Изучување на хрватски јазик во „Браќа Миладиновци“

Изучување на хрватски јазик во „Браќа Миладиновци“

Хрватската заедница во Македонија, поточно огранокот  Куманово организира часови за изучување на хрватскиот јазик во основното училиште „Браќа Миладиновци“. Претседателот на огранокот, Иван Шеркиниќ наведе дека изучувањето е бесплатно, а го финансира Министерството за образование на Република Хрватска.
-Oсновна цел е членовите на заедницата на Хрвати подобро да го изучат својот мајчин јазик, а за останатите граѓани кои сакаат да се стекнат со дополнително знаење за хрватски јазик. Мое мислење е дека секое познавање на повеќе…

Read More

Министерката најави нови проекти на НУ „Музеј Куманово“

Министерката најави нови проекти на НУ „Музеј Куманово“

Националната установа „Музеј Куманово“ каде што се наоѓаат етнолошката, историската и архиолошката поставка до крајот на годината ќе добие нова покривна конструкција, а Занетчискиот дом и Спортската сала Соколона до 2017 година ќе имаат нови фасади, ова го најави министерката за култура Елизабета Канчевска Милевска при денешната посета на Куманово. Министерката нагласи дека 70 проценти од предвидените проекти на кумановскиот музеј се завршени, а голем број се во реализација. Таа инфомираше дека  ќе продолжат археолошките…

Read More

Промовиран филм за убавините на Бислимска клисура

Промовиран филм за убавините на Бислимска клисура

„Дојдете, видете, уживајте и зборувајте за убавините на Бислимска клисура“ е насловот на документарниот филм кој има за цел да ги претстави убавините и потенцијалите за развој на алтернативен туризам. Блислимската клисура која се протега на површина од седум километри, е лоцирана по течението на Пчиња, а карактеристични за неа се неколкуте пештери, ендемски видови на растителен и животински свет. Според организаторите излетнички, селски, ловен и риболивен туризам, спортско качување и алпинизам, зип линии, параглајдин, кајакарство…

Read More

Две кумановки несебично им помагаат на бегалците

Две кумановки несебично им помагаат на бегалците

Голем број на кумановци, секојдневно им помагаат на бегалците од Сирија, кои пристигнуваат на железничката станица во Табановце. Меѓу најактивните се триесет и едногодишната Александра Давидовска и триесет и тригодишната Маре Бојковска, кои секодневно се сведоци на тажните животни приказни на бегалците кои поминуваат низ станицата. Активистките на  Табановце остануваат и по 18 часа дневно, а дома заминуваат само за да преспијат. Своите најблиски не ги виделе со денови, но сметаат дека сега приоритет е…

Read More

Кумановци ги вакцинираат своите деца

Кумановци ги вакцинираат своите деца

Кумановци се совесни родители. И покрај тоа што годинава се водеше кампања против вакцинацијата сепак најголем дел од граѓаните на Куманово редовно ги донесуваат своите бебиња во Детскиот диспанзер, велат надлежните. Вакцинацијата за едно новороденче е неопходна бидејќи превенира и спречува повеќе заразни болести.
-Обично се почнува при раѓање на детето со вакцината бе- се- же хепатит се дава во родилиште потоа се продолжува со вакцинација на два месеца,  сега се дава од новите вакцини. Со…

Read More

Заврши Меѓународната ликовна колонија „ Карпино 2015 “

Заврши Меѓународната ликовна колонија „ Карпино 2015 “

Тринаесеттата Меѓународна Ликовна колонија „Карпино 2015“ официјално беше затворена синоќа . Четириесетина дела создадени од вештите раце на петнаесет уметници од Македонија,Србија, Бугарија, Босна и Херцеговина и Украина ќе ги разубавуваат  ѕидовите на организаторот- Мултимедијалниот центар „Карпино“  како и на повеќе општински установи и институции.

-„На Денот на независноста ја затворивме 13-та колонија.Уметниците создадоа над 35 дела,кои првин ќе бидат презентирани пред кумановската публика на изложба која се реализира во чест на Денот  на градот,а потоа…

Read More

Одбележан Денот на независноста на РМ

Одбележан Денот на независноста на РМ

Куманово се вложи во самобитноста на Република Македонија. Затоа не можам, а да не спомнам дека настаните кои што во историјата на овој град се забележани како позитивни се длабоко втемелени во нејзината независност и самобитност.
Но,  за жал сите тие настани не биле само позитивни. Многупати се случувале големи притисоци врз нашиот град, рече претседателот на Советот на општина Куманово, Максим Димитриевски  на чествувањето на Денот на независноста на спомен- Костурницата .

-Затоа не можам, а…

Read More

Кумановци си ги запоставуваат животите поради „Големиот брат“

Кумановци си ги запоставуваат животите поради „Големиот брат“

Зголемениот интерес за активно следење на реалните телевизиски програми како „Големиот брат“, „Фарма“ или „Парови“, произлегува од желбата на одредена група луѓе да го контролира или осудува однесувањето на нивни сограѓани, оценуваат експертите. Според социологот Зоран Петрушевски, станува збор за контролна функција која ја поседуваат луѓето и којашто претставува важен начин за опстанокот на општеството.
– Нормално дека живеејќи заедно со погледот сме упатени едни кон другите. Во сферата на воспитувањето, пак, родителите кога ги учат…

Read More

Пензионерите организираа шаховски турнир

Пензионерите организираа шаховски турнир

По повод 8-ми септември, Денот на независноста на Македонија, Здружението на пензионери Куманово утринава организираше шаховски турнир. На истиот учествуваа пензионери од здружението, како и од огранокот од општина Липково.  Инаку учествуваа 14 натпреварувачи, а една партија шах траеше 20 минути.
-Имаме добри натправарувачи, но се случува некогаш да добијат, но и да изгубат-изјави Љубомир Димитриевски, член на комисија за спорт одмор и рекреација при Здружение на пензионери.
Натпреварувачите истакнаа дека им претставува задоволство што со овој…

Read More

ВМРО-ДПМНЕ: Општината го запостави маалото Палестина

ВМРО-ДПМНЕ: Општината го запостави маалото Палестина

Општината со години нема слух за децениските проблеми со кои што се соочуваат мештаните на таканареченото маало Палестина, кое се наоѓа во селото Долно Којнаре, истакнаа од општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ. Тие го обвинија градоначалникот Зоран Дамјановски дека на ова место кое што е три километри одалчено од центарот на градот, доаѓа само пред изборите, за да собере гласови, а не и да ги реши проблемите со кои што се соочуваат.
-Со години бараме од…

Read More
1 360 361 362 363 364 389