Приведен кумановец за кражба

Приведен кумановец за кражба

Вчера во 20 часот во Куманово, полициски службеници од СВР Куманово лишиле од слобода  32 годишен кумановец.Тој се сомничи дека на 24.11.2023 од трговски објект на улица „Иво Лола Рибар“ во Куманово одзел повеќе предмети.
Одземеното било пронајдено и вратено на сопственикот, а Д.Д. бил задржан во полициска станица и во службен разговор го признал делото. По целосно документирање на случајот против него ќе следува соодветна пријава.
 

Read More

ВИДЕО: Наставници бараат целосно повлекување на Новата концепција за основно образование

ВИДЕО: Наставници бараат целосно повлекување на Новата концепција за основно образование

Целосно повлекување на Новата концепција за основно образование и итно печатење учебници по наставните планови и програми до 2020-та година, бараат членовите на здружението на просветни работници од Куманово. За барањето кое минатата седмица е упатено до сите надлежни институции се уште не добиле одговор. Освен што недостигаат учебници по историја, веќе долго време нема учебник ниту по англиски јазик.

Read More

Пронајден кумановецот кој беше пријавен за исчезнат

Пронајден кумановецот кој беше пријавен за исчезнат

СВР Куманово информира дека вчера по преземени мерки и активности, од страна на полициски службеници од кумановкаската полициска станица пронајден е М.К.(63) од Куманово за кој завчера неговиот син пријави дека се оддалечил од домот, соопштија од СВР Куманово.

Read More

Син физички нападнал мајка

Син физички нападнал мајка

Полициски службеници од СВР Куманово викендов лишиле од слобода 51-годишен кумановец затоа што во семејниот дом во Куманово физички ја нападнал неговата мајка. По целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.
 

Read More

(ВИДЕО)„Кумановски костури“ – клуб за американски флег фудбал

(ВИДЕО)„Кумановски костури“ – клуб за американски флег фудбал

„Куманово костури“ е првиот и единствен клуб за американски флег фудбал или фудбал со знаменца во земјава. Она што почнало како ентузијастичка идеја меѓу пријатели, денес ги носи на меѓународни натпревари. Тренираат на позајмен терен бидејќи немаат свој. Од неодамна се дел од српската лига бидејќи нема македонска. Но, не губат надеж дека спортот овде може да стане популарен, особено меѓу младите на кои им порачуваат да ги остават компјутерите и социјалните мрежи и да…

Read More

ВИДЕО: Компаратив – Сезона 07 Емисија 03

ВИДЕО: Компаратив – Сезона 07 Емисија 03

1.На спомен костурници у Зебрњаку, пригодном приредбом обележено је 111 година Кумановске битке, која је била први већи оружани сукоб у Првом балканском рату између српске и турске војске 23. и 24. октобра 1912. године. Комеморацију су организовали Одбор за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, Министарство за рад, запошљавање и социјална права Србије, Српска заједница Македоније и Српски културни центар из Скопља, а под покровитељством Министарства спољних послова Србије, Управу за дијаспору Срба у региону…

Read More

ВИДЕО: Компаратив – Сезона 07 Емисија 04

ВИДЕО: Компаратив – Сезона 07 Емисија 04

1.Најзанимљивије у данима после ослобођења нашег града је можда то што је кадровски потенцијал за изградњу владе такође био веома оскудан. У граду је било само 7 адвоката, који су углавном радили као адвокати, а за потребе правосуђа могло се рачунати на још 22 лица дипломираних правника, адвокатских помоћника и референта. Сва лица која су била запослена у државној служби у почетку су плаћена према броју чланова породице. На крају крајева, ревност владе за правдом…

Read More

Ракометарката Бисера Паскал потпиша договор со клуб од Израел

Ракометарката Бисера Паскал потпиша договор со клуб од Израел

Бисера Паскал спортската ракометна кариера ја продолжува во Израел. Потпишала договор со клубот Maccabi Arazim Ramat Gan во Израел. Паскал информира дека клубот годинава бил дел од ЕХФ купот. Неделава Бисера се вратила во Израел и како што соопшти се функционира нормално. Првиот натпревар од првенството започнува на 27 ноември.
 
 

Read More

(ВИДЕО)Украдена и оштетена опрема од новото детско катче

Несовесни и непознати за полицијата граѓани деновиве го оштетиле новото детско паркче помеѓу зградите кај т.н. „Мај маркет“ на „Октомвриска револуција“ во Куманово.  Извадени се и украдени две лулашки, а оштетена е и останатата опрема од урбаното катче за деца.
Проектот за поставување на урбаната опрема во паркчето го реализираа невладината организација „Ромалитико“ од Скопје, со финансиска поддршка на УСАИД програмата за развој на заедницата имплементиран од Мрежата за рурален развој РДН во партнерство со ЛАГ…

Read More

(ВИДЕО)Светски ден на дијабетесот – 14 Ноември

(ВИДЕО)Светски ден на дијабетесот – 14 Ноември

Под мотото „Соочени со предизвиците на дијабетесот во Македонија-дејствуваме пред да стане непоправливо“ денеска Сојузот на здруженија на дијабетичари го одбележува 14 Ноември – Светскиот ден на дијабетесот. Немање континуитет во достапноста на современа терапија, пристап до медицински помагала за мониторинг на гликемијата, како и недостаток од континуирана и структурна едукација, се предизвиците со кои се соочуваат пациентите болни од дијабетес. Во Куманово, во организација на Центарот за дијабет, а во соработка со здравствената струка од…

Read More
1 2 3 4 5 121