Во Занаетчиски дом утревечер гитаријада

Во Занаетчиски дом утревечер гитаријада

Во Занаетчискиот дом утревечер ќе се одржи фестивалот „Гитаријада Куманово 2021“. Настанот го организираат Арт Атек и Фондацијата за култура и спорт при Општина Куманово.  Ќе настапат Д.Н.О, Сашко Костов и Волтура.
-Art Attack го најавува третото возобновено изадние на кумановска гитаријада “Гитаријада Куманово 2021 “. Настан врежан во трајната меморија на кумановчани како една од ретките можности на кои што младите бендови имале можност да го презентираат нивниот звук. Сепак поради ситуацијата со COVID-19 гитаријадата…

Read More

(ВИДЕО) Археолозите ја потврдија црквата на Бислим

(ВИДЕО) Археолозите ја потврдија црквата на Бислим

Археолошкото одделение на Националната установа Музеј Куманово заврши со овогодишното истражување на локалитетот Градиште-Бислим кај селото Пчиња. Потврдени се наодите за постоење на црква градена во шесттиот век.  Првичните показатели се дека тврдината не била само привремено воено утврдување, туку поголема населба што постоела подолг период.
ПОВЕЌЕ ВО ВИДЕОТО ВО 18 ЧАСОТ!

Read More

Во Уметничката галерија утре ќе се отвори изложбата „Наива“

Во Уметничката галерија утре ќе се отвори изложбата „Наива“

Во Уметничката галерија утре со почеток во 19 часот ќе се отвори изложба и промоција на книга насловена „Наива“. Куратор на проектот е Гоце Божурски, а освен светски познатиот и меѓународно признат автор Вангел Наумовски, Ѓорѓе Шијаковиќ, Добри Трендафиловски-Добрин, Ристо Ристовски и Крсто Славковски (кои се припадници на основоположничката генерација), на изложбата и во книгата „Наива“ се застапени уште 25 уметници од нашата земја, меѓу кои Боро Арсовски, Љубица Андреевска Љупка, Трајко Матевски Рисимкин, Стеван…

Read More

Музејот одбележува 57 години постоење

Музејот одбележува 57 години постоење

Кумановскиот музеј денеска одбележува 57 години од постоењето. Годинава како што информираат надлежните од оваа културна установа реализирани се скоро сите предвидени настани, согласно протоколите, завршени се речиси сите истражувања од повеќе области. Велат  завршени се 25 проекти од сите области финансирани од Министерството за култура. -Во целина е организирана предвидената програма и во Музејот и во Уметничката галерија. Остануваат уште неколку проекти за да се заокружи годината. И за наредната година според првичните сознанија…

Read More

Во Уметничката галерија наскоро изложбата „Наива“

Во Уметничката галерија наскоро изложбата „Наива“

Во Уметничката галерија на 29-ти месецов (среда) ќе се отвори изложба и промоција на книга насловена „Наива“. Куратор на проектот е Гоце Божурски, а освен светски познатиот и меѓународно признат автор Вангел Наумовски, Ѓорѓе Шијаковиќ, Добри Трендафиловски-Добрин, Ристо Ристовски и Крсто Славковски (кои се припадници на основоположничката генерација), на изложбата и во книгата „Наива“ се застапени уште 25 уметници од нашата земја, меѓу кои Боро Арсовски, Љубица Андреевска Љупка, Трајко Матевски Рисимкин, Стеван Поповски, Ангел…

Read More

Изложбата „Кумановски графичари 2021“ во Неготино

Изложбата „Кумановски графичари 2021“ во Неготино

Во Изложбениот салон на Музеј на град Неготино во петок ќе биде отворена биеналната изложба на графики “„Кумановски графичари 2021“.
На изложбата учество ќе земат академските графичари: Зоран Јакимовски,  Мирослава Цветковиќ, Стефан Јакимовски,  Ханифе Ислами,  Александар Стефановски , Милена Арсовска,  Валентина Илијевска, Симона Јакимовска, Ана Јовановска, Стефан Анчевски и Дејвид Стоилковски.
Изложбата содржи дваесеттина графики од најновата продукција на гореспоменатите графичари, работени во повеќе графички техники. Проектот го организира и координира НУ Центар за култура “Трајко Прокопиев“…

Read More

Изложба на Марија Величковска во Центарот за култура

Изложба на Марија Величковска во Центарот за култура

Во Изложбениот салон на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“  во петок со почеток во 19 часот ќе се отвори изложбата “Распетие на светлината“ од авторката Марија Величковска.
Изложбата содржи 26 слики коишто се работени во изминатите три години и претставува нејзин трет тематски циклус на самостојно презентирање на најновата сликарска продукција.
Проектот е финансиски подржан од Министерството за култура на РС Македонија.

Read More

Археолозите открија црковна градба на локалитетот во Пчиња

Археолозите открија црковна градба на локалитетот во Пчиња

Црковна градба е откриена на локалитетот Градиште Бислим во село Пчиња. На ископувањата работеше екипа на археолошкото одделение при кумановскиот музеј, под раководство на Дејан Ѓорѓиевски.

 
Екипата на археолошкото одделение на националната установа Музеј Куманово заврши со овогодинешното истражување на локалитетот Градиште – Бислим, во село Пчиња. По ископувањата од лани, како и извршеното скенирање со гео радар, се воочиле показатели дека можеби на истражуваната локација постои црковна градба. Претпоставките се потврдиле годинава, кога во текот…

Read More

ВИДЕО: Отворена изложбата на Мариела Мицевска-Аџигогова

ВИДЕО: Отворена изложбата на Мариела Мицевска-Аџигогова

Во Уметничката галерија при кумановскиот Музеј синоќа се отвори изложба на дела на Мариела Мицевска-Аџигогова. Дипломирала и магистрирала графика на Факултетот за ликовна уметност во Скопје. Организирала повеќе самостојни, но учествувала и во групни изложби во земјава но и надвор од неа.
Пред присутните за нејзиното творештво зборуваше ликовниот критичар и сликар, Гоце Божурски,  кој воедно се јавува и како  куратор на изложбата. Обраќајќи се пред кумановци нагласи дека нејзиниот талент бил препознаен на првите појавувања.
–Нејзиниот…

Read More

(ВИДЕО) Предвидени средства за втората фаза од реконструкција на театарот

(ВИДЕО) Предвидени средства за втората фаза од реконструкција на театарот

Министерството за култура одобри дополнителни средства за втората фаза од реконструкцијата на театарот во Куманово. Првата фаза која предвидува реконструкција на дел од внатрешноста на установата и фасадата е во тек, а од ресорното министерство беа одвоени 10 милиони денари. Рокот за завршување на градежните активности е до април 2022 година. Реконструираниот објект ќе биде целосно модернизиран и прилагоден на потребите на актерите и на публиката, кои ги диктира новото време, велат надлежните.
Додека трае реконструкцијата…

Read More
1 2 3 4 5 6 22