Останува старата цена за сместување за студентите

Останува старата цена за сместување за студентите

Останува старата цена на трошоците за сместување и исхрана во студентските домови.
Нема да се реализира најавеното покачување на цената за сместување и исхрана на студентите во државните студентски домови во Скопје.
Државниот Студентски Дом „Скопје“ на седницата на Управен Одбор, денеска, донесе одлука да нема промена во цената.
Оваа одлука била донесена во координација со Министерството за образование и наука и министерот Јетон Шаќири, по реакцијата на студентите.
Наместо предвидените 3.945 денари, студентите ќе плаќаат 3.645 денари, исто…

Read More

МОН: Завршија градежните активности во 40 училишта

МОН: Завршија градежните активности во 40 училишта

Министерството за образование и наука информира дека се завршени градежните активности во 40 училишта каде во текот на летниот период се работеше на подобрување на санитетско – хигиенските услови и на пристапноста за учениците и лицата со попреченост.
-Во најголем дел од објектите кои беа опфатени, се изградија пристапни рампи и се адаптираа тоалети за ученици со посебни потреби. Некаде пак, се реконструираа постојните тоалети, подовите и воопшто внатрешноста на објектите, вклучително и училниците. Овие училишта…

Read More

Цените на производите повторно ќе се замрзнат

Цените на производите повторно ќе се замрзнат

Маркетите ги отстранија производите со акциски цени и повеќе нема промоции на продуктите. Со стапувањето на сила на владината одлука се забрануваат сите промотивни акции на прехранбени производи. Надлежните сметаат дека на овој начин се правеле манипулаци и со цените и се избегнува можноста за намалување на цените и нивно замрзнување.
Секој потрошувач од среда ќе има можност во супермаркет да купува по означена цена која нема да може да се зголемува воопшто, а утре на…

Read More

ВМРО-ДПМНЕ го одбележа раѓањето на Богдановски

ВМРО-ДПМНЕ го одбележа раѓањето на Богдановски

Претставници на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска го одбележаа денот на раѓањето на Драган Богдановски, еден од однивачите на нивната партија.
Симпатизери и подржувачки на идеологијата на ВМРО-ДПМНЕ и Богдановски одржаа панихида на градските гробишта и положија свежо цвеќе.

Read More

ВИДЕО: Куманово остана без грнчарска работилница

ВИДЕО: Куманово остана без грнчарска работилница

Североистокот остана без грнчарска работилница. Единствената и најстарата, над 120 години, изгоре во пожар. Во државата се регистрирани само петмина занаетчии грнчари. Занаетчиската комора постојано укажува дека е неопходно да се најде решение и да се поддржат старите занаети, бидејќи наскоро можеме да останеме без овие амбасадори на културата и традиција.

Read More

ВИДЕО: Производителите на сончоглед реагираат на климатските промени

ВИДЕО: Производителите на сончоглед реагираат на климатските промени

Производителите на сончоглед регираат на лоши климатски услови, ниска откупна цена и неорганизиран пласман.Во кумановско Романовце опаѓа бројот на производители на оваа маслодајна култура. Велат цената е ниска, а маката голема. Сторија на Елена Георгиевска.

Read More

Изречени вкупно 194 санкции, 123 за брзо возење

Изречени вкупно 194 санкции, 123 за брзо возење

Во текот на изминатиот викенд, полициски службеници од Куманово спроведоа акциска контрола за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните прописи, при што на подрачјето на Куманово санкционирани се вкупно 194 возачи, од  кои 123 управувале возило со брзина поголема од пропишаната, 45 санкции за возачи кои управувале возило под дејство на алкохол, 21 за управување возило без возачка дозвола и 5 за нерегистрирано возило. Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до…

Read More

Се поставуваат полуподземни контејнери

Се поставуваат полуподземни контејнери

Јавното претпријатие „Чистота и Зеленило“ поставува полуподземни контејнери на неколку локации во градот.
Директорот на претпријатието, Даниел Стојчевски на социјалните мрежи информира дека интензивно се уредуваат и расчистуваат јавните површини.
Полуподземните контејнери се поставуваат на неколку локации на улиците „Лесковачка“ и „Тоде Думба“. Расчитувањето е на булеварот „Октомвриска револуција“.

Read More

Две лица потешко повредени во сообраќајна незгода

Две лица потешко повредени во сообраќајна незгода

Во сообраќајна незгода која се случила на крстосница од магистралниот пат Куманово- Крива Паланка и регионален пат Ранковце-село Герман потешко се повредени две лица.
Полицијата информира дека незгодата се случила вчера во 13 часот, помеѓу патничко моторно возило „форд“ со кривопаланечки регистарски ознаки, управувано од К.К.(59 години) од Крива Паланка, и товарно моторно возило „фиат“ со струмички регистарски ознаки, управувано од Р.Т.(53 години) од село Костурино.
Во несреќата со тешки телесни повреди се здобиле возачот К.К. и…

Read More

Позната програмата за годинешните Денови на комедија

Позната програмата за годинешните Денови на комедија

Претстави од Македонија, Србија, Хрватска и Бугарија годинава ќе се најдат на меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ во Куманово.

Честа да го отвори фестивалот ќе му припадне на Театар Велес со претставата „Синиот портокал“ на 27-ми септември со почеток во 20 часот.
Вкупно 10 претстави ќе влезат во трката за награди за кои ќе одлучува специјално жири, додека 11-та претстава што ќе го затвори фестивалот на 15 октомври е „Обвинителка“ и таа ќе биде надвор од…

Read More
1 2 3 4 5 6 381