Интегра: Не ги решиле проблемите со водоснабдување, а повторно бараат поддршка

Интегра: Не ги решиле проблемите со водоснабдување, а повторно бараат поддршка

Наша жална Македонијо, вториот и третиот басен за вода во Европа, после Виенскиот се Солунска глава и Галичица. Нема место во Македонија каде што нема подземни води и издашни извори. 62% загуба на вода…и повторно на прво место во Европа, апсолутни рекордери во свет, по неуспех се СДС* и ДРПНЕ. Кога ли ќе сфатиме дека тие две грабливи партии се НЕДОМАЌИНИ, а ни ја раководат татковината веќе 30 години. Читајте на линков подолу, колку населени…

Read More

(ВИДЕО) Во сабота ќе се одржи првиот меѓународен меморијален боксерски турнир

(ВИДЕО) Во сабота ќе се одржи првиот меѓународен меморијален боксерски турнир

Меѓународен меморијален боксерски турнир „Mирослав Петровиќ“ ќе се одржи во Куманово на 17-ти јули на терените на Спортскиот комплекс „Соколана“. Настанот е во организација на Боксерски клуб Куманово 84, Општинскиот сојуз на спортови Куманово и Фондацијата за култура и спорт при Општина Куманово. Доколку се влошат временските услови, турнирот ќе се одржи во новата спортска сала на техничкото училиште.
-Се знае дека Мирослав Петровиќ е човек кој создал плеада боксери во таа чест се организира и…

Read More

Почнаа подготовките за Европски ден на спортот

Почнаа подготовките за Европски ден на спортот

На иницијатива и под покровителство на градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски, во соработка со Секторот за образование, а во организација на Општински сојуз на спортови, Општински сојуз на училишен спорт и Здружението на спортски педагози Куманово, се одржа првата работна средба за успешна организација и реализација на активностите по повод Европски ден на спортот 2021 во училиштата.

Овој настан традиционално се одржува во рамките на Европска недела на спортот, а оваа година општина Куманово е град домаќин…

Read More

Можни се рестрикции за невакцинираните граѓани

Можни се рестрикции за невакцинираните граѓани

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција рече дека се размислува за евентуално воведување рестрикции од наесен за невакцинираните граѓани.
„Нашите анализи покажуваат дека здравствениот персонал е вакциниран во висок процент. И ги чекаме анализите од опфатот на вакинација во градинките и училиштата. Свесни дека можеби и покрај тоа се што правиме нема да се зголеми интересот, затоа размисуваме за некаква форма на рестрикција.  Не може да биде вакцинација задолжителна, за жал. Никаде во…

Read More

Санкционирани 147 мотоцикли на ниво на државата

Санкционирани 147 мотоцикли на ниво на државата

Во текот на вчерашниот ден е спроведена  зајакната акциска контрола на територијата на земјава, за санкционирање на прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 147 возачи. Од нив, 96 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, 29 возеле без возачка дозвола, пет мотоцикли се одземени поради истечена сообраќајна дозвола и предизвикување голема бучава а санкционирани се и други прекршоци.   Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме…

Read More

Министерот Спасовски се сретна со претставници од Женевскиот центар за управување со безбедносниот сектор

Министерот Спасовски се сретна со претставници од Женевскиот центар за управување со безбедносниот сектор

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, имаше работен состанок со претставници од Женевскиот центар за управување со безбедносниот сектор (ДКАФ). На средбата присуствуваа и претставници од организациски единици во рамки на Министерството за внатрешни работи, надлежни и активни во спроведување на проектите на ДКАФ.
Согласно предвидените теми за разговор, програмскиот менаџер во ДКАФ, Марк Ремилард на состанокот го презентираше извештајот за активностите спроведени во рамки на изминатиот тригодишен период, во однос на реформите во разузнавачкиот и…

Read More

Прв меѓународен боксерски турнир „Мирослав Петровиќ“

Прв меѓународен боксерски турнир „Мирослав Петровиќ“

Во сабота ќе се одржи првиот меѓународен меморијален боксерски турнир „Мирослав Петровиќ“.
-Петровиќ е најзаслужен за освоените олимписки, европски и светски медали од нашите боксерски асови, за што и самиот е добитник на многубројни награди и признанија од кои една престижна од боксерскиот Сојуз на Македонија, за „тренер на векот“ и во 2000 година од европската боксерска федерација го бил признанието за „најдобар тренер“-се вели во соопштението од организаторите.
На теренот во Соколана со почеток од 18…

Read More

ПК „Тумба“ со нови одлични резултати

ПК „Тумба“ со нови одлични резултати

Пливачкиот Клуб „ТУМБА ” од Куманово имаше одличен настап и неверојатни резултати на последното државно првенство во пливање кое се одржа на Воениот базен во Скопје.

Тимот од Куманово настапи со вкупно девет члена во различна возрасна конкуренција и дисциплини. Лауреатот и приматот најдобар не само во тимот туку и на првенството го понесе 18- годишниот пливач Никола Трајановски кој освои три златни медали и едно сребро со што е меѓу најдобрите три пливачи во Македонија…

Read More

Започнува пријавувањето за вакцинирање на децата

Започнува пријавувањето за вакцинирање на децата

Од денеска до четврток, ќе биде отворен сајтот vakcinacija.mk за закажување на термини за вакцинација на децата.
Секој родител или стрател кој сака да се векцинира неговото дете ќе треба да го пријави на веб страницата, по што ќе добијат термин за вакцинација. Вакцинирањето ќе почне во петок.
Закажување на термин за вакцинација на децата е поради планирање на потребните количини вакцини Фајзер.

Read More

Пристигна донација од 100.000 вакцини на „Астра Зенека“ од Грција

Пристигна донација од 100.000 вакцини на „Астра Зенека“ од Грција

Во државата денеска пристигна донација од 100.000 вакцини на производителот „Астра Зенека“ од Грција.
Донацијата е на лична иницијатива на грчкиот премиер, што му ја има ветено на нашиот претседател на Владата Зоран Заев. Уште еднаш се потврдуваат добрососедските односи и поддршка кои се особено значајни во време на пандемија, напиша министерот за здравство Венко Филипче на својот профил на „Фејсбук“.
Вакцините веднаш ќе бидат дистрибуирани по вакциналните пунктови и наменети за лица над 60 години согласно стратегијата…

Read More
1 2 3 28