„Афродита трча по ветерници“ од Сања Атанасовска

„Афродита трча по ветерници“ од Сања Атанасовска

„Афродита трча по ветерници“ е новата стихозбирка на поетесата Сања Атанасовска од Куманово. Книгата содржи педесетина песни во кои доминира љубовниот мотив, а тие се поделени во три циклуси „Шест песни за Афродита“, „Трчање по ветерници“ и „Мирно море“.
-Првото поглавје е малку автентично затоа што во тие шест песни, во тој еден циклус давам еден печат на времето во кое што денес живееме како луѓето денес трчаат. Пишувам за женски лик, при тоа намерно го…

Read More

Таксист со пиштол му се заканувал на својот колега

Таксист со пиштол му се заканувал на својот колега

Во Секторот за внатрешни работи Куманово, вчера И.М.(21 година) од  Куманово пријавил  дека околу 20  часот додека бил паркиран со такси возило на улица во центарот на градот бил физички нападнат од свој колега.
Имено според него колегата во еден момент извадил пиштол и му се заканувал. Се работи на целосно расчистување на случајот, информира полицијата

Read More

Сообраќајка на патот Куманово – Крива Паланка

Сообраќајка на патот Куманово – Крива Паланка

На магистралниот пат Куманово – Крива Паланка синоќа околу 19.40 часот  се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило  „опел корса“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Н.С.(31 година) од село Марино, скопско, во кое како сопатник бил Д.Н.(37 години) од Крива Паланка и патничко моторно возило „шевролет спарк“ со кумановски регистарски ознаки управувано од Б.М. (24 години) од Куманово.
По незгодата, во Општа болница Куманово било констатирано дека Н.С. се здобил со тешки телесни повреди, додека…

Read More

ФОТО: Излеани неколку реки во кумановско

ФОТО: Излеани неколку реки во кумановско

Обилните врнежи предизвикаа излевање на реките во кривопаланечкиот и козјачкиот регион.Водостојот на Крива река и Пчиња е на критично ниво. Во неколку кумановски села поплавени се земјоделски површини, викенд куќи, помошни простории. Екипите на Водостопанство „Кумановско липково поле“ се на терен и ги острануваат дрвјата и гранките, за да овозможат проток на водата.

Поројниот дожд што го зафати кривопаланечкиот и козјачкиот регион предизвика излевање на водата од речните корита. Водостојот на Пчиња и Крива река е…

Read More

ФОТО: Клупа од градскиот кеј заврши во Кумановка

ФОТО: Клупа од градскиот кеј заврши во Кумановка

Клупа од градскиот кеј заврши во реката Кумановка.  Фотографии со осудувачка порака против вандализмот на Фејсбук објави градоначалник Максим Димитриевски.

„Вандализмот нема граница, можеби само на момент прави да се чувствуваш одважен, но всушност си толку многу неодговорен и штетен за заедницата. Ние уништените клупи на градскиот кеј повторно ќе ги направиме но време е и да го заштитиме заедничкиот имот. Заедно да го осудиме вандализмот, напиша Димитриевски.
 

Read More

СВР Куманово: 67 лица не носеле заштитни маски

СВР Куманово: 67 лица не носеле заштитни маски

Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на Министерството за внатрешни работи, по однос на Уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Куманово  67 лица не ја почитувалe.
Од нив од Куманово 54, во Крива Паланка 8 и  во Кратово 5.  За истите ќе следуваат соодветни мерки.

Read More

Во Центарот за култура изложба „1000 години Бигорски манастир“

Во Центарот за култура изложба „1000 години Бигорски манастир“

Во центарот за култура „Трајко Прокопиев“ од денеска е поставена изложбата, која е по повод 1000 години Бигорски манастир. Настанот е во рамки на проектот на Ансамбл Македонија. Љубителите на уметноста во Куманово имаат можност да видат реплики на икони, фрески и плаштеница.
-Прикажани се 8 олтарни икони, две чудотворни икони, 2 тронски икони, три икони од 16-от век, еден капак од Кивот од Светите Мошти, 1 Плаштеница и два фрескоикони. Мораме да нагласиме дека сликите…

Read More

ВИДЕО: Александра Јанева со преработки на македонски песни

ВИДЕО: Александра Јанева со преработки на македонски песни

Поп-пејачката Александра Јанева ги изненади фановите со три македонски песни во празничен амбиент, кои ги објави на својот Јутуб канал.
Се работи за песните „Лебедот бел“ од „Нокаут“, „Не ми го земај времето“ од Калиопи и „Кажи и да на љубовта“ од „4 Play“.
Јанева крајот на 2020 година го заокружи со издавање на нејзиниот прв албум „Срце отвори“. Албумот во Куманово може да се најде во „The Yard lounge bar“.
Уживајте!
 

Read More

Телевизиите бараат укинување на членот 102

Телевизиите бараат укинување на членот 102

Здружението на локални и регионални телевизии „Медиум објектив“ бара укинување на концесијата за наредната година и помош од државата за справување со ковид-кризата, бидејќи не беа опфатени во четвртиот пакет мерки. Оваа асоцијација се уште бара и укинување на членот 102 од Законот за медиуми, со кој е оневозможено финансирање од државни и локални институции. Тврдат дека е можно затворање на телевизиите и бараат да им се овозможи да добијат средства, за како што велат…

Read More

Членови на „Cross Cycling” завршија на првото место

Членови на „Cross Cycling” завршија на првото место

Членовите на „Cross Cycling ” клубот од Куманово завршија на првото место на ранг листата на Велосипедската Федерација на Македонија во планински велосипедизам на клубско ниво со освоени најмногу бодови и остварено победи во сите одржани трки на кои настапија во оваа натпреавувачка сезона. За само три години тимот од Куманово предводен од својот претседател Емил Цветанов кој воедно и самиот се натпреварува заедно со своите велосипедисти, успеа да оствари голем успех во овој спорт.

Членовите…

Read More
1 2 3 4 140