КК Куманово назначи нов тренер

КК Куманово назначи нов тренер

Куманово влезе со големи амбиции во оваа сезона, во домашниот шапионат, но има скор од 4-3, по седум одиграни кола, а и во БИБЛ лигата ситуацијата е слична.
Игор Ѓорѓиевски ќе биде нов тренер на Кошаркарскиот клуб Куманово, информираат денеска од Управата на клубот.
Тој доаѓа на местото на Владимир Мирковски, кој, како што наведуваат од клубот, од морални причини по неколкуте порази си понднесе оставка.
– По подолг период имаме кумановец на тренерската позиција кој ќе им…

Read More

„Напречно црвено низ празното“ – во Уметничката галерија

„Напречно црвено низ празното“ – во Уметничката галерија

Пресек на 20 годишното работење на уметницата Марина Цветановска Мартиновска е нејзината последна изложба насловена „Напречно црвено низ празното“. Оваа изложба ја обединуваат дела кои се со заеднички концепт, односно поврзувањето на волумен, простор, црвено како линија, ритам. Излжбата се состои од скулптури, објекти, цртежи, слики и инсталации, а е надополнета со видео презентација. Можете да ја погледнете во Уметничката галерија во Куманово, а истата ќе биде презентирана и во Скопје.

Read More

Без вода три локации во Куманово

Без вода три локации во Куманово

Без водоснабдување во текот на денот ќе бидат три локации во кумановско информираат од Регионалниот центар за управување со кризи. Поради дефекти на водоводната мрежа, без вода ќе биде дел од улицата „Браќа Рибар“, „Бранко Богдански – Гуцман“ и месноста викана Стари Лозја. Екипите на ЈП „Водовод“ се на терен и работат на отстранување на дефектите.

Read More

Мало парче рај во Македонија каде што царува тишината (фото)

Мало парче рај во Македонија каде што царува тишината (фото)

На само 5 km од Куманово, низводно од вливот на Кумановка во Пчиња, природата ја формирала прекрасната Бислимска Клисура. Бислимската Клисура е мала клисура, долга околу 7 km, но дури и на оваа кратка должина има што да се види. Народски, овој простор е познат едноставно како „Бислим“ и веднаш асоцира на каменлив и мистериозен простор каде што ретко кој стапнува или поминува.

 
Всечена е во варовнички карпи со јурска старост. Има стрмни страни, на одредени…

Read More

Полицијата ги одзема возилата што се технички неисправни и нерегистрирани

Полицијата ги одзема возилата што се технички неисправни и нерегистрирани

Согласно Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата кој стапи на сила на 26. декември 2020-та година, полициските службеници ги одземаат возилата кои се технички неисправни или учествуваат во сообраќајот со измината важност на сообраќајната дозвола повеќе од шест месеци.
„Полициски службеник може да исклучи возило од сообраќај и привремено да го одземе возилото до утврдување на техничка исправност, но не подолго од три работни дена. Доколку биде утврдена техничка неисправност на возилото која се однесува…

Read More

2021 да биде година и за вакцинирање против КОВИД – авторитаризмот

2021 да биде година и за вакцинирање против КОВИД – авторитаризмот

Проф. д-р Каролина Ристова – Астеруд

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.
Повеќето луѓе во светот, осврнувајќи се на 2020 година, несомнено, ќе ја посочат КОВИД-пандемијата како клучно обележје на годината што изминува. Од она што го искусивме годинава, човекот, животот, здравјето, општеството и државата, преку ноќ се редуцираа на поими…

Read More

„НЕБО“ – отворено во Куманово

„НЕБО“ – отворено во Куманово

Јана Јакимовска е родена 1981 година во Скопје, дипломира 2005, а магистрира 2009 на Факултетот за ликовни уметности во СКопје. Освен со сликање се занимава и со фотографија, интервенции во јавен простор, ѕидно сликарство, графички дизајн, илустрација, а од поскоро време и со перформанс.
До сега имала 17 самостојни изложби, а учествувала на прееку 80 изложби во земјата и во странство. Еве, Јана по втор пат, на нејзино големо задоволство ни ја претставува својата уметност, каде,…

Read More

Казнети 53 кумановци затоа што не носеле заштитна маска

Казнети 53 кумановци затоа што не носеле заштитна маска

Казна во висина од 20 евра ќе платат 53 кумановци, затоа што не носеле заштитна маска.
Како одминува корона кризата, се повеќе наши сограѓани се навикнуваат на носењето маски, па така и полициските билтени за казни за нивно неносење стануваат се помалубројни. Имено, „во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (20.01/21.01.2021, по однос на Уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Куманово …

Read More

Куманово е најзагаден град – дури 7 пати повеќе од дозволеното

Куманово е најзагаден град – дури 7 пати повеќе од дозволеното

Мерните станици за квалитет на воздухот покажуваат висока загаденост. Имено, вчера најзагадена општина беше Куманово со 380 ПМ 10 честички на метар кубен или дури 7 пати повеќе од дозволеното.
Веднаш по Куманово, е општина Битола со 200, како и општина Тетово со измерени 181 ПМ 10 честички на метар кубен.
Енормното загадување на воздухот, што е составен дел во сите предизборни кампањи, и понатаму ги загрижува граѓаните, особено во последниов период кога дополнително не можат да…

Read More

Кумановската библиотека го збогати фондот со над 900 наслови во три одделни набавки на книги

Кумановската библиотека го збогати фондот со над 900 наслови во три одделни набавки на книги

Од библиотеката „Тане Георгиевски“ информираат дека имаат набавено 2381 книги, во три одделни набавки, на македонски, англиски, албански и на српски јазик, со што книжниот фонд драстично се зголемува. Набавките беа извршени во декември, а книгите наскоро ќе бидат достапни за читателите од Куманово. – Имаме набавено 917 наслови, претежно белестрика која е доста популарна меѓу читателите. Книгите на англиски јазик веќе се обработени и достапни за читателите. Збогатувањето на книжниот фонд е предуслов за…

Read More
1 2 3 12