Претставници на клубот „Мечки“на средба со Димитриевски и Ѓорѓиевска

Претставници на клубот „Мечки“на средба со Димитриевски и Ѓорѓиевска

Градоначалникот Максим Димитриевски и претседателката на Советот Ивана Ѓорѓиевска денеска остварија средба со претставници на мото клубот „Мечки” од  Куманово. Средбата се одржа по повод одржаниот дводневен „Bears moto rock fest” на спортскиот аеродром Аџитепе, поддржан од општина Куманово. На средбата беа доделени благодарници на градоначалникот Димитриевски и на претседателката Ѓорѓиевска за континуираната поддршка во беспрекорната организација и одржување на оваа традиционална музичка манифестација. И оваа година повеќето рок бендови од земјава и соседството понудија…

Read More

ИЈЗ со совети за успешно справување со топлото време

ИЈЗ со совети за успешно справување со топлото време

Граѓаните со себе да носат шише вода, да се носи капа, шешир или чадор за заштита, доволно да се спие, да се јаде овошје и салати, да се избегнуваат алкохол, кафе и солена храна што може да дехидрира, се само дел од препораките на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) за успешно справување со топлото време.
Кога станува збор за патувањата, од ИЈЗ препорачуваат граѓаните да се информираат за општата здравствена состојба, заразните заболувањa и потенцијалните ризици…

Read More

Празна актовка ги испаничи кумановци

Празна актовка ги испаничи кумановци

Празна актовка ги испаничи денеска граѓаните на Куманово.
Секторот за внатрешни работи Куманово информира дека утрово 15- тина минути пред 10 часот граѓанин пријавил дека на улицата „Д-р. Рибар“ пронашол актовка, којa изгледала сомнително.
– Полициските службеници од СВР Куманово веднаш го обезбедиле местото и по извршените проверки било утврдено дека се работи за празна актовка, соопштија од кумановската полиција.

Read More

Посебен режим на сообраќај на автопатот кај Миладиновци

Посебен режим на сообраќај на автопатот кај Миладиновци

Од вчера е воведен посебен режим на сообраќај на десната коловозна лента на автопат Скопје-Куманово во близина на Миладиновци во должина од еден километар, информира Авто мото сојузот.
Како што се наведува во информацијата, затворени за сообраќај се коловозните ленти за принудно запирање и за возење па сообраќајот се одвива по левата сообраќајна лента за претекнување.
АМСМ информира и дека интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

Read More

Приведен кумановец за физички напад врз сопругата

Приведен кумановец за физички напад врз сопругата

Полициски службеници од СВР Куманово вчеравечер лишиле од слобода 41-годишен кумановец бидеќи физички ја нападнал неговата сопруга.  Насилникот бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе следува соодветна пријава, информира Секторот за внатрешни работи Куманово.
Ноќва пак, еден час по полноќ во полицијата било пријавено дека на улицата „Гоце Делчев“ дошло до нарушување на јавниот ред и мир со меѓусебна физичка пресметка помеѓу три лица на возраст од 57, 44…

Read More

Исчезна 69-годишна жена, случајот пријавен во полицијата

Исчезна 69-годишна жена, случајот пријавен во полицијата

64-годишниот кумановец Т.Ц. вчеравечер во 22 часот и 30 минути во СВР Куманово пријавил дека од домот во Скопје се оддалечила неговата сестра С.Ц. (69).
Според него, Сања Цаневска има здравствени проблеми, а од домот во близина на Железничката станица во Скопје се оддалечила околу 20 часот.
Доколку некоја ја види или препознае да го извести семејството на тел. број 076/ 608 – 312 или во најблиската полициска станица.
Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето, соопштува Секторот…

Read More

Ќе се дистрибуираат опомени за неплатени даночни долгови

Ќе се дистрибуираат опомени за неплатени даночни долгови

Секторот за даноци и такси при општина Куманово ги известува сите даночни обврзници дека во наредниот период ќе се врши дистрибуција на Опомени за неплатени даночни долгови, по основ данок на имот за правни лица за 2023 година и долг по основ утврдена комунална такса за назив на деловна просторија за 2023 година. Граѓаните се должни да постапат по истите, односно во дадениот рок да ја измират обврската, во спротивно ќе се постапи по законските…

Read More

Кумановец ќе одговара за „телесна повреда“ и за „вонбрачен живот со дете“

Кумановец ќе одговара за „телесна повреда“ и за „вонбрачен живот со дете“

25- годишен кумановец доби кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „телесна повреда“ и „вонбрачен живот со дете“, соопшти Министерството за внатрешни работи. Паралелно, кривично ќе одговара и 45-годишен кумановец поради постоење основи на сомнение за кривично дело „вонбрачен живот со дете“, информираат од МВР.
Според надленжите, на 25 јуни годинава првопријавениот во семејниот дом, по претходна расправија, физички ја нападнал неговата малолетна вонбрачна сопруга.
– Второпријавениот, кој е татко на малолетничката, дозволил…

Read More

Околу деветстотини ученици се запишани во средните училишта за учебната 2024/25

Околу деветстотини ученици се запишани во средните училишта за учебната 2024/25

Вкупно 878 ученици се запишани во средните училишта во Куманово. Факт е дека последниве години расте интересот за стручно образование, велат од Секторот за образование во општина Куманово. Засега речиси двојно повеќе ученици се определиле за стручно образование отколку за гимназиското, но бројката, како што посочува раководителот Александар Јовановиќ не е конечна.
Во средното техничко училиште „Наце Буѓони“ се запишале 368 ученика и на македонски и албански наставен јазик.
Во „Перо Наков“ настава ќе следат 193 ученика…

Read More

ВИДЕО: „Светски спортски легенди кај семејството Марковиќ“ во Старо Нагоричане

ВИДЕО: „Светски спортски легенди кај семејството Марковиќ“ во Старо Нагоричане

„Светски спортски легенди кај семејството Марковиќ“ е насловена манифестацијата што беше организирана на 15 јуни годинава во селото Старо Нагоричане. Настанот беше во организација на Чедомир Марковиќ, пензиониран старешина, успешен бизнисмен, голем хуманитарец и спортски работник, кој што живее во Скопје, а потекнува од Старо Нагоричане.
Како што вели Марковиќ, неговата цел е остварена, односно успеа на едно место и во исто време да ги собере најголемите спортски легенди од поранешна Југославија и Македонија, бокс носители…

Read More
1 2 3 4 5 887