Интегра: Не ги решиле проблемите со водоснабдување, а повторно бараат поддршка

Интегра: Не ги решиле проблемите со водоснабдување, а повторно бараат поддршка

Наша жална Македонијо, вториот и третиот басен за вода во Европа, после Виенскиот се Солунска глава и Галичица. Нема место во Македонија каде што нема подземни води и издашни извори. 62% загуба на вода…и повторно на прво место во Европа, апсолутни рекордери во свет, по неуспех се СДС* и ДРПНЕ. Кога ли ќе сфатиме дека тие две грабливи партии се НЕДОМАЌИНИ, а ни ја раководат татковината веќе 30 години. Читајте на линков подолу, колку населени…

Read More

Можни се рестрикции за невакцинираните граѓани

Можни се рестрикции за невакцинираните граѓани

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција рече дека се размислува за евентуално воведување рестрикции од наесен за невакцинираните граѓани.
„Нашите анализи покажуваат дека здравствениот персонал е вакциниран во висок процент. И ги чекаме анализите од опфатот на вакинација во градинките и училиштата. Свесни дека можеби и покрај тоа се што правиме нема да се зголеми интересот, затоа размисуваме за некаква форма на рестрикција.  Не може да биде вакцинација задолжителна, за жал. Никаде во…

Read More

Санкционирани 147 мотоцикли на ниво на државата

Санкционирани 147 мотоцикли на ниво на државата

Во текот на вчерашниот ден е спроведена  зајакната акциска контрола на територијата на земјава, за санкционирање на прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 147 возачи. Од нив, 96 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, 29 возеле без возачка дозвола, пет мотоцикли се одземени поради истечена сообраќајна дозвола и предизвикување голема бучава а санкционирани се и други прекршоци.   Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме…

Read More

Министерот Спасовски се сретна со претставници од Женевскиот центар за управување со безбедносниот сектор

Министерот Спасовски се сретна со претставници од Женевскиот центар за управување со безбедносниот сектор

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, имаше работен состанок со претставници од Женевскиот центар за управување со безбедносниот сектор (ДКАФ). На средбата присуствуваа и претставници од организациски единици во рамки на Министерството за внатрешни работи, надлежни и активни во спроведување на проектите на ДКАФ.
Согласно предвидените теми за разговор, програмскиот менаџер во ДКАФ, Марк Ремилард на состанокот го презентираше извештајот за активностите спроведени во рамки на изминатиот тригодишен период, во однос на реформите во разузнавачкиот и…

Read More

Започнува пријавувањето за вакцинирање на децата

Започнува пријавувањето за вакцинирање на децата

Од денеска до четврток, ќе биде отворен сајтот vakcinacija.mk за закажување на термини за вакцинација на децата.
Секој родител или стрател кој сака да се векцинира неговото дете ќе треба да го пријави на веб страницата, по што ќе добијат термин за вакцинација. Вакцинирањето ќе почне во петок.
Закажување на термин за вакцинација на децата е поради планирање на потребните количини вакцини Фајзер.

Read More

Пристигна донација од 100.000 вакцини на „Астра Зенека“ од Грција

Пристигна донација од 100.000 вакцини на „Астра Зенека“ од Грција

Во државата денеска пристигна донација од 100.000 вакцини на производителот „Астра Зенека“ од Грција.
Донацијата е на лична иницијатива на грчкиот премиер, што му ја има ветено на нашиот претседател на Владата Зоран Заев. Уште еднаш се потврдуваат добрососедските односи и поддршка кои се особено значајни во време на пандемија, напиша министерот за здравство Венко Филипче на својот профил на „Фејсбук“.
Вакцините веднаш ќе бидат дистрибуирани по вакциналните пунктови и наменети за лица над 60 години согласно стратегијата…

Read More

Фајзер вакцини за деца од 12 до 16 години

Фајзер вакцини за деца од 12 до 16 години

Поради детектирањето на Делта сојот на корона вирусот кај пациенти во нашата држава, можно е да се воведат мерки на границите при влез во Македонија, најави министерот за здравство.
-Евентуално барање на ПЦР тестови или потврди за вакцини или доказ за прележана болест, она што е стандард и во некои од другите земји, но мора да кажам дека ќе видиме каква ќе биде ситуацијата во регионот поради тоа што мерките мора да се усогласени” – изјави…

Read More

Три лица од Кратово не носеле заштитни маски

Три лица од Кратово не носеле заштитни маски

Во изминатото деноноќие нема казнети кумановци за не носење заштитни маски.
Имено, полицијата информира дека по однос на уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Куманово 3 лица не ја почитувалe, меѓутоа сите тројца се на подрачјето на Кратово.
За истите ќе следуваат соодветни мерки.

Read More

Од утре разговори и интернет без роаминг во регионот

Од утре разговори и интернет без роаминг во регионот

Од утре се укинува роамингот за телефонски разговори, СМС пораки и интернет меѓу Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и Босна и Херцеговина. Со тоа ќе се заокружи примената на Договорот од Вториот дигитален самит од 2019 година меѓу шесте држави од Западен Балкан.
Првата фаза од спроведувањето на договорот почна во 2019 година, кога цената на роамингот беше намалена и за над 80 проценти, а од утре стартува втората фаза и целосно укинување на роамингот.
Почнувајќи од…

Read More

Влада: Бесплатен ПЦР за туристи

Влада: Бесплатен ПЦР за туристи

Владата на седница го усвои Протоколот за обезбедување бесплатен ПЦР тест за туристи странски државјани со регулиран престој во земјата, кој е предвиден како мерка од шестиот пакет за ревитализирање на економијата во услови на Ковид-19.
Со мерката, како што соопштија владините служби, се предвидуваат бесплатни тестови за странските туристи во посета на нашата земја, а на кои им е потребен ПЦР тест за влез во земјата каде се враќаат.

Read More
1 2