Се менува паркетот во спортската сала на СОУ „Перо Наков“

Се менува паркетот во спортската сала на СОУ „Перо Наков“

Спортската сала на СОУ „Перо Наков“ во Куманово ќе добие нов паркет, кој веќе се поставува деновиве.
Според неофицијални информации од спортските клубови, реконструкцијата треба да заврши за неколку дена, а први кои ќе го испробаат новиот паркет, ќе бидат кошаркарите кои до крајот на месецот треба да одиграат повеќе натпревари во домашната и балканската лига.
Додека се чекаат подобри временски услови за старт на реконструкција на градската спортска сала,  сите се сложни дека овој училишен спортски…

Read More

566 возачи вчера санкционирани за пребрзо возење ширум државата

566 возачи вчера санкционирани за пребрзо возење ширум државата

Вкупно, на целата територија на Република Северна Македонија санкционирани биле 566 возачи што возеле со брзина поголема од дозволената. Од нив, 279 надвор од населено место, а 287 во населено место. 18 возачи возеле со брзина 70 километри на час над дозволената брзина, а 65 возачи возеле со брзина 50 километри на час над дозволената брзина, информираат од полицијата.
Засилените контроли во сообраќајот продолжуваат и во наредните денови.
– Апелираме до  учесниците во сообраќајот да ги почитуваат…

Read More

44 кумановци казнети вчера за неносење маска

44 кумановци казнети вчера за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР, по однос на Уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Куманово 56 лица не ја почитувалe, информираат од кумановската полиција.
Од вкупниот број издадени прекршочни налози, најмногу се во Куманово 44, во Крива Паланка 7 и во Кратово 5, појаснуваат од СВР Куманово.

Read More

Јануарската пензија ќе се зголеми за 1.2 отсто, поради пораст на животните трошоци

Јануарската пензија ќе се зголеми за 1.2 отсто, поради пораст на животните трошоци

Пензионерите, почнувајќи од јануари, ќе добиваат поголема пензија по основ на усогласување на пензијата со порастот на трошоците за живот кои во второто полугодие од 2020 година во однос на првото полугодие истата годинa изнесуваат 1,2 отсто.
Од Министерството за труд и социјална политика велат дека зголемувањето на пензијата во номинална вредност изнесува 185 денари на ниво на просечна пензија и 134 денари на ниво на најниска пензија.
Инаку, редовното законско усогласување на пензијата се врши два…

Read More

Изложба на Јана Јакимовска во Куманово

Изложба на Јана Јакимовска во Куманово

Во Изложбениот салон на НУЦК “Трајко Прокопиев“ – во Куманово, утре во 12 часот ќе се отвори изложбата на небесни пејзажи со наслов „Небо“ на ликовната уметница Јана Јакимовска.
На изложбата ќе бидат претставени 20 дела во техниката акрил на платно работени во последните 3 години.
Во текстот за изложбата, историчарката на уметност Ана Франговска ќе рече: „ Јакимовска со своите дела ни нуди ,прозорец’ за бегство од реалноста во која живееме, нè носи во една поубава,…

Read More

14-годишниот Милановски од Куманово победник на натпреварот на ФАО за постер за Светскиот ден на храната

14-годишниот Милановски од Куманово победник на натпреварот на ФАО за постер за Светскиот ден на храната

Светскиот ден на храната во 2020 година беше глобален повик да им се заблагодариме на хероите на храната – земјоделците и работниците низ целиот синџир на снабдување со храна кои, без оглед на околностите, обезбедуваат храна за нашите заедници и пошироко. Ова го инспирираше 14-годишниот Павел Милановски од Куманово да ги преточи својот уметнички талент и имагинација во победнички постер кој им оддава чест на земјоделците како херои на храната.
 
Во силна конкуренција на деца и…

Read More

Затворен угостителски објект во Куманово, работел повеќе од дозволеното

Затворен угостителски објект во Куманово, работел повеќе од дозволеното

Уште еден угостителски објект во Куманово е затворен од страна на полицијата и инспекторите поради непочитување на времето за работа.
При ненадејна контрола во познат угостителски објект што се наоѓа на улицата Професор Мијалковиќ, на празникот Водици, околу 19.30 часот, констатирале дека овој објект не работи во  дозволеното работно време. Притоа, таму биле затекнати десетина лица како гости и сопственикот М.С. (48 годишен) од Куманово, нè  информираа од Секторот за внатрешни работи од нашиот град.
Од страна…

Read More

Помош за сите бизниси во Куманово од градоначалникот Димитриевски и од Општината

Помош за сите бизниси во Куманово од градоначалникот Димитриевски и од Општината

На само еден месец од почетокот на пандемијата, градоначалникот заедно со Советот на општината изгласаа намалување на фирмарина од 6.000 денари на 4.000 денари – мерка која беше позитивно прифатена од бизнис секторот. Со блиска соработка и слушање на потребите на бизнис заедницата од малите и средни претпријатија, градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски, уште на самиот почеток на пандемијата понуди помош и поддршка, чија цел беше помош и заштита на економијата во градот.
 
– Вратите…

Read More

Гимназијата „Гоце Делчев“ со нова техничка опрема

Гимназијата „Гоце Делчев“ со нова техничка опрема

Средното Општинско Училиште Гимназија „Гоце Делчев“ во новата година со нови инвестиции. Набавени се нова тура на компјутери, интерактивни (smart) табли и смарт телевизори со кои ќе бидат опремени сите кабинети во училиштето, а со што значајно се подобруваат условите за изведување на наставата. Започнато е обновување на инвентарот со прва набавка на анатомски полипропиленски столчиња, модерни и исклучително издржливи, како и нови врати и корпи за отпадоци. Набавени се нови фотокопири и апарати за…

Read More

Од полноќ поскапуваат нафтените деривати

Од полноќ поскапуваат нафтените деривати

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за денар до 1,5 денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,53 отсто.
Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), се зголемуваат за еден денар за литар и ќе изнесуваат 63, односно 54,5 денари.
Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство…

Read More
1 73 74 75 76 77 85