Кај 17 возила констатирани неправилности

Кај 17 возила констатирани неправилности

Во текот на вчерашниот ден во периодот од 08.00 до 14.00 часот од страна на секторите за внатрешни работи и патролни тимови составени од полициски службеници од Одделот за униформирана полиција, спроведена е акциска контрола во областа на сообраќајот на територијата на цела држава. При контролата, санкционирани се 35 возачи. Од нив, 21 санкциja за возење без возачка дозвола, четири мерки поради возење за време на прекршочна санкција (забрана за управување со моторно возило), пет…

Read More

Димитриевски:Ќе понудиме реално остварливи политики

Димитриевски:Ќе понудиме реално остварливи политики

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во гостување во емисија на национална телевизија информираше дека во тек е формирањето на граѓанското движење и верува дека на следните избори ќе ја добие поддршката од граѓаните.
„Во тек е формирањето на граѓанското движење, очекуваме во септември, октомври тоа да се случи во Скопје и ќе ги повикаме сите граѓани. Тоа ќе биде граѓанска иницијатива/движење коешто досега не било вообичаено, ќе биде од граѓаните за граѓаните и верувам дека…

Read More

234 санкции за брзо возење

234 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на земјава за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 234 возачи. Од нив 14 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа 130 возила ја пречекорилe брзината во населено место,…

Read More

ВИДЕО: Книжевна вечер со Мома Стефановиќ

ВИДЕО: Книжевна вечер со Мома Стефановиќ

Во Занаетчискиот дом синоќа се одржа книжевна вечер со српскиот писател, публицист и книжевник Мома Стефановиќ, автор на делото „За жената што ја сакаш”. Тој е писател кој разработува теми за машко-женските односи, објавува размислувања, истражувања и афоризми, подеднакво интригирајќи ги и жените и мажите, рече промотерката Христина Алексовска.
Неговите дела се проследени со пофални зборови, а овојпат  намерата беше да укаже на примарната потреба на мажот да ја освои и заштити жената која е столб…

Read More

ВИДЕО: Жители на Шупли Камен оставени без леб

ВИДЕО: Жители на Шупли Камен оставени без леб

Жители на село Шупли Камен десетина дена се оставени без леб. Пекарниците кои досега им доставувале леб, одлучиле да запрат со испорака тврдејќи дека им е неисплатливо да ја вршат и доставата по замрзнувањето на цената на 33 денари.

Read More

Работилница за Психо-социјална поддршка при кризни состојби

Работилница за Психо-социјална поддршка при кризни состојби

Општинската организација на Црвен крст Куманово во соработка со Дивна Јанкова- обучен тренер за Прва психолошка помош и Психо – социјална поддршка во рамки на проектот Конекс Балкан, спроведе работилница на тема Справување со стрес.
Истата се одржа во просториите на Црвен крст во Куманово каде учествуваа 17 лица кои во моментот ја посетуваат обуката за асистенти на лица со попреченост. Учесниците за време на работилницата слушнаа за најчестите реакции на стрес, кои се најчестите механизми…

Read More

Донација од СЕЕБРИГ за општина Куманово

Донација од СЕЕБРИГ за општина Куманово

Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски денеска оствари средба со највисоките претставници на сите земји членки на СЕЕБРИГ: Албанија, Бугарија, Грција, Романија, Турција и РСМ. Командантот на бригадата на Југоисточна Европа (СЕЕБРИГ), бригадниот генерал Евангелос Митруцикос ја врачи донацијата, видео бим наменет за потребите на Општината. Оваа донација претставува плод на досегашната соработка, која достигна завидно ниво преку реален дијалог и активности, со цел имплементирање на проекти во сите општествени области, се вели во соопштението…

Read More

Кошаркарките со победа, кошаркарите со пораз

Кошаркарките со победа, кошаркарите со пораз

Кошаркарките на Куманово викендов впишаа шеста победа во низа откако на гостински терен го совладаа и составот на Гостивар во рамките на 18то коло од Првата женска кошаркарска лига. Кумановки имаа одлично отворање на натпреварот при што само во првите десет минути на паркетот успешно остварија предност од 12 поени над домаќинот. Веќе на полувреме избраничните на тренерот Мартин Антевски имаа голема предност со резултат 18:30. И вториот дел од средбата продолжи во знакот на…

Read More

Утре ќе се замрзне цената на оризот и јајцата

Утре ќе се замрзне цената на оризот и јајцата

Mинистерот за економија Крешник Бектеши соопшти дека утре ќе се замрзнат цените на оризот и јајцата.
Како што рече денеска на прес-конференција во Владата, кај шекерот и брашното нема да се интервенира со замрзнување зашто веќе има наламување на цените на овие производи и тој тренд се очекува да продолжи.
Бектеши не кажа конкретно на која цена ќе биде замрзнувањето, но извесно е дека тоа нема да биде денешната, туку од некој друг претходен ден во март.

Read More

Приведен кумановец баран со потерница поради насилство

Приведен кумановец баран со потерница поради насилство

Четириесет и едногодишен кумановец, баран со потерница за издржување затворска казна, бил приведен вчера попладне.
Полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода З.С.(41 година) од Куманово, информираат од Министерството за внатрешни работи. Како што појаснуваат од полицијата, тој бил баран со потерница врз основа на судска наредба за издржување на затворска казна за сторено кривично дело по член 386 од Кривичниот законик.
– Лицето било спроведено во Казнено-поправната установа Затвор Скопје за издржување на казната,…

Read More
1 2 3 4 348