември. Од владата апелираат бизнисот да направи навремена корекција, за да нема казни. Од стопанската комора вчера се пожалија дека затворањето на маркети…

Read More

ВИДЕО: „Трговија“ нов краток филм на група кумановци

ВИДЕО: „Трговија“ нов краток филм на група кумановци

„Трговија“ е насловен најновиот краток филм на група кумановци, снимен со екипа актери, волонтери на општинската организација на Црвен крст Куманово, а во режија на Марко Јовановски. Играат Анастасија Милошевска, Надица Трајковска, Николај Павловски, Марија Петровска, Кристијан Петковски, Марио Стефановски. Звукот е на Марко Пешиќ, музика Никола Наумовски, монтажа Марко Јовановски, продуцент Никол Ѓорѓевска, извршен продуцент Александар Крстевски, директор на фотографија Милан Богдановски.

Станува збор за филм кој навлегува во длабочините на човечката издржливост, нераскинливите врски…

Read More

ВИДЕО: Задоволителен број првачиња и во руралните подрачја

ВИДЕО: Задоволителен број првачиња и во руралните подрачја

За разлика од останатите градови во земјава, Куманово нема проблем со бројот на новозапишани првачиња. Речиси идентичен број првоодделенци бележат и училиштата во руралните подрачја. Таква е состојбата и со училиштето Карпош во село „Умин Дол“. Какви се очекувањата од новата учебна година, на кои проекти ќе се работи ќе слушнеме од изјавата на директорката на училиштето.

Read More

КБК „Предатор на Светски куп во Италија

КБК „Предатор на Светски куп во Италија

Кик бокс клубот „Предатор“ од Куманово ќе учествува на Светскиот куп кој ќе одржи од утре до 1-ви октомври во Лидо ди Јесоло, Италија.
Од „Предатор“ на купот ќе заминат тренерот Јован Крстевски и натпреварувачот Данило Методиевски, постар кадет кој ќе се бори до 63 килограми.
На турнирот е предвидено учество на натпреварувачи од светот. Во категоријата на Данило се пријавени 11 натпреварувачи, меѓу кои актуелни светски шампиони.
Подготовките за овој натпревар се почнати пред осум недели, се…

Read More

ВИДЕО: ГФК Куманово со уште една победа

ВИДЕО: ГФК Куманово со уште една победа

Градскиот фудбалски клуб Куманово викендов впиша прва победа на домашен терен сезонава, откако со резултат 3:0 го совлада тимот на ФК Петровец. За кумановци ова беше прва победа на домашен терен, но втора од почетокот на Третата фудбалска лига. Во првото полувреме тимот постигна два гола, а уште еден во вториот дел од средбата при што впиша нови три бода во табелата. Головите ги постигнаа Буљар Иљази, Петре Тасевски и Гоце Насковски. Следниот натпревар ГФК…

Read More

Викендов изречени 120 санкции, 60 за брзо возење

Викендов изречени 120 санкции, 60 за брзо возење

Во текот на изминатиот викенд, полициски службеници од Куманово спроведоа акциска контрола за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните прописи, при што на подрачјето на Куманово санкционирани се вкупно 120 возачи, од кои 60 управувале возило со брзина поголема од пропишаната, 45 санкции за возачи кои управувале возило под дејство на алкохол и 15 за управување возило без возачка дозвола.

Read More

ВИДЕО: Одбележан Денот на мир и ПХВ неделата

ВИДЕО: Одбележан Денот на мир и ПХВ неделата

Општинската организација на Црвен крст Куманово заедно со здружението Доверба ги одбележа Денот на мир и Неделата на промоција на хумани вредности. Се одржа и трибина на која се зборуваше за булингот.
Во рамки на настанот имаше и Парада на мир, активност во рамки на проектот ,,Со почит и разбирање ” кое го реализира Здружение “Доверба”.
Повеќе од изјавите во продолжение.

Read More
1 2 3 4 381