Претставата „Власт“ ја наполни салата во Центарот за култура

Претставата „Власт“ ја наполни салата во Центарот за култура

Љубителите на театарската уметност синоќа имаа можност да ја проследат претставата „Власт“, во рамки  на 22-то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“, во изведба на Театар „Славија“ од Белград. Станува збор за претстава по текстот на Бранислав Нушиќ, а под режисерска палка на Радослав Златан Дориќ. Актерската екипа која претежно е составена од повозрасни и поискусни актери, вели дека е чест да се игра оваа претстава на фестивалот, кој воедно ги врати во…

Read More

Интернационална кичевска колонија во Куманово

Интернационална кичевска колонија во Куманово

Утревечер со почеток во 20 часот во Изложбениот салон на Центарот за култура
 ќе се отвори изложба на
слики од 25-та Интернационална кичевска ликовна
колонија.

На оваа реномирана колонија којашто се организира во „Куќата на уметноста“ на локалитетот Кнежино (Кичево), на 25-тото издание  учествуваа дваесетина уметници од земјата и странство.

 Делата во најголем број се слики работени во
техниката масло и акрил на платно, но има и графики и
скулптури.

Колонијата е под покровителство на АД „Тајмиште“ – Кичево и во…

Read More

„Медена земја“ од 3-ти октомври во МКЦ „Козјак“

„Медена земја“ од 3-ти октомври во МКЦ „Козјак“

Од трети октомври во младинскиот културен центар Козјак во Куманово ќе се прикажува најнаградуваниот македонски документарец, Медена земја.  

Филмот во јануари годинава освои три награди на престижниот филмски фестивал „Санденс,“ каде првпат во историјата на оваа манифестација еден филм беше награден со три признанија.

„Медена земја“ е овогодинешен македонски кандидат за Оскар, а е во трка и за најдобар документарец на „Европските филмски награди“ кои ги доделува „Европската филмска академија“.

Филмот досега учествуваше на голем…

Read More

(ФОТО) Маргица Антевска е гордост на Куманово, одбележан 50-годишен јубилеј

(ФОТО) Маргица Антевска е гордост на Куманово, одбележан 50-годишен јубилеј

Со изведба на најголемите хитови, во преполната сала на Центарот за култура, Маргица Антевска одбележа 50 години успешна музичка кариера. Освен неа пред кумановци, настапија и Ефто Пупиновски, Ристо Краповски со кого Антевска има дует, како и со Сефедин Бајрамов од Битола , потоа Нино Величковски,  Никола Давидовски,  Перо Христов и естрадниот уметник Дона од Москва.

 Пред присутните во Центарот за култура, се обрати секретарот при Општина Куманово, Десанка Стошевска, која истакна дека Антевска е…

Read More

„Куманово џез-фестивал“ во Центарот за култура

„Куманово џез-фестивал“ во Центарот за култура

Кумановци, трета
година по ред, ќе имаат можност да уживаат во звуците на џез-музиката. Во
центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во петок и сабота, во 20 часот, ќе се
одржи џез-фестивал во организација на Институтот за наука, уметност, култура и
спорт, со поддршка на Министерството за култура. Пред кумановската публика ќе
настапат музичари од Македонија, Грција, Словенија и Босна и Херцеговина.

–Од нашата
држава е бендот „Macedonian Dixieland“, кој ќе настапи на 20-ти како и „Thanos
Stavridis trio“ од Грција, кое веќе многу…

Read More

Александра Михајловска најдобра млада актерка на фестивалот „Ристо Шишков“

Александра Михајловска најдобра млада актерка на фестивалот „Ристо Шишков“

Актерката од кумановскиот театар, Александра Михајловска, ја доби наградата НЕТА, најдобра млада актерка на македонскиот театарски фестивал „Ристо Шишков“ кој се одржа во Струмица.

 Михајловска ја толкуваше улогата на Марта од претставата „Недоразбирање“, во режија на Драгана Таневска, а по текст на Алберт Ками. За актерката оваа награда има исклучително значење.

-Значајно ми е затоа што пред се чувствував голема
одговорност, бидејќи кумановскиот театар со години нема настапувано на овој толку
значаен фестивал во нашата држава. По…

Read More

Влијанието на Солун за културата во кумановско

Влијанието на Солун за културата во кумановско

Националната
установа Музеј Куманово започна со реализација на меѓународниот проект
„Влијанието на средновековниот Солун во ширењето на културата во регионот на
Куманово“. Проектот се состои во документирање и анализирање на средновековните
солунски споменици и можните врски и паралели со спомениците од движното и
недвижното наследство од регионот на Куманово.

-Идејата за реализација на овој проект поттекна од меѓународната народна конференција која што се одржа во Етно село, а беше посветена на Кокино, таму имавме гости од странство меѓу кои и…

Read More

Концерт „Руски сон“ на Дарко Тодоровски

Концерт „Руски сон“ на Дарко Тодоровски

„Руски сон“ е насловен концертот на оперскиот пејач Дарко Тодоровски, кој ќе се одржи утревечер во Центарот за култура, со почеток во 20 часот. Концертот е по повод одбележување на 500 годишнината од постоењето на Куманово.

По повод 500 годишнината од постоењето на градот утревечер
во Центарот за култура солистички концерт насловен „Руски сон“, ќе одржи оперскиот
пејач, Дарко Тодоровски. Тој ќе настапи со пијано придружба на Анастасија
Грговска. На програмата ќе се најдат дела на руските великани….

Read More

Денс студио Виртус врши упис на нови членови

Денс студио Виртус врши упис на нови членови

Со цел
афирмација на танцот кај децата и зголемување на своето членство Денс студио
Виртус врши упис на нови членови. Студиото за само една година има
постигнато значителен успех на неколку различни фестивали. Со децата работи тим
на дипломирани балетски педагози, меѓу кои Влатко Стефановски  и Ангела Костадиновска.

-Работиме со деца над 4 годишна возраст,  и помали зависно ако има интерес кај децата. Работиме
три пати неделно, понеделник, среда и петок во Центарот за култура, во
попладневни часови после 18 часот. Што…

Read More

Фестивалот „Нишвил“ промовиран во Македонија

Фестивалот „Нишвил“ промовиран во Македонија

Амбасадата на Република Србија во Македонија синоќа организираше промоција на џез фестивалот „Нишвил“, кој традиционално, 25-та година по ред се одржува во Ниш. Оваа година љубителите на овој вид музика, ќе имаат можност да уживаат во програмата која ќе се одржи од 2-ри до 11-ти август.

Годинава во текот на десетте дена на 20 бини ќе бидат изведени 300 програми со илјадници уметници. Покрај музичките точки на големи светски ѕвезди, најавени се и бројни активности поврзани…

Read More
1 2 3 11