ВИДЕО: Одбојкарките на „ Христијан Т. Карпош“ најдобри во Куманово

ВИДЕО: Одбојкарките на „ Христијан Т. Карпош“ најдобри во Куманово

Во спортската сала на основното училиште„ Христијан Карпош“ денеска се одиграа последните натпревари и со тоа заврши општинската лига во одбојка во женска конкуренција.
Прво место освоија одбојкарките на училиштето -домаќин на денешниот настан, „Христијан Т. Карпош“, второто место му припадна на училиштето „Толи Зордумис“ , а на трета позиција се најде одбојкарскиот тим на „Крсте Мисирков“.
Координатор на натпреварите во општинската лига во женска и машка конкуренција е професорот по физичко и здравствено образование, Саша Николиќ.
Училишните…

Read More

Над 150 казни за кумановските возачи за една седмица

Над 150 казни за кумановските возачи за една седмица

Секторот за внатрешни работи Куманово информира дека во текот на изминатата недела, полициски службеници од СВР Куманово спроведоа акциска контрола за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните прописи, при што на подрачјето на Куманово санкционирани се вкупно 155 возачи.
Како што појаснуваат од полицијата, најголем број од казните, или вкупно 115, биле изречени на возачи кои управувале возило со брзина поголема од пропишаната.
9 санкции се изречени за возачи кои управувале возило под дејство на…

Read More

ВИДЕО: „Ние сме Европа“ – трибина на Владата во Куманово

ВИДЕО: „Ние сме Европа“ – трибина на Владата во Куманово

„На 11 декември (понеделник)во 18 часот, во Центар за култура Куманово ќе се одржи трибина под мотото „Ние сме Европа“, во организација на Владата, односно Секретаријатот за европски прашања.
Кампањата „Ние сме Европа“ се реализира во 8 градови во Македонија, каде што се организираат средби со граѓани и трибини на кои се отвораат прашања на неколку теми и тоа: земјоделство, туризам, култура, економија, млади, социјала, инфраструктура, а тема на трибината во Куманово ќе биде „Членството во…

Read More

ВИДЕО: Мирослав Трлин во ИНТЕРВЈУ

ВИДЕО: Мирослав Трлин во ИНТЕРВЈУ

Група пензионери од Куманово, членови на Иницијативниот одбор за промена на Статут на здружението на пензионери „Куманово“ деновиве поднеле Иницијатива за изменување и дополнување на Законот за пензиско и инвалидско осигурување , по скратена постапка.  Станува збор за иницијатива за донесување на Закон за исплата на посмртна отпремнина за пензионерите во Македонија од Фондот на ПИОМ. Групата пензионери се залагаат и за носење Закон и методологија за покачување на пензиите, донесување на Закон за минимална…

Read More

ВИДЕО: Женското претприемништво ги урива стереотипите

ВИДЕО: Женското претприемништво ги урива стереотипите

Женското претприемништво не е само тренд, туку револуција што ги урива стереотипите, смета Сандрина Арсовска – Јовановски, претставник на Националната платформа за женско претприемништво и Амбасадор на млади девојки и жени.
Како дојде до нејзината прва бизнис идеја, но и кое прашање треба да си го постават младите,  ќе слушнете од дипломираниот економист, наставник и жена претприемач, Арсовска – Јовановски.

Read More

МОН: Деновиве ќе бидат објавени сите резултати од Конкурсите за доделување на ученички стипендии за учебната 2023-2024 година

МОН: Деновиве ќе бидат објавени сите резултати од Конкурсите за доделување на ученички стипендии за учебната 2023-2024 година

Се уште не се објавени сите резултати од Конкурсите за доделување на ученички стипендии за учебната 2023-2024 година. Иако беше најавено дека до први декември годинава ќе бидат објавени резултатите од сите објавени конкурси за стипендии, сепак и после една седмица од најавеното, на сајтот на Министерството за образование и наука може да се видат само резултатите од Конкурсот за доделување стипении за средношколци Роми во 4 категории, објавени на 16 ноември, резултатите од Конкурсот…

Read More

Отворен новиот продажен салон на ЕКСТРА МЕИН

Отворен новиот продажен салон на ЕКСТРА МЕИН

Од денеска уште еден продажен салон на ЕКСТРА МЕИН, четврти по ред во нашиот град. Редовните потрошувачи имаат можност своите омилени месни производи да ги купат и во новоотворената продавница кај соколанскиот парк. Останатите три салони се на добро познатите локации, кај зелен пазар, кај реонскиот пазар и во централното градско подрачје на улицата „Гоце Делчев“.
ЕКСТРА МЕИН е познато име во прехранбената индустрија, компанија која успешно работи во доменот на преработка на месо и производство…

Read More

ВИДЕО: Патронен празник на ООУ „Карпош“

ВИДЕО: Патронен празник на ООУ „Карпош“

Основното училиште „Карпош“ од село Умин дол денеска одбележува 95 години постоење. По повод патрониот празник деновиве реализирани се повеќе спортски активности во училиштето, а свечената приредба со петнаесетина точки подготвени од учениците и наставниците се одржа денеска во просториите на нижото музичко училиште „Панче Пешев“. Училиштето „Карпош“ целосно беше реконструирано пред две години, недостасува само училишна спортска сала.
 

Read More

Одбележан Светскиот ден на волонтерството

Одбележан Светскиот ден на волонтерството

Во рамки на одбележувањето на Светскиот ден на волонтерството, на вчера во просториите на општинската организација на Црвен крст беше организирана неформална дружба со цел изразување почит и благодарност на волонтерите кои во изминатата година несебично го посветија своето време изразувајќи хуманост и помагајќи на социјално загрозени семејства, како и организирајќи најразлични активности од забавен карактер, но со јасна цел.
Најпрвин беа презентирани резултатите на волонтерите од Клубот на млади, а подоцна на 26 активни волонтери…

Read More

ВИДЕО: 17 години успешна работа на „Порака наша“

ВИДЕО: 17 години успешна работа на „Порака наша“

„Порака наша“ одбележува 17 години успешно постоење. Голем број соработници денеска го посетија здружението и заедно со корисниците го прославија роденденот на „Порака наша“ кое годинава стана центар за рехабилитација и реинтеграција на лица со умерена и тешка интелектуална  попреченост над 18 години. Освен од донатори поединци, бизнис заедницата, „Порака наша“ има поддршка и од општина Куманово.

Read More
1 2 3 865