(ВИДЕО) В понеделник започнуваат уписите во средните училишта

(ВИДЕО) В понеделник започнуваат уписите во средните училишта

В понеделник стартуваат уписите за идните средношколци. Во средното техничко училиште „Наце Буѓони“   во новата учебната, во прва година предвидено е да се запишат вкупно 646 ученици во 19 паралелки со настава на македонски и на албански јазик. За струките и профилите во Наце Буѓони, од изјавата на директорот на училиштето, Драган Јаневски.

Read More

(ВИДЕО) СДСМ: Започна реконструкцијата на кровната конструкција на спортската сала

(ВИДЕО) СДСМ: Започна реконструкцијата на кровната конструкција на спортската сала

-Владата предводена од СДСМ се грижи за институциите во нашиот град. Еден од клучните објекти во Kуманово ќе започне да се реконструира со што ќе добиеме модерен спортски објект кој ќе одговори на денешниве предизвици. Имено, деновиве започна реконструкцијата на кровната конструкција на спортската сала во Куманово, што е прва фаза од целосна реконструкција на овој значаен спортски објект во градот. Средствата за реконструкцијата се обезбедени преку проект на Североисточниот плански регион (СИПР) во висина…

Read More

Матурантите денеска го полагаа вториот екстерен испит

Матурантите денеска го полагаа вториот екстерен испит

Матурантите денеска го полагаа вториот екстерен испит во рамки на задолжителната државна матура. Притоа тие имаа можност да изберат меѓу предметите математика, странски јазик, филозофија и естетика.
На ниво на државата, според наставниот јазик, на македонски за испитот денеска се пријавени да полагаат 10 886 матуранти, на албански 4134 и на турски наставен јазик 274.
Во саботата пак се полагаше првиот екстерен испит по мајчин јазик.

Read More

(ВИДЕО) Отворена изложбата „Самоуки 2021“

(ВИДЕО) Отворена изложбата „Самоуки 2021“

Четириесетина дела – слики, цртежи и скулптури од 18 автори вчеравечер беа претставени на најновото издание на традиционалната ликовна манифестација „Самоуки 2021“, во изложбениот салон на центарот за култура. Интересот за учеството на оваа изложба секоја година е голем бидејќи претставува можност за презентирање на неакадемските уметници пред пошироката публика којашто редовно е присутна  на оваа манифестација да го види творештвото продуцирано од своите сограѓани.
-Сакам да кажам дека ми е жал малку за сите луѓе…

Read More

(ВИДЕО) Со европски пари до атрактивна Бислимска клисура

(ВИДЕО) Со европски пари до атрактивна Бислимска клисура

Центарот за развој на Североисточниот плански регион во партнерство со Историскиот музеј од Општина Дупница денеска во Куманово го промовираше проектот „Светлина од минатото“ од програмата за прекугранична соработка со Р. Бугарија. Со проектот за збогатување на содржините на локалитетот Бислимска клисура предвидени се повеќе активности, а вкупната вредност на прекуграничниот проект чини околу 460.000 евра. „Една од главните активностите е реконструкција и опремување на Задружниот дом во селото Пчиња, објект од 200 м2 кој…

Read More

(ВИДЕО) На Табановце зголемен проток на патници

(ВИДЕО) На Табановце зголемен проток на патници

Зголемен е протокот на патници за влез, но и за излез од државата на граничниот премин Табановце. Од полноќ до 10 часот, од земјава излегле над 1.500 македонски државјани. Дел од нив потврдуваат дека се уште заминуваат за вакцинација во соседна Србија. Велат примивме вакцина и се враќаме дома.
Согласно податоците досега над 16.000 македонски државјани се вакцинираа во Србија.  Но на граничниот премин денеска метеж можеше да се забележи и за влез во државата. Голем…

Read More

Министерот Спасовски на средба со иселениците во Словенија

Министерот Спасовски на средба со иселениците во Словенија

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и  градоначалникот на Копер, Словенија, Алеш Бржан, остварија средба со македонски иселеници на која разговарале за актуелните теми кои нив ги засегаат. Како што изјави Спасовски,  меѓу другото, разговарале за одлуката на Владата со која на граѓаните на кои им е истечена патната исправа, или истекува по 31 јули, се продолжува рокот на важење на овие документи до 31 декември 2021 година. Целта е да им се излезе во…

Read More

Сопственик на авто сервис добил закани од клиенти

Сопственик на авто сервис добил закани од клиенти

Триесет и деветгодишен битолчанец вчера во полицијата во Куманово, пријавил дека бил измамен од 53-годишен кумановец, кој како сопственик на авто сервис, на 16-ти мај, по исплатен капар и договорена сума се согласил да му изврши услуга на возилото.
Според пријавеното, на 23-ти мај лицето го донело своето возило во Куманово за извршување на договорената услуга, но и покрај ветувањата од сопственикот, возилото го затекнал во првобитната состојба, а сопственикот на авто сервисот го известил дека…

Read More

Две лица го прекршиле полицискиот час

Две лица го прекршиле полицискиот час

Според статистиката на МВР за изминатото деноноќие по однос на Уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Куманово 35 лица не ја почитувалe, од кои  во Куманово 25, во Крива Паланка 5 и  во Кратово 5, за истите ќе следуваат соодветни мерки.
Во истиот период 4  лица не ја почитувале забраната за движење, од кои 2  во Куманово и 2 во Кратово.

Read More

19-годишен кумановец тешко повреден во Скопје

19-годишен кумановец тешко повреден во Скопје

Деветнаесетгодишно момче од кумановското село Тромеѓа вчера било тешко повредено во Скопје, откако во него удрил мотор.
Со тешки повреди се здобил и мотоциклистот.
Според МВР, вчера во 17.40 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Александар Македонски“ во Скопје, кај клучката „Дијамант“, мотоцикл „бмв“, без регистарски ознаки, управуван од 24- годишен скопјанец, удрил во пешак од кумановско.
Во незгодата, како што појаснуваат од полицијата, пешакот и мотоциклистот се здобиле со тешки телесни повреди констатирани во Комплексот…

Read More
1 2 3 421