ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ најави голема победа на следните избори

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ најави голема победа на следните избори

Од трибината „Младински политики“ синоќа во Куманово ВМРО-ДПМНЕ најави голема победа на следните парламентарни и претседателски избори. Тие порача дека за уште неколку месеци власт, не треба да се прави предавство на столетието на македонските и национални интереси. Најавија и дека актуелната власт ќе одговара за стореното.

Read More

ВИДЕО: Наскоро ќе почне санацијата на кровот на „Браќа Миладиновци“

ВИДЕО: Наскоро ќе почне санацијата на кровот на „Браќа Миладиновци“

Избрана е фирма која ќе ја реализира санацијата на кровот на основното училиште „Браќа Миладиновци“. Министерството за образование за оваа намена ќе одвои речиси 15 милиони денари. Училиштето годинава прослави и 70 години постоење.
 

Read More

Во сабота изложба на минијатурни модели на автомобили

Во сабота изложба на минијатурни модели на автомобили

Во Центарот за култура во сабота од 15 до 19 часот ќе се одржи втората по ред изложба на минијатурни модели на автомобили. Настанот го организира  клубот Die-Cast. Втората изложба информираат надлежните е посветена на еден од најголемите филмски класици на сите времиња „Back to the Future“.
Не ја пропуштајте оваа прилика да се запознаете со други колекционери и љубители на Die-Cast модели и колекционери и изработувачи на воздухопловни макети, ќе размените искуства и ќе го збогатите Вашето знаење во…

Read More

Црвен крст ги обучуваше вработените во НУЦК „Трајко Прокопиев“

Црвен крст ги обучуваше вработените во НУЦК „Трајко Прокопиев“

Општинската организација на Црвен крст согласно долгогодишната соработка со НУЦК „Трајко Прокопиев“, спроведе обука по прва помош на нивните вработени.
На оваа обука вработените имаа можност да се запознаат и стекнат со основни знаења за укажување на прва помош како брза и витална интервенција чија цел е да се спаси човечки живот, но и да се намалат компликации од настанатите повреди.

Read More

Физичка пресметка на двајца кумановци

Физичка пресметка на двајца кумановци

Во СВР Куманово било пријавено дека на улицата      „Народна Револуција“бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Е.Ј.(32) и Р.И.,(39), двајцата од Куманово. Тие биле приведени во полициска станица и против нив биле поднесени соодветни поднесоци.

Read More

Кумановец оштетувал паркирано возило

Кумановец оштетувал паркирано возило

Полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Д.А.(25 години) од Куманово. Тој бил затекнат на булеварот „ Трета македонска ударна бригада“ како врши оштетување на паркирано патничко моторно возило. По целосно документирање на случајот против Д.А. ќе следува соодветна пријава, информира полицијата.

Read More

„Матурска рапсодија“ – ревија на матурски фустани

„Матурска рапсодија“ – ревија на матурски фустани

„Матурска рапсодија“ е името на модната ревија на матурски фустани што ќе се одржи во среда со почеток во 20 часот во лапидариумот на Музеј Куманово.
Авторката м-р Анита Стојчевски ќе ги прикаже модните трендови на матурските фустани и културата на живеење од 60-ите години на минатиот век па се до денешната современост.
Проектот е финансиран од Министерството за култура, а влезот за сите заинтересирани граѓани е слободен.

Read More

54 санкции за непропуштање пешаци на пешачки премин

54 санкции за непропуштање пешаци на пешачки премин

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден во периодот од 09.00 до 14.00 часот на територијата на земјава спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на возачите кои не ги пропуштаат пешаците на пешачки премин, односно не ги почитуваат обврските како возачи. При контролата санкционирани се 54 возачи. За време на контролата санкционирани се и 137 останати прекршоци. Министерството за внатрешни работи продолжува со засилените акциски контроли. Апелираме до возачите секогаш да ги пропуштаат…

Read More

Од утре нови салони во Техноцентар Алфи во населба Карпош

Од утре нови салони во Техноцентар Алфи во населба Карпош

Ќе се збогати понудата во Алфи Би во населбата Карпош. Освен постоечките салони на Алфи Техноцентар, Прима и Кам меркет од утре од 09:30 часот ќе започнат да функционираат и Sinsay, Kyara Spain, Pet Shop Family, аптека Карпош и Номи балони.
Се повикуваат сите заинтересирани граѓани да го проследат утрешното отворање за кое се најавени бројни поволности.
 

Read More

ВИДЕО: Изложба „Моето село низ објектив“

ВИДЕО: Изложба „Моето село низ објектив“

„Моето село низ објектив“ е насловот на проектот кој изминатиов период го реализираше Здружението коло на српските сестри. Во истиот учествуваа ученици од пет основно училишта од руралните подрачја. Тие имаа можност преку фотографија да ја доловат нивната средина, убавините и да ја презентираат пред учениците од урбаните подрачја.

Read More
1 2 3 4 5 6 367