Кумановци редовно уплаќаат игри на среќа од Лотарија

Кумановци редовно уплаќаат игри на среќа од Лотарија

Кумановци редовно уплаќаат игри на среќа од Државната лотарија на Македонија во продажното место Кеопс, кое важи за едно од најфреквентните и најсреќните места во државата. Од ова продажно место во минатото излегоа дури две седумки.

Љубителите на игрите на среќа ни раскажаа дека во последно време не поминува ден без да купат по некоја грепка или да уплатат лото. Велат дека не се откажуваат, бидејќи не се знае кога среќата ќе им се насмевне….

Read More

Фестивалот „Нишвил“ промовиран во Македонија

Фестивалот „Нишвил“ промовиран во Македонија

Амбасадата на Република Србија во Македонија синоќа организираше промоција на џез фестивалот „Нишвил“, кој традиционално, 25-та година по ред се одржува во Ниш. Оваа година љубителите на овој вид музика, ќе имаат можност да уживаат во програмата која ќе се одржи од 2-ри до 11-ти август.

Годинава во текот на десетте дена на 20 бини ќе бидат изведени 300 програми со илјадници уметници. Покрај музичките точки на големи светски ѕвезди, најавени се и бројни активности поврзани…

Read More

Да се негува и унапреди училишниот спорт

Да се негува и унапреди училишниот спорт

Претставници на општината, секторот за образование, општинскиот
сојуз на училишен спорт, Здружение на спортски педагози, директорите на
основните и средни училишта, како и наставници по физичко и здравствено воспитување, денеска присуствуваа на трибина за унапредување на училишниот
спорт, која се одржа во основното училиште „Крсте Мисирков“.
Средбата се одржа на иницијатива на градоначалникот на Куманово, Максим
Димитриевски. Присутните имаа можност да ги кажат своите
забелешки, предлози и идеи, кои треба да придонесат за развојот на училишниот
спорт во градот. Обраќајќи се пред…

Read More

(ФОТО) „Не биди ѓубре“ утре ќе чисти на патот Куманово-Свети Николе

(ФОТО) „Не биди ѓубре“ утре ќе чисти на патот Куманово-Свети Николе

Волонтерите при граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре“ утре организираат акција за чистење на смет во Куманово.  Ќе се чистат дивите депонии кај населбите Пуковско и Проевце, покрај регионалниот пат Куманово-Свети Николе.

Актерката и активистка Ирена Ристиќ на својот профил на Фејсбук напиша дека сите заинтересирани можат да им се придружат.

Акцијата ќе започне во  7 и 30 часот.  Вакви акции се оддржуваат во сите градови низ државата.

Фото: Фејсбук

Read More

КУД „Панче Пешев“ на фолклорна смотра во Косовска Митровица

КУД „Панче Пешев“ на фолклорна смотра во Косовска Митровица

Културно-уметничкото друштво Панче Пешев од 21-ви до 24-ти јуни, настапи на Меѓународната фолклорна смотра во Косовска Митровица.

Оваа смотра се одржува по 25-ти пат и како јубилејна оваа година на неа беа поканети сите досегашни добитници на ГРАНД При награди.  Учествуваа 10 друштва од просторот на поранешна Југославија.

Оваа година настанот не беше од натпреварувачки карактер, туку сите учесници добија пехар, плакета и фестивалско знаме.  КУД Панче Пешев веќе неколку години настапува на оваа фолклорна…

Read More

(ФОТО) Заврши фудбалскиот турнир „Видовден 2019“

(ФОТО) Заврши фудбалскиот турнир „Видовден 2019“

Екипата на Вин Мобиле е победник на овогодинешниот традиционален фудбалски турнир Видовден кој го организира Обединетата српска заедница. Тимот во големото финале триумфираше над екипата Кико мес со резултат 6-2. За најдобар играч на турнирот беше прогласен Славко Арсовски од Кико Мес, додека најдобар голман по одлука на жирито е Никола Стефковски од Вин Мобиле.

-Сакам да и
честитам пред се на мојата екипа која се бореше до самиот крај, натпреварот
беше тежок, динамичен, имавме свои можности кои…

Read More

Кумановци заинтересирани за џокер играта на Лотарија

Кумановци заинтересирани за џокер играта на Лотарија

Кумановци се оптимисти дека џокер играта ќе ги однесе под Среќната ѕвезда на Државната лотарија на Македонија. Велат дека редовно уплаќаат џокер, без оглед дали играат лото комбинација.

Љубителите на игри на среќа кои што ги нуди Државната
лотарија на Македонија се заинтересирани за играта Џокер. Кумановци велат дека
редовно играат џокер. Дополнуваат дека се задоволни со измените од април, со
што им се дава можност да напишат џокер, иако не уплатиле ниту една лото
комбинација.

-Обавезно уплаќам по…

Read More

Одбележано излегувањето на Кумановскиот партизански одред

Одбележано излегувањето на Кумановскиот партизански одред

Членови на Сојузот на борци, Здружението на армиски и полициски ветерани, Здружението на пензионери, советници, деца од градинката Ангел Шајче и други граѓани, денеска положија цвеќе пред споменикот во некогашната бавча на Денко Цеков, таткото на Јордан Цеков Дане, од каде излегле партизаните од Кумановскиот партизански одред,на 26 јуни 1943 година.  Потоа заминале во Јужноморавскиот одред за да се обучат, и да се вклучат во борбените дејствија. Од оваа бавча излегле 7, а од бавчата…

Read More

(ФОТО) Утревечер премиера на претставата „Недоразбирање“

(ФОТО) Утревечер премиера на претставата „Недоразбирање“

Во кумановскиот театар утревечер премиерно ќе биде изведена претставата „Недоразбирање“ од Албер Ками, а во режија на Драгана Таневска.

Семејната драма зборува за индивидувалните желби на поединци, кои можат да влијаат врз хармонијата во семејството. Дејството се случува во мал хотел, „на крајот на светот“, каде две жени живеат прилично скромен живот. Заедничка им е загубената човечност поради загубената љубов. Се поставува прашањето можно ли е борбата за преостанатите соништа и идеали да  ги избрише сите…

Read More

Автомобил од лозот „Биди ВИП вози ЏИП“ заврши во Лисиче

Автомобил од лозот „Биди ВИП вози ЏИП“ заврши во Лисиче

Инстант лозот Биди ВИП  вози ЏИП на Државна лотарија на Македонија донесе уште еден автомобил и усреќи уште еден играч. Ивона Јовановска од Долно Лисиче, скопско, по една прошетка во Капитол Мол го посетила и среќното место на Државна лотарија лоцирано во Молот.

Купила три инстант лозови БИДИ ВИП ВОЗИ ЏИП и се упатила во кафулето каде ги изгребала и лозовите. Во моментот кога келнерот ги послужувал таа на сиот глас извикала „ЏИИИП“. И околните…

Read More
1 2 3 109