Фестивалот „Нишвил“ промовиран во Македонија

Фестивалот „Нишвил“ промовиран во Македонија

Амбасадата на Република Србија во Македонија синоќа организираше промоција на џез фестивалот „Нишвил“, кој традиционално, 25-та година по ред се одржува во Ниш. Оваа година љубителите на овој вид музика, ќе имаат можност да уживаат во програмата која ќе се одржи од 2-ри до 11-ти август.

Годинава во текот на десетте дена на 20 бини ќе бидат изведени 300 програми со илјадници уметници. Покрај музичките точки на големи светски ѕвезди, најавени се и бројни активности поврзани…

Read More

КУД „Панче Пешев“ на фолклорна смотра во Косовска Митровица

КУД „Панче Пешев“ на фолклорна смотра во Косовска Митровица

Културно-уметничкото друштво Панче Пешев од 21-ви до 24-ти јуни, настапи на Меѓународната фолклорна смотра во Косовска Митровица.

Оваа смотра се одржува по 25-ти пат и како јубилејна оваа година на неа беа поканети сите досегашни добитници на ГРАНД При награди.  Учествуваа 10 друштва од просторот на поранешна Југославија.

Оваа година настанот не беше од натпреварувачки карактер, туку сите учесници добија пехар, плакета и фестивалско знаме.  КУД Панче Пешев веќе неколку години настапува на оваа фолклорна…

Read More

(ФОТО) Утревечер премиера на претставата „Недоразбирање“

(ФОТО) Утревечер премиера на претставата „Недоразбирање“

Во кумановскиот театар утревечер премиерно ќе биде изведена претставата „Недоразбирање“ од Албер Ками, а во режија на Драгана Таневска.

Семејната драма зборува за индивидувалните желби на поединци, кои можат да влијаат врз хармонијата во семејството. Дејството се случува во мал хотел, „на крајот на светот“, каде две жени живеат прилично скромен живот. Заедничка им е загубената човечност поради загубената љубов. Се поставува прашањето можно ли е борбата за преостанатите соништа и идеали да  ги избрише сите…

Read More

Мартинијан вечерва во финале, да му дадеме поддршка

Мартинијан вечерва во финале, да му дадеме поддршка

Кумановецот Мартинијан Кириловски вечерва ќе биде дел од големото финале на српското музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“, а за да победи му треба нашата поддршка. Со почеток во 21 часот финалето ќе се емитува на Канал 5 телевизија, а нашиот сограѓанин ќе настапи под редниот број 6.

Поддршка на Мартинијан можеме да му дадеме со праќање на смс порака на бројот 145333 доколку гласате од Македонија. Доколку гласате од Србија редниот број 6 во смс порака…

Read More

(ФОТО) Македонската естрада пееше во чест на Миодраг Божиновски-Мичо

(ФОТО) Македонската естрада пееше во чест на Миодраг Божиновски-Мичо

Во преполната сала на Центарот за култура синоќа се одржа концерт во чест на големиот композитор и музичар од Куманово, Миодраг Божиновски-Мичо.

Пред почитувачите на неговото дело настапија голем дел естрадни уметници, меѓу кои Никола Давидовски, Маргица Антевска, Виолета Томовска, Ефто Пупиновски, Нино Величковски, Октет Куманово, Перо Христов, Сандра Милковска, Група Сирма, Момчило Куфојанакис и Весна Ангелова Христов, како и неговата ќерка Магдалена Божиновска Стојанова.

-Јас можам да бидам само среќна, дури и повеќе од среќна…

Read More

Утре ќе се отвори изложбата „Самоуки 2019 “

Утре ќе се отвори изложбата „Самоуки 2019 “

Дела од неакадемски ликовни уметници утревечер ќе бидат изложени во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“.  По паузата во периодот од 2012-та  до 2017 –та година, традиционалната ликовна манифестација „САМОУКИ“  и оваа година е пред љубителите на визуелните уметности. Изложбата продолжува со нови слики, цртежи, скулптури. Отворањето ќе биде во 20 часот.

-Оваа година одзивот на нашиот конкурс беше извонреден. Учество земаа 25 автори од Куманово, она што е интересно можеме да видиме дела во техниката масло…

Read More

Теодора Спасовска победи на ораторската вечер

Теодора Спасовска победи на ораторската вечер

Средношколката Теодора Спасовска, победи на ораторската вечер насловена „Говори моќно-говори со став“, која се одржа синоќа во Центарот за култура.

Манифестацијата се реализираше во соработка со Клубот на оратори при Правниот факултет од Скопје. Учествуваа ученици од прва до трета година од сите средни училишта од градот. Тие ги прeтставија своите ораторски способности на различни теми, меѓу кои иселување на младите, феминизам, екологија.

-Навистина сме изненадени од одзивот и на тоа што манифестацијата беше навистина добро…

Read More

Премиера на монодрамата „Прво лице еднина“

Премиера на монодрамата  „Прво лице еднина“

Во кумановскиот
театар утревечер премиерно
ќе биде изведена монодрамата „Прво лице еднина“ од режисерката Драгана Гунин
во изведба на актерката Владанка Димковска. Текстот е на Димковска, работен по
мотивите на „Добра ноќ за бунтовни девојчиња„ од Елена Фавили и Франческа
Кавало.

-Станува збор за интимен процес, случување на самата актерка. Многу е лична претставата зборува за тоа како таа поминува низ својата моментална позиција, дека е актер, како се соочува, живееме во земја која нуди специфични услови за самите уметници и…

Read More

(ФОТО) Гимназијалците одржаа хуманитарен концерт

(ФОТО) Гимназијалците одржаа хуманитарен концерт

Во Занаетчискиот дом синоќа се одржа хуманитарен концерт кој го организираа средношколците од гимназијата Гоце Делчев, заедно со менторот Александар Митрички. Концертот имаше хуманитарен карактер, а собраните средства ќе завршат кај социјално загрозено семејство.

Љубителите на музиката синоќа имаа можност во Занаетчискиот дом да го проследат концертот на средношколците од гимназијата „Гоце Делчев“. Концертот кој имаше хуманитарен карактер се одржа под менторство на наставникот по музичко образование, Александар Митрички. Учениците изведоа популарни мелодии…

Read More

Милош Спасиќ одржа концерт во Центарот за култура

Милош Спасиќ одржа концерт во Центарот за култура

Во Центарот за култура синоќа концерт одржа Милош Спасиќ на пијано. Љубителите на класичната музика имаа можност да уживаат во делата на Хајдн, Шуберт и Лист. Спасиќ е роден во Куманово, 1996 година каде го започнал своето музичко образование.

-Овде завршив нижо музичко училиште, првите пет години ги
завршив тука и интересно е што досега немав направено самостоен концерт во
Куманово, ова ми е прв пат. Задоволен сум од настапот, салата беше полна,
мислам дека и публиката беше…

Read More
1 2 3 10