ВИДЕО: Ќе се шири гасоводната мрежа кон индустриските капацитети

ВИДЕО: Ќе се шири гасоводната мрежа кон индустриските капацитети

ЈП „Куманово гас“ годинава ќе ја шири дистрибутивната мрежа кон Доброшане во близина на индустриските капацитети, информираа надлежните потенцирајќи дека токму големите корисници се приоритет на претпријатието. „Куманово-гас“ минатата година  ја прошири секундарната дистрибутивна гасоводната мрежа кај „Соколански парк“.

Read More

Приведен крадец

Приведен крадец

Полициски службеници од  СВР Куманово вчера околу 16 часот  лишиле од слобода 28-годишен кумановец. Тој се сомничи дека на 09.01.2024 година во угостителски објект на булеварот „ Октомвриска револуција“ во Куманово влегол со употреба на сила и одзел пари. Крадецот бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе следува соодветна пријава.

Read More

Кумановец крадел од куќа во „Бавчи“

Кумановец крадел од куќа во „Бавчи“

Полициски службеници од СВР Куманово синоќа лишиле од слобода 31-годишен кумановец.  Тој се сомничи дека од куќа во местото викано „ Бавчи“ во Куманово одзел предмети. Крадецот бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе следува соодветна пријава.

Read More

Намалени цените на горивата

Намалени цените на горивата

Се намалија цените на горивата. Од утрово максималните цени на нафтените деривати  се:
моторен бензин „евросупер БС-95“ – 77,00 (денари/литар)
„евросупер БС-98“ – 79,00 (денари/литар)
дизел-гориво – 72,50 (денара/литар)
масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 72,00 (денара/литар).
Малопродажните цени на евродизелот (Д-Е V) и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалени за 1,00 денар/л.
Малопродажната цена на бензинот „евросупер БС-95“ не е е сменета.
Малопродажната цена на бензинот „евросупер БС-98“ се намали за 0,50 денари/л.

Read More

Промоција на книги од Сашо Кокаланов и Пламен Тотев

Промоција на книги од Сашо Кокаланов и Пламен Тотев

Културно-информативниот центар на Македонија во Софија, заедно со Факултетот за драмски уметности во Скопје и НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово ќе ги промовираат книгите „Среќните луѓе не слават родендени“, од македонскиот автор Сашо Кокаланов и „Животот на литературната класика“ од бугарскиот автор Пламен Тотев.
Утревечер со почеток од 19:00 часот, во малата сала на Центарот за култура во Куманово, литературните дела ќе бидат претставени од Петар Андоновски, Стојан Синадинов и Сашко Насев.
На 12…

Read More

Опожарен паркиран автомобил

Опожарен паркиран автомобил

Паркиран автомобил вчера бил опожарен, информираат надлежите. Според СВР Куманово, вчера во 10 часот во СВР Куманово , 29-годишен кумановец пријавил дека на улицата „Клара Цеткин“ во Куманово настанал пожар во неговото патничко моторно возило „форд“ кое било паркирано. Екипа на Територијалната противпожарна единица Куманово го изгаснала пожарот, а повредени лица нема. Увид извршила екипа од СВР Куманово.

Read More

ВИДЕО: Самовработување и практиканство најатрактивни за невработените

ВИДЕО: Самовработување и практиканство најатрактивни за невработените

Мерките за самовработување и за практиканство биле најатрактивни за невработените кумановци минатата година, покажуваат податоците од Центарот за вработување. Што се однесува до обуките, невработените најголем интерес покажале за обуката за напредни ИТ вештини. Обуката за специјалист за човечки ресурси во Куманово успешно ја завршиле 8 лица, информира раководителката на Центарот за вработување, Марија Димитријевска. Преку мерките и програмите кои ги спроведувал Центарот за вработување минатата година се вработиле над илјада лица.
Според последните официјални информации…

Read More

Царината заплени злато на ГП Табановце

Царината заплени злато на ГП Табановце

Запленети се 248 грама злато, со проценета вредност од околу 12 илјади евра што двајца сопатници во обид да го сокријат планирале да го изнесат од државата без да го пријават кај царинските органи.
Патниците кои патувале со патничко комбе на излез на Табановце од страна на Мобилен тим на Секторот за контрола и истраги се селектирани за детална контрола при што кај двајцата се пронајдени купчиња злато. Едниот од патниците околу вратот носел една црна врвка…

Read More

ВИДЕО: Во пораст респираторните инфекции

ВИДЕО: Во пораст респираторните инфекции

Зголемен е бројот на респираторните инфекции за време на празниците, информираат лекарите, апелирајќи да се минимизираат контактите со други луѓе за полесно надминување на болеста. Иако респираторните инфекции се јавуваат во текот на целата година, есенско-зимскиот период е сезона кога настинките и посериозните респираторни заболувања се најчести.  Лекарите советуваат за придржување до здрава и урамнотежена исхрана, редовно  вежбање, избегнување консумирање на алкохол и цигари, редовно проветрување на просториите.
Повеќе детали од изјавата на доктор Валентина Тодоровска-…

Read More

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Карпош

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Карпош

Кумановец загинал вчеравечер во сообраќајна несреќа на магистралниот пат Куманово – Крива Паланка во населба Карпош, во близина на т.н. Салон.
СВР Куманово соопшти дека во 20.10 часот било пријавено дека патничко моторно возило „ауди”, управувано од 22-годишен жител на село Добрача, општина Старо Нагоричане, удрило во 59- годишен кумановец.  Во несреќата пешакот починал на самото место. Полицијата работи на целосно расчистување на случајот.

Read More
1 2 3 4 5 879