Ќе се промовира „Чудесен дар во годишен календар“

Ќе се промовира „Чудесен дар во годишен календар“

Во националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“ утре ќе се одржи промоција на книгата „Чудесен дар во годишен календар“  посветена на најмалите. Автор на делото е Ели Маказлиева, а промотор ќе биде Кристина Николовска. Настанот ќе започне во 10 и 30 часот.

Read More

ВИДЕО: Рециталот за Блаже Конески пуштен и во Москва

ВИДЕО: Рециталот за Блаже Конески пуштен и во Москва

Рециталот посветен на македонскиот великан Блаже Конески, изработен од група уметници од Куманово, премиерно е прикажан во библиотеката во Москва. Станува збор за проектот кој се изработи по повод 100 годишнината од раѓањето на Конески. Организацијата е на Здружението Биди Своја, а учествуваа неколку уметници од градот.

Read More

„Концерт под маски“ на нижото музичко училиште

„Концерт под маски“ на нижото музичко училиште

„Концерт под маски“ е насловен тематскиот музички концерт на нижото музичко училиште „Панче Пешев“ Куманово, кој ќе се одржи во четврток во Занаетчискиот дом.
Концертот кој ќе започне во 19 часот, е под покровителство на градоначалникот и Советот на Општина Куманово, со поддршка на Фондацијата за култура и спорт Куманово.
„Влезот е слободен за сите љубители на убавата музика и првоаприлската магија, како основна инспирација за концептот на самиот концерт, информираат од училиштето. Како гости на концертот…

Read More

ВИДЕО: Книжевна вечер со Мома Стефановиќ

ВИДЕО: Книжевна вечер со Мома Стефановиќ

Во Занаетчискиот дом синоќа се одржа книжевна вечер со српскиот писател, публицист и книжевник Мома Стефановиќ, автор на делото „За жената што ја сакаш”. Тој е писател кој разработува теми за машко-женските односи, објавува размислувања, истражувања и афоризми, подеднакво интригирајќи ги и жените и мажите, рече промотерката Христина Алексовска.
Неговите дела се проследени со пофални зборови, а овојпат  намерата беше да укаже на примарната потреба на мажот да ја освои и заштити жената која е столб…

Read More

ВИДЕО: Низа настани во Центарот за култура

ВИДЕО: Низа настани во Центарот за култура

Во Центарот за култура периодов ќе се одржат неколку настани. Утре со почеток во 19 часот ќе се одржи промоција на последниот роман на Венко Андоновски, „Папокот на светлината“. По дваесет и две години од објавувањето на „Папокот на светот“, најнаградуваниот македонски роман, и десет од последниот роман „Ќерката на математичарот“, Андоновски блесна со нов ракопис што се распродаде за помалку од еден месец. Во сабота пак во малата сала во 12 часот ќе се…

Read More

ВИДЕО: Недоволно средства за реконструкцијата на кумановскиот театар

ВИДЕО: Недоволно средства за реконструкцијата на кумановскиот театар

Министерството за култура одобри само 50.000 евра за реконструкција на кумановскиот театар. Средствата се недоволни за да продолжи третата фаза, која предвидуваше замена на кровот и поставување на светлосен мост. Надлежните се надеваат на дополнителни средства, но тоа може да биде и идната година. Актерите пак се надеваат дека министерството ќе биде и „нивна мајка“ и дека ќе ги слушне нивните барања.

Read More

Изложба на уметничка фотографија “Жените и фотографијата”

Изложба на уметничка фотографија “Жените и фотографијата”

Во чест на меѓународниот ден на жената, 8-ми Март, Фото клуб Куманово во изложбениот салон на Центар за култура „Трајко Прокопиев“ утре организира изложба на уметничка фотографија  насловена Жените и фотографијата.
На овогодинешната изложба покрај познати фотографски имиња ќе се најдат и имиња на ученички од локалните училишта, кои беа дел од истоименито проект во кој имаше предавање од истакнати женски индивидуи од светот на уметноста (актерки, фотографки, сликарки), на кое му претходеше работилница за основите…

Read More

Изложба „Убавите жени на мојот народ”

Изложба „Убавите жени на мојот народ”

По повод меѓународниот ден на жената, 8-ми март, во понеделник во Занаетчискиот дом ќе се отвори концептуална изложба на фотографии на авторот Славчо Максимовски, насловена „Убавите жени на мојот народ”. Настанот се организира со поддршка на Фондацијата за култура и спорт и Општина Куманово. Изложбата ќе се отвори во 18 часот.

Read More

Актерите со „Секс и лаги“ гостуваат во Струмица

Актерите со „Секс и лаги“ гостуваат во Струмица

НУЦК „Трајко Прокопиев“-Театар Куманово ќе гостува во Народен Театар „Антон Панов“-Струмица, на 03-ти март со претставата „Секс и лаги“ во режија на Драгана Таневска, со почеток од 20.00 часот. Оваа комедија е работена според текстот „Секс и љубомора“ на Марк Камолети и е спој помеѓу интригата и моралот,вистината и лагата во која конфликтот на интереси произнесува чувства,реакции и односи кои ги прават ситуациите комични.
Поради голема гледаност и заинтересиреаност на публиката оваа ќе биде деветта реприза…

Read More

Промоција на делата на Давидовска Баниќ

Промоција на делата на Давидовска Баниќ

Кумановската библиотека „Тане Георгиевски“ организира промоција на книгите „Мајка од магла“ и „Умрев за да оживеам“ и средба со авторката Габриела Давидовска – Баниќ.
Настанот ќе се одржи утре со почеток во 18 часот, во Занаетчискиот дом.
Модератор на настанот ќе биде Христина Алексовска, а промотори се Десанка Николова, Весна Алексова. Пред присутните ќе се обрати и Емилија Златкова Анастасова.

Read More
1 3 4 5 6 7 35