ВИДЕО: Штети на градинарските култури во кумановско

ВИДЕО: Штети на градинарските култури во кумановско

Лоша година за градинарските култури. Земјоделците од кумановското село Пчиња реагираат на климатските промени. Насадите велат се во лоша состојбата и годинава ќе претрпат штети. Голем дел веќе размислуваат да се пренасочат на друга дејност.

Read More

ВИДЕО: Граѓаните можат да побараат бесплатна правна помош

ВИДЕО: Граѓаните можат да побараат бесплатна правна помош

На градскиот плоштад во Куманово денеска се реализираше настан за промоција на бесплатна правна помош.  Над 3.000 граѓани побарале ваков совет во рамки на проектот кој го спроведува Советот на Европа, заедно со министерството за правда. Граѓаните реагирале за различни правни проблеми, најчесто здравство, социјална заштита, бракоразводни постапки, имотно правни односи.

Read More

ВИДЕО: Надлежните очекуваат развој на индустриската зона

ВИДЕО: Надлежните очекуваат развој на индустриската зона

Германски ланец маркети ЛИДЛ влезе во кумановската индустриска зона. Надлежните од најголемата општина во земјава очекуваат развој на зоната. Велат интерес има и од домашни и од странски инвеститори. Но од вкупно 33 парцели досега се продадени само десет.

Read More

Хуманитарно летно кино

Хуманитарно летно кино

Волонтерите од општинската организација на Црвениот крст заедно со Центарот за интеркултурен дијалог Куманово, поради големата заинтересираност по втор пат организираа хуманитарно летно кино.
Настанот се одвиваше во училишниот двор на ООУ „Вук Караџиќ“ Куманово, а целта на истиот покрај забава на граѓаните и убаво поминато време, беше и собирање на парични средства кои ќе бидат наменети за лекување на нашата мала сограѓанка Јована, информираат од организацијата.
Ваквата традиција велат ќе продолжи и во форма на зимско…

Read More

ЈП „Водовод“ доби нова машина од проект на СИПР

ЈП „Водовод“ доби нова машина од проект на СИПР

Јавното претпријатие „Водовод” во рамки на проектот „Оформување на функционални средини во област на животна средина и рурален развој”, имплементиран од страна на Центарот за развој на Североисточен плански регион доби нова повеќенаменска градежна машина, информираше на Фејсбук градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски.
Димитриевски нагласи дека ќе продолжи модернизацијата и доопремувањето на јавните претпријатија во Куманово.

Read More

ВИДЕО: Лоша година и за органските производители

ВИДЕО: Лоша година и за органските производители

Климатските промени предизвикаа проблеми и кај производителите на органска храна. Реагираат на временските услови, но бараат и промена на стратегијата. Субвенции има, но не ги даваат посакуваните резултати. Велат не постои можност за формирање задруги, парцелите се мали а културите различни. Сторија на Елена Георгиевска.

Read More

ВИДЕО: Пожарните работат со стари возила над 45 години

ВИДЕО: Пожарните работат со стари возила над 45 години

Со застарен возен парк се гаснат пожарите во североистокот. Возилата се со просечна старост од 35 години, а најстарото е од 1978-та година. Пожарникарите се сместени во стари, руинирани објекти. Поради недостиг на средства се работи и со помалку кадар. Но, и покрај ваквите услови пожарникарите успешно се справуваат со интервенциите.

Read More

Младинската екипа на атлетскиот клуб со нови награди

Младинската екипа на атлетскиот клуб со нови награди

Младинската екипа на атлетски клуб Куманово повторно со трофеи и оваа година на Купот за младинци на Македонија.
Дводневниот натпревар се одржа викендов во Скопје на Арената Филип II. Се одржаа натпревари во машка и женска конкуренција.
Во женска конкуренција кумановки освоија прво место, а во машка второ место.
За успешните резултати најмногу придонесоа Дијана Вукановиќ, Теа Алексовска, Михаил Стошевски, Марио Пешевски и Давид Тасевски.

Read More

Поскапуваат дел од нафтените деривати

Поскапуваат дел од нафтените деривати

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 0,50 денари за литар и со тоа ќе изнесува 90,50 денари за литар.
Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, не се менува, односно останува на исто ниво како што била утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати ќе изнесува 92,50 денари  за литар.
Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ и на Екстра лесното масло за домаќинство се зголемуваат за 1,00 денар за литар, и со…

Read More

До крајот на месецот се очекуваат предлози за пензиите

До крајот на месецот се очекуваат предлози за пензиите

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска до крајот на месецот очекува конкретни предлози во однос на пензиите, со фокус на пензионерите со ниски месечни примања.
Таа денеска истакна дека работната група континуирано се состанува и оти во моментот се разгледуваат сите можности за ова прашање, нагласувајќи дека за утре е закажан состанок.
За 20 септември е најавен голем протест на пензионерите.
Одлуката за формирање на работната група беше донесена минатиот месец по состанокот на Тренчевска со…

Read More
1 2 3 4 5 381