ВИДЕО: ИПА Регион Куманово со донација за лицата со попреченост

ВИДЕО: ИПА Регион Куманово со донација за лицата со попреченост

Членовите на ИПА Регион Куманово во соработка со општинската организација на Црвниот крст донираа новогодишни пакетчиња на корисниците на Дневниот центар за лица со попреченост над 18 годишна возраст. Хуманитарната акција претставува прва официјална активност на Комисијата за млади, спорт и култура, формирана неодамна во рамките на ИПА Регион Куманово. Претседател на Комисијата е Гоце Николовски.

Read More

ВИДЕО: Се одржа вториот музички детски фестивал „Бисерчиња“

ВИДЕО: Се одржа вториот музички детски фестивал „Бисерчиња“

Во преполна сала на Занаетчискиот дом вчеравечер се одржа вториот музички фестивал на детски песни „Бисерчиња“ организиран од Асоцијацијата за уметност и култура „МУЛТИ АРТ“ и Телевизија Плус. Присутните имаа можност да ги проследат и видео спотовите за песничките со кои што се претставија 14-те учесници. Настанот е поддржан од општина Куманово и општествено одговорни компании од градот.

Read More

Коледарите ги набраа бадниковите гранчиња

Коледарите ги набраа бадниковите гранчиња

Членовите на Здружението на граѓани „Коледари“ , во пресрет на божиќните празници вчера ги набраа коледарските гранчиња во село Колитско. Откако чуварите на традицијата  се собраа во Коледарскиот клуб во населба Карпош,  организирано тргнаа кон селото да ја остварат својата мисија, односно да наберат гранчиња кои што на лице место се осветуваат од свештено лице и на шести јануари- Бадник секоја година се делат на граѓаните на Куманово, на организирана прослава на градскиот плоштад. Да…

Read More

ВИДЕО: Чевларите го слават Свети Спиридон

ВИДЕО: Чевларите го слават Свети Спиридон

Чевларите од Куманово денеска го слават Свети Спиридон, светецот кој тие го сметаат за свој заштитник. Куманово некогашен чевларски град, во последно време се соочува со недостиг на квалификувана работна сила, но и со значително помал број на чевларски фирми. Ова се потврдува со фактот  што членството на здружението на чевлари „Куманово“  за три години е намалено повеќе од три пати.  Фирмите очекуваат наредната година да биде поуспешна за чевларската индустрија.
 

Read More

Одбележување на Недела на забоздравствена заштита

Одбележување на Недела на забоздравствена заштита

Црвен крст на Македонија – Општинска организација Куманово, и оваа година традиционално во периодот од 15-21 декември ја одбележа Неделата на забоздравствена заштита под мотото „Здрави животни навики за здрави насмевки”. За таа цел, на 22 декември по повод неделата, волонтерите ги посетија дечињата во детската градинка „Ангел Шајче“, објект – Кокиче и на присутните им беа подарени четки за заби, а воедно и заедно зборуваа за важноста од одржување на забоздравствена заштита, како и…

Read More

Горивата поскапуваат за еден до еден и пол денар

Горивата поскапуваат за еден до еден и пол денар

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден до еден и пол денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,53 отсто.
Со одлуката на РКЕ, малопродажната цена бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за еден денар за литар, додека ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поскапуваат за 1,5 денари за литар.
Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС –…

Read More

Советниците утре ќе одлучуваат за општинскиот буџет

Советниците утре ќе одлучуваат за општинскиот буџет

Советот на општина Куманово на утрешната седница треба да ја донесе најважната одлука, а тоа е буџетот за 2024 година.
Според материјалите за седницата, Секторот за финансии ќе предложи буџет тежок 2,1 милијарда денари или 35 милиони евра. Тоа е три милиони евра помалку од годинешниот буџет.
Најголем дел од средствата се дотации, пари кои ги префрлаат министерствата кон локалната самоуправа, пример како плати за образование, кои општината само ги исплаќа. Така на дотации отпаѓа дури 1,3…

Read More

ВИДЕО: Новогодишен базар во ООУ „Магдалена Антова“

ВИДЕО: Новогодишен базар во ООУ „Магдалена Антова“

Основното училиште „Магдалена Антова“ по повод претстојните празници денеска организираше новогодишен базар во дворот на училиштето. Основците, нивните родители, случјаните минувачи имаа можност по симболична цена да си купат најразлични новогодишни украси изработени и декорирани од креативните и талентирани дечиња од „Магдалена Антова “ под менторство на своите наставници. Собраните средства ќе бидат употребени за потребите на учениците и училиштето.
Повеќе детали за новогодишниот базар од изјавата на директорот на училиштето, Живко Стојковски.

 

Read More

ВИДЕО: 20 години Еуро Колеџ Куманово

ВИДЕО: 20 години Еуро Колеџ Куманово

Еуро Колеџ Куманово под раководство на д-р Љубиша Петрушевски одбележа 20 години успешно постоење и 17-та генерација на додипломски и дипломски студии по бизнис студии.
Втората приватна високообразовна институција на ниво на државата резултатот го постигна заедно со стручниот тим од професори од областа на економијата и бизнисот и студентите кои што ќе придонесат во развој на економијата во Куманово.
 

Read More

ВИДЕО: Потпретседателот на здружението на пензионери „Куманово“, Стојан Арсовски во „ИНТЕРВЈУ“

ВИДЕО: Потпретседателот на здружението на пензионери „Куманово“, Стојан Арсовски во „ИНТЕРВЈУ“

Потпретседателот на Здружението на пензионери „Куманово“, Стојан Арсовски утре во 18 часот гостува во ИНТЕРВЈУ.
Арсовски, меѓу другото, бара јавно извинување од пензионерот Мирослав Трлин, за, како што вели, изнесени невистини и клевети во неодамнешното ИНТЕРВЈУ во врска со функционирањето на здружението на пензионери „Куманово“ .
 

Read More
1 3 4 5 6 7 408