Мештаните на Средорек се информираа за легализација

Мештаните на Средорек се информираа за легализација

Во рамки на проектот „Поддршка за легализација на ромско домување“, претставници на Националниот ромски центар вчера ја посетија населбата Средорек, при што ги информираат мештаните за нивните права.

Проектот кој се реализира со финансиска поддршка на Европска унија, го спроведува НРЦ, заедно со Симбиозис 12 и ОРМ Бела кула во Кичево.

-Организираме карван во населба Средоред, со цел да ги запознаеме граѓаните со постапката за легализација и правата коишто ги имаат во оваа постапка…

Read More

(ФОТО) Отворен ден во ОУ „Вук Караџиќ“

(ФОТО) Отворен ден во ОУ „Вук Караџиќ“

Основното училиште „Вук Караџиќ“ денеска организираше отворен ден. Првооделенците заедно со наставниот кадар, преку штандови со интересни, креативни изработки, ги информираа идните ученици и нивните родители за  уписот, работењето на училиштето, функционирањето на службите. Од училиште се надеваат дека овој настан ќе предизвика интерес за упис на идните првачиња.  

-Посебно ми е драго што има голем број на родители кои дојдоа со своите идни првачиња да видат како работиме, што работиме, какви услови за работа нуди…

Read More

Музички хепенинг за матурантите во „Наце Буѓони“

Музички хепенинг за матурантите во „Наце Буѓони“

Во рамки на проектот „Од нас, за сите нас“, кој го реализира хуманитарното здружение „Мајка“ од Куманово, пред бината во средното техничко училиште „Наце Буѓони“ денеска се одржа музички хепенинг наменет за матурантите.

-Овој настан е дел од повеќе активности од овој проект. Инаку главната цел на проектот беше изградба на оваа бина која е зад нас, и ќе служи за одбележување на културни и спортски манифестации. Во иднина планираме уште два настани, во рамки…

Read More

Поништено решението на Антикорупциска против Димитриевски, Мургашанска и Општина Куманово

Поништено решението на Антикорупциска против Димитриевски, Мургашанска и Општина Куманово

Управниот
суд на Република Северна Македонија го поништи решението на Антикорупциска
комисија,
кое се однесува на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски и
претседателот на Советот на општината, Атина Муграшанска.

Антикорупциската
комисија донесе решение по дадена претставка на ВМРО-ДПМНЕ, за наводно
користење на општински простории во Куманово за промоција на тогашниот
претседателски кандидат Стево Пендаровски.

Управниот
суд смета дека при донесувањето на решението, Антикорупциска комисија нецелосно ја
утврдила фактичката состојба, поради што не била во можност да цени дали
правилно е применето материјалното право. 

Според
Управниот суд и приложените…

Read More

(ФОТО) Гимназијалците одржаа хуманитарен концерт

(ФОТО) Гимназијалците одржаа хуманитарен концерт

Во Занаетчискиот дом синоќа се одржа хуманитарен концерт кој го организираа средношколците од гимназијата Гоце Делчев, заедно со менторот Александар Митрички. Концертот имаше хуманитарен карактер, а собраните средства ќе завршат кај социјално загрозено семејство.

Љубителите на музиката синоќа имаа можност во Занаетчискиот дом да го проследат концертот на средношколците од гимназијата „Гоце Делчев“. Концертот кој имаше хуманитарен карактер се одржа под менторство на наставникот по музичко образование, Александар Митрички. Учениците изведоа популарни мелодии…

Read More

Отворен клуб на лекувани алкохоличари

Отворен клуб на лекувани алкохоличари

Во Куманово е отворен Клуб
на лекувани алкохоличари. Сите заинтересирани граѓани ќе може да им се обратат
во просториите на Црвениот крст, секоја среда од 18 до 20 часот. Од клубот се
надеваат дека граѓаните ќе соработуваат со нив, за своето, но и  за доброто на најблиските.

-Досега ваков клуб во Куманово немаше, сега го отвораме и се надеваме на успешна работа. Овој клуб се отвора со цел да им помогне на лицата зависници од алкохол, оние што…

Read More

Инстант лозот БИДИ ВИП – ВОЗИ ЏИП во Гостивар

Инстант лозот БИДИ ВИП – ВОЗИ ЏИП во Гостивар

Од 01-ви ноември  минатата година Државна лотарија на Македонија го пласираше  инстант лозот БИДИ ВИП – ВОЗИ ЏИП во соработка со АutomobileSK, а  вчера додели уште еден автомобил JEEP COMPASS, кој е една од 10-те главни добивки во овој инстант лоз.  

Дел од овие автомобили веќе се возат низ улиците на Куманово, Кавадарци, Охрид ,Скопје,Ресен, Прилеп, Ново Село- Струмичко,  а од денес ќе се вози и во Гостивар.  

Наталија Танасковиќ е редовен играч на…

Read More

ЖРК Куманово во финале на Купот на Македонија

ЖРК Куманово во финале на Купот на Македонија

Женскиот ракометен клуб Куманово обезбеди место во големото финале на ракометниот Куп на Македонија, откако синоќа го совлада тимот на Металург со 29-22 во второто полуфинале.

Ракометарките на тренерот Ненад Краљевски водеа во текот на целиот натпревар, иако Металург во првите 20 минути од играта не дозволуваше поголема разлика. По 15:10 на полувреме, вториот дел од средбата помина во целосна доминација на кумановки кои само ја зголемуваат предноста и славеа пласман во финале.

– Девојките направија голем…

Read More

Со панихида одадена почит на хероите од Диво насеље

Со панихида одадена почит на хероите од Диво насеље

Панихида во чест на загинатите осум припадници на Министерството за внатрешни работи, денеска се одржа во Соборниот храм „Свети Никола“ во Куманово.

Организатор на панихидата е здружението „Бранители 2001“ и Кумановско-осоговската епархија, а присуствуваа членови на ВМРО-ДПМНЕ и граѓани кои сакаа да им одадат почит.

– Во 2015 година македонските безбедносни сили се судрија со добро организирана терористичка група, се водеа борби без цивилни жртви за среќа. Во таа борба загинаа осум припадници на македонските безбедносни…

Read More

СВР Куманово го одбележа Денот на полицијата

СВР Куманово го одбележа Денот на полицијата

СВР Куманово денеска со мало задоцнување поради посетата на папата Франсис во Скопје, го одбележа 7-ми мај, Денот на полицијата.  На свеченоста присуствуваше началникот на СВР Куманово, Стојанче Величковиќ, заедно со останатите претставници на полицијата, како и бројни делегации од политичкиот и општествениот живот од градот.

Началникот во своето обраќање истакна дека полицијата изминативе години постигнала успешни резулатити и реализирала повеќе активности, благодарение на успешната соработка со повеќе институции.

-Полицијата
во своето работење има навистина обврски, потешкотии, не…

Read More
1 2 3 4 105