Двајца починати и 17 нови случаи на коронавирус во Куманово

Двајца починати и 17 нови случаи на коронавирус во Куманово

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нови случаи на ковид-19 во:
Скопје – 357, Прилеп – 72, Кавадарци и Гевгелија – по 42, Неготино – 30, Охрид – 26, Велес – 20, Гостивар – 18, Куманово – 17, Битола – 16, Кочани – 12, Крушево – 10, Струга – 8, Штип и Богданци – по 7, Крива Паланка –…

Read More

СДСМ ажурирана, со над 5200 члена во ОО СДСМ (ВИДЕО)

СДСМ ажурирана, со над 5200 члена во ОО СДСМ (ВИДЕО)

Денес во просториите на општинската организација на СДСМ Куманово се оддржа пресконференција на која стануваше збор за  претстојните внатрепартиски избори, односно избор на претседател на партијата. Во продолжение ќе ја слушнеме Катерина Пешиќ-Бошковска – портпарол.
 

Read More

Регистрирани 807 нови случаи на ковид-19, во Куманово 38

Регистрирани 807 нови случаи на ковид-19, во Куманово 38

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на ковид-19 во:
Скопје – 359, Куманово и Охрид – по 38, Кавадарци, Струмица и Неготино – по 36, Гевгелија – 35, Тетово и Прилеп – по 34, Гостивар – 29, Битола – 25, Велес – 24, Крива Паланка – 12, Кочани и Крушево – по 11, Ресен – 6, Струга, Кичево…

Read More

Доделени локациите за поставување рекламни паноа од општината

Доделени локациите за поставување рекламни паноа од општината

Општина Куманово објави јавен оглас за доделување на локации за поставување рекламни паноа на подрачјето на општината. Доделувањето на пакетот ќе се изврши со јавно усно наддавање, лицитација и издавање одобрение за нивно поставување. Локациите се поделени во четири пакети, вкупно 44 локации плус три за потребите на општината.
Локациите за поставување на реклами на бандери за улично осветлување се дефинирани со вкупен број од 242 локации поделени во три пакети, претежно на улици и булевари…

Read More

Водостојот на Пчиња под просекот

Водостојот на Пчиња под просекот

Водостојот на реката Пчиња е под просекот за месец март, покажуваат најновите мерења на Управата за хидрометеоролошки работи.
Мерната станица лоцирана во атарот на селото Пелинце, утринава во 07:30 часот покажала водостој на Пчиња од 57 сантиметри, што е пад од еден сантиметар во споредба со вчерашното мерење.
Сепак е под просекот за март, кој изнесува 70 сантиметри.

Read More

73 пациенти се лекуваат од ковид во кумановската болница

73 пациенти се лекуваат од ковид во кумановската болница

Во изминатите 24 часа  во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 443 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, информираат од Министерството за здравство, а во Куманово бројката изнесува 73 пациенти. Да се има во предвид дека бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти.
Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град…

Read More

Изводите ќе се вадат електронски

Изводите ќе се вадат електронски

Со целосно дигитализирање на трите книги што ги води Управата за водење на матичните книги, граѓаните ќе можат електронски не само да аплицираат, туку на истиот начин и да ги добијат изводите, најави заменик-претседателот на Владата, Љупчо Николовски.
„Нема повеќе непотребни чекања на шалтери за вадење на изводи од матичните книги. Дополнително, за да се подобрат услугите за граѓаните и фирмите, во полна функција се става Централниот регистар на население, каде што на едно место веќе…

Read More

МТСП: Од утре започнува исплата на правата од социјална, детска и цивилна заштита

МТСП: Од утре започнува исплата на правата од социјална, детска и цивилна заштита

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека од утре (четврток) започнува исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита (сите парични прaва) за месец февруари 2021 година.
Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната мрежа или преку електронско и мобилно банкарство од 4 март  2021 година.
Со цел да се избегне метеж пред банките и да…

Read More

65 санкции за брзо возење на автопатот Гевгелија – Куманово

65 санкции за брзо возење на автопатот Гевгелија – Куманово

Во текот на вчерашниот ден мобилната единица за безбедност во сообраќајот на патиштата спроведе зајакната акциска контрола за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената на автопатот Гевгелија – Куманово. Во продолжени проследете го извештајот од надлежните.
 

Read More

Во ЕУ „Замор од проширувањето“, во Македонија замор од празните ЕУ ветувања

Во ЕУ „Замор од проширувањето“, во Македонија замор од празните ЕУ ветувања

Свето Тоевски

Во ЕУ расте „отпорот кон проширувањето“, а во Македонија расте бројот на граѓаните што чувствуваат дека ЕУ наместо да креира фер услови за нови проширувања, се оддалечува од кандидатите за влез во европското семејство. Како понатаму?
Приемот на нови држави-членки во Европската Унија се повеќе запаѓа во застој и блокада: „заморот од проширувањето“ се претвора и во „отпор против проширувањето“. Во Македонија растат евроскептицизмот и заморот од неостварените ветувања на официјален Брисел, но и отпорот…

Read More
1 2 3 4 5 348