Бисера Паскал со 38 отсто учинок на последниот натпревар

Бисера Паскал со 38 отсто учинок на последниот натпревар

Екипата на голманката Бисера Паскал од Куманово, израелски Херзлиуа славеше над тимот на  Макаби Ришон Лезион, со резултат 29:25, во рамки на 7-то коло. Нејзиниот учинок на овој натпревар е 38 отсто, односно пет од 11 одбрани во првото полувреме и пет од 15 одбрани во второто полувреме. Паскал кариерата ја почна во ЖРК Куманово, каде што освои двојна титула, Женската супер лига на Македонија и Купот на Македонија. Taa е родена во 1996 година…

Read More

Ракометарките утре го играат последниот натпревар оваа година

Ракометарките утре го играат последниот натпревар оваа година

Ракометарките на Куманово утре го играат последниот натпревар оваа календарска година, а за противник на гостински терен ќе го имаат составот на Пелистер. Поранешниот шампион на Македонија предводен од Драгана Ристова бележи одлична игра сезонава и со десет победи од 13 одиграни натпревари е на третото место во табелата. Со една победа плус за нијанса подобри се само составите на Чаир и Вардар. Од друга страна Пелистер годинава има за нијанса послаби резултати од Куманово,…

Read More

ФОТО: Велосипедистите на Кросс Сајклинг- шампиони во планински велосипедизам

ФОТО: Велосипедистите на Кросс Сајклинг- шампиони во планински велосипедизам

Шампиони во планински велосипедизам трета година по ред! Велосипедистите на Кросс Сајклинг Тим и оваа година со многу успеси и остварени победи!
Пласмани на генерално рангирање

 
Категорија У13
Оља Цветанова
Лука Јордановски
 
Категорија Кадети
Кирил Анчевски
 
Категорија Жени
Андријана Анастасоска
 
Категорија Јуниори
Дарио Василевски
 
Категорија Сениори
Емил Цветанов
Борис Стефановски
 
Категорија Мастерс
Дарко Блажевски
 
Благодарение на нашите генерални спонзори-објавија од клубот.
ЧЕСТИТКИ!!!
 

Read More

Карате клуб Ронин Доџо со 10 медали од турнир во Белград

Карате клуб Ронин Доџо со 10 медали од турнир во Белград

Карате клубот Ронин Доџо од Куманово викендов учествуваше на „Топ Тен“ турнирот во Белград каде успеа да освои 10 медали. Од престижниот WKF карате турнир, кумановскиот клуб се врати со едно злато, два сребрени и седум бронзени медали. Ахил Спасовски Јакуповски, Филип Христовски и Лауно Петковски освоија прво место во категоријата ката тим кадети/јуниори. Лауно Петковски освои сребрен медал и во категоријата надежи 2009. Во категоријата сениори со сребрен медал се закити и Александар Стојанчевски….

Read More

ВИДЕО: Пласман во трета лига, желба на ФК Победа

ВИДЕО: Пласман во трета лига, желба на ФК Победа

Уреден стадион, полни трибини и пласман во третата лига се плановите на Фудбалскиот клуб Победа од село Тромеѓа. На оваа тема Марјан Стошевски разговара со Иван Цветковски, претседател на клубот.

Read More

Кошаркарите утре против Академија ФМП

Кошаркарите утре против Академија ФМП

Кошаркарите на Куманово утре го пречекуваат составот на Академија ФМП во 9-то коло од домашниот шампионат. Двата тима делат ист број на бодови, односно од досегашните осум натпревари имаат само две победи и се во второт дел од табелата. Во меѓувреме Куманово го напуштија Јан Ризман и Колин Смит, но се очекува празнината да се обиде да ја пополни Дарил Стротер кој дресот на Чаир ќе го замени со кумановскиот. Дали ќе настапи на утрешниот…

Read More

Ракометарките со победа над ЖРК Скопје

Ракометарките со победа над ЖРК Скопје

Ракометарките на Куманово вчера остварија убедлива победа на домашен терен против составот на ЖРК Скопје со резултат 41:20. Во единаесетото коло од Женската супер лига, кумановки беа убедливо надмоќни и лесно остварија нова победа. Најмногу погодци реализираше Алмеида Андреза, дури 13, додека седум голови запиша Габриела Величковска. Одлична беше и голманката Симона Грујовска која реализираше седум одбрани. Кумановки веќе утре се исправени пред нов предизвик. На гостински терен го играат 12.то коло од домашната лига…

Read More

Кумановец на BASIC PRO SERTIFIKACIJA кај Марино Башиќ во Загреб

Кумановец на BASIC PRO SERTIFIKACIJA кај Марино Башиќ во Загреб

Кумановецот Далибор Стаменковски успешно го заврши семинарот BASIC PRO SERTIFIKACIJA, кој се одржа во Загреб, Република Хрватска, кај светски познатиот финтес и кондициски тренер Марино Башиќ.
Стаменковски кој активно работи со спортисти од градот, со завршениот семинар и стекнатите знаења, е усовршен за индивидуални, полуиндивидуални и групни фитнес тренинзи.

Претходно кај истиот тренер се стекна и со знаења и за нутризионизам, спортска дијагностика, weightlifting, bodyweight, ketllebell, fitball, wayflex.
Стаменковски кој е и дипломиран наставник по физичко образование, во…

Read More

ВИДЕО: Три медали за кумановски БЏЏ „Предатор“ од Софија

ВИДЕО: Три медали за кумановски БЏЏ „Предатор“ од Софија

Со еден златен и два бронзени медали се вратија натпреварувачите на кумановскиот клуб бразилска џиу-џица Предатор, од меѓународно натпреварување, кое се одржа во Софија.
Иван Димитриевски во борбите со и без кимоно под 68 килограми, освои два медали, еден златен и еден бронзен. За телевизија Плус раскажа дека е задоволен од резултатите, иако конкуренцијата била голема.
Од меѓународното натпреварување со бронзен медал се врати Звездан Илиќ во категоријата под 92 килограми. Свој настап имаше и Матеј Кузмановски,…

Read More

Паскал останува најдобар голман и во третото коло во Израел

Паскал останува најдобар голман  и во третото коло во Израел

И во третото коло од првата израелска лига, Бисера Паскал од Куманово, според статистиката е најдобар голман. Паскал сезонава игра за клубот Херзлиуа. Според бројот на одбрани, ефикасноста и минутажата на терен, го повтори успехот од првото коло. Тимот на Паскал во неизвесниот натпревар загуби со еден разлика(29:30) од Хапоел Ришон. Двете екипи се фаворити за освојување на титулата.

Read More
1 2 3 4 5 6 37