Два нови случаи позитивни на ковид 19

Во последните 24 часа се направени 3.109 тестирања, а регистрирани се 16 нови случаи на КОВИД-19. Од нив 8 од Скопје, Куманово 2, и Битола, Тетово, Гостивар, Струга, Гевгелија и Свети Николе – по 1.Пријавени се вкупно 7 починати лица.

Регистрирани се 38 оздравени пациент од:
• Скопје – 17
• Велес и Радовиш – по 4
• Охрид – 3
• Тетово, Кавадарци, Кичево и Македонски Брод – по 2
• Пробиштип и Македонска Каменица – по 1.
Досега во земјата се направени вкупно 807.837 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.379, бројката на оздравени пациенти е 148.910, на починати е 5.442, а бројот на активни случаи изнесува 1.027.

Коментари

коментар(и)