Глигоријевиќ потпиша за Куманово

Глигоријевиќ потпиша за Куманово

Српскиот интернационалец Стефан Глигоријевиќ е новото засилување на Кошаркарскиот клуб Куманово. Станува збор за едногодишна соработка на кошаркарот со кумановскиот клуб.
Во Куманово, Глигоријевиќ доаѓа од тимот на Работнички, а претходно играше и во Блокотехна и АВ Охрид. Висок е 203 сантиметри, а има 21 година.
Ова е уште едно засилување во низа на „сино-белите“ кои претходно освен што обновија дел од договорите со старите кошаркари, се засилија и со Американците Џон Шелби и Хулио Гуити.

Read More

НБА играч е новото засилување за КК Куманово

НБА играч е новото засилување за КК Куманово

Џош Селби е новото засилување на Кошаркарскиот клуб Куманово. Дваесет и деветгодишниот Американец висок 183 сантиметри, има играно за повеќе клубови, меѓу кои и Мемфис Гризлис во НБА лигата, каде има одиграно 38 натпревари.
Во Куманово доаѓа од Корејската кошаркарска лига и ќе игра на плејмејкерската позиција, а информацијата дека потпишал договор со клубот од Куманово ја потврдија и од Управата.

Read More

ЖРК Куманово директно во групите на Лигата на шампионите

ЖРК Куманово директно во групите на Лигата на шампионите

Ракометарките
на Куманово кои сезонава имаат најдобри успеси на домашната ракометна сцена, ќе
имаат можност годинава да се натпреваруваат во Лигата на шампионите, бидејќи
Металург официјално се откажа од своето учество.

Само едно
место ја следува земјата во елитната конкуренција, а според пропозициите на
Ракометната федерација, ќе се важат резултатите од минатата сезона кога
најдобар беше Металург. Но, со оглед дека тимот се откажа од своето учество
кумановки ќе се натпреваруваат во Лигата на Шамионите .

ЖРК Куманово
веќе достави барање до федерацијата да биде…

Read More

Атлетичарите се подготвуваат за новата сезона

Атлетичарите се подготвуваат за новата сезона

Атлетичарите при Атлетски клуб Куманово активно се подготвуваат за следната сезона која треба да започне од март. Во недостиг на атлетска сала, тренинзите и натпреварите изминатиот период ги извршуваа во соседството, односно во Белград и Софија. Тренерот Филип Колевски истакна дека и месецов ќе продолжат со тренинзи на затворено, за да уште сега влезат во добра форма, за кога ќе почнат натпреварите на отворено да постигнат подобри резултати.

-Условите беа супер за подоготовки, овој…

Read More

Клубот „Тумба“ организираше забава за своите спортисти

Клубот „Тумба“ организираше забава за своите спортисти

Пливачкиот и
тениски клуб „Тумба“ денеска организираше новогодишна забава за своите
спортисти, која се одржа во „The Yard lounge bar“.

Дечињата заедно со своите ментори ги сумираа постигнатите резултати во 2019-та, но и си посакаа успеси за наредната година.

Во тенискиот
клуб „Тумба“ членуваат околу 30 деца, додека пливачкиот брои 100 членови.  

Според
клубот 2019 година ќе се помни по постигнатите успеси на државни натпревари во
пливање, но и во тенис.

Дека клубот навистина бележи одлични резултати, потврдува и фактот што нивните тенисери,…

Read More

Благодарници за поранешните кошаркари во Куманово

Благодарници за поранешните кошаркари во Куманово

Кошаркарскиот клуб Куманово на натпреварот кој се одигра во сабота им додели благодарници на дел од кошаркарските асови на градот, кои сега веќе се во пензија, но во младоста дале особен придонес за развој на овој спорт во Куманово. Претседателот на КК Куманово, Александар Крстевски, им додели благодарници на Соња Саревска, Александар Младеновски и Момчило Ивановски. На овој начин, клубот сака да им се заблагодари за нивниот придонес во кошарката.

-Ние имаме многу ѕвезди од кои…

Read More

Над 70 ученици на манифестацијата „Забавна кошарка“

Над 70 ученици на манифестацијата „Забавна кошарка“

Над 70 ученици од основните и средни училишта од градот викендов учествуваа на манифестацијата „Забавна кошарка“, која се одржа во спортската сала на училиштето „Перо Наков“.

Од основните училишта во машка и женска категорија, најдобар резултат постигнаа учениците од „Вук Караџиќ“, додека од средните на првото место завршија средношколците од „Наце Буѓони“.

Организаторите на настанот, младинскиот кошаркарски клуб Куманово, Сојузот на спортови и Сојузот на училишен спорт, најавија дека до крајот на учебната година е планирано…

Read More

„Забавна кошарка“ за основци и средношколци

„Забавна кошарка“ за основци и средношколци

Во спортската сала на средното училиште „Перо Наков“ утре
ќе се одржи спортска манифестација насловена Забавна кошарка. Настанот го
организира кошаркарскиот клуб Куманово, општинскиот Сојуз на спортови и
општинскиот Сојуз на училишен спорт.

-Сакаме да направиме еден циклус на такви спортски
манифестации. Ова ќе биде прво во таа низа. Ќе бидат опфатени сите основни и
средни училишта од градот, сите се поканети да учествуваат. Од секое училиште
ќе бидат опфатени по пет машки и девојки, кои ќе бидат поделени во старосни
категории…

Read More

Турнир во пинг понг за спортистите со телесен инвалидитет

Турнир во пинг понг за спортистите со телесен инвалидитет

Во спортската сала на гимназијата „Гоце Делчев“ викендов се одржа пријателски меѓународен натпрвар во пинг понг помеѓу спортистите со телесен инвалидитет од Македонија и Србија. Настанот кој е по повод одбележување на јубилејот „500 години Куманово“, а во рамките на титулата „Куманово – Европски град на спортот за 2019 година“, го организираше Сојузот за спорт и рекреација на инвалидите – Куманово со финансиска поддршка од Општински сојуз на спортови Куманово.

Натпреварот
го отвори градоначалникот на општина Куманово,…

Read More

КК Куманово убедливо против МЗТ

КК Куманово убедливо против МЗТ

Со резултат 95:65  кошаркарите на Куманово викендов на домашен
терен славеа против екипата на МЗТ Уни Банка.  По речиси израмнетата игра во првото полувреме, избраниците
на тренерот Александар Петровиќ прикажаа подобра игра во вториот дел, особено
последната четвртина кога го надиграа противникот со 21 поен разлика. Најефикасен во дресот на Куманово со
21 поен беше Теодор Атанасов, а двоцифрен број поени впишаа и Миодраг
Тодоровиќ, Горјан Марковски, Марјан Јанески и Марјан Младеновиќ.

– Знаевме дека ќе биде тежок натпревар сите…

Read More
1 2 3 19