ВИДЕО: Осум години од „Диво насеље“, спомен обележје нема

Се одбележуваат осум години од престрелките во „Диво насеље“, кога загинаа осумина припадници на македонската полиција, а дури 37 беа повредени. Граѓаните го помнат денот кога се разбудија со пукотници. Порачуваат никогаш да не се повтори.

Општината најави но засега нема изградба на спомен обележје. Здружението на бранители и годинава организираше панихида.

Од патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ повикаа дека е време овие лица да добијат спомен обележје.

Коментари

коментар(и)