Полицаец од Куманово доби кривична за малтретирање

Полицаец од Куманово доби кривична за малтретирање

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе кривична пријава против Д.К.(40) од Куманово – полициски службеник во Полициската станица Куманово, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „малтретирање во вршење на службата“.
На 14 декември 2020, пријавениот во својство на полициски службеник при вршењето службата физички го малтретирал И.П. од Куманово при што му нанел телесни повреди. Против полицискиот службеник е поведена и постапака за утврдување дисциплинска одговорност.

Read More

Општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ не биле организатори на протестите

Општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ не биле организатори на протестите

Речиси сите сведоци на денешното рочиште за настаните од „27 април“  беа едногласни во излагањето дека ВМРО-ДПМНЕ не било организатор на протестите. Драган Петковски и Сашо Стошевски посочија дека Општинскиот комитет на партијата од Куманово немал никаква одлука за поддршка на протестите.
Стошевски исто така посочи дека немал никакков контакт со Миле Јанакиески и Спиро Ристовски и оти луѓето кои се појавувале на протестите не биле организирани од партијата туку доаѓале самоиницијативно.

Read More

Тешко повреден градежен работник во Куманово

Тешко повреден градежен работник во Куманово

На 04.03.2021 година во 13.00 часот во СВР Куманово било пријавено дека на улица „Доне Божинов“ во Куманово, Д.Г.(39) паднал додека извршувал градежни активности на објект. Д.Г се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Ошта болница Куманово, информираат од Секторот за внатрешни работи Куманово.
Извршен бил увид на место на настанот.

Read More

„Студена вода“ се закити со нови садници (ВИДЕО)

„Студена вода“ се закити со нови садници (ВИДЕО)

Целта е да пошумиме што поголем број површини секаде, вклучувајќи ги и нашите излетнички места – рече од месноста „Студена вода“ Максим Димитриевски. Освен долгорочните мерки, општината успешно спроведува и краткорочни мерки во вид на кампањи, апели и акции, но, и сите граѓани треба да се вклучат активно во сочувување на животната околина и засадување на што поголем број садници, како наједноставен начин во борбата против загадувањето, посочи тој.
 

Read More

Ревитализиран Клубот на советничките (ВИДЕО)

Ревитализиран Клубот на советничките (ВИДЕО)

На иницијатива на претставничките од невладиниот сектор и со нивна директна асистенција, некогаш постоеше Клуб на советнички од Куманово. Клубот симболично се обновува пред меѓународниот ден на жената, но со повозвишена идеја: да немаме само ден на жената, месец на жената, туку да промовираме година на жената, рече меѓу другото во своето обраќање денеска Атина Мургашанска, претседателката на градскиот Совет. Планинарска тура, во соработка со градоначалничката на Општина Старо Нагоричане, е една од првите предвидени…

Read More

Кумановка физички нападната и ограбена

Кумановка физички нападната и ограбена

Шеесет и едногодишна кумановка вчера пријавила дека била физички нападната и ограбена. Нападот се случил во 13:04 ч, на ул.„Денко Драганов“, каде што ѝ бил одземен паричникот, не’ известија од секторот за внатрешни работи, каде што се превземаат мерки за расчистување на случајот.

Read More

Ќе се спојат улиците „11 Октомври“ и „11 Ноември“

Ќе се спојат улиците „11 Октомври“ и „11 Ноември“

Од вчера Општина Куманово почна со реконструкција и пробивање на кракот од улица „11 Ноември“ кон улицата „11 Октомври“ во центарот на Куманово.
Поврзувањето на двете улици е со цел да се намали сообраќајниот метеж во овој дел на градот. Новата улица е во должина од 310 метри, а нејзината реконструкција ќе чини 4.735.000 денари. Пред започнувањето на градежните работи беа отстранети времените објекти и се создадоа услови за реализација на проектот.
Градоначалникот Димитриевски истакна дека ова…

Read More

46 кумановци вчера казнети за неносење маска

46 кумановци вчера казнети за неносење маска

Четириесет и шест лица во Куманово вчера биле казнети поради непочитување на законската обврска за задолжително носење заштитна маска на лицето, информираа надлежните од полицијата.
Од вкупниот број издадени прекршочни налози, најмногу се во Куманово 46, во Крива Паланка се 19 и во Кратово 13.
За истите, како што појаснуваат од СВР Куманово, ќе следуваат соодветни мерки.

Read More

Моментално во Куманово се лекуваат 77 пациенти

Моментално во Куманово се лекуваат 77 пациенти

Што се однесува до моменталната ситуација во болничкото лекување, во изминатите 24 часа  во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 464 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, од кои 77 се лекуваат во кумановската болница.
Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството има увид во состојбата со капацитети и ,доколку се јави потреба, одделенијата ќе бидат дополнително проширени.
 

Read More

Двајца починати и 17 нови случаи на коронавирус во Куманово

Двајца починати и 17 нови случаи на коронавирус во Куманово

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нови случаи на ковид-19 во:
Скопје – 357, Прилеп – 72, Кавадарци и Гевгелија – по 42, Неготино – 30, Охрид – 26, Велес – 20, Гостивар – 18, Куманово – 17, Битола – 16, Кочани – 12, Крушево – 10, Струга – 8, Штип и Богданци – по 7, Крива Паланка –…

Read More
1 2 3 4 348