ВИДЕО: Околу седумстотини пожари минатата година во кумановско-липковскиот регион

ВИДЕО: Околу седумстотини пожари минатата година во кумановско-липковскиот регион

Близу седумстотини интервенции бележи Територијалната противпожарна единица Куманово минатата година во кумановско-липковскиот регион. Најголем дел од пожарите биле на отворен простор, а најмногу гореле сува трева и стрништа. Возниот парк кој е со просечна старост од над триесет години годинава преку проект на Североисточниот плански регион ќе се надополни со три теренски возила за гасење на шумски пожари, а се очекува и санација и реконструкцијата на објектот изграден на почетокот од шеесетитте години.
Повеќе детали околу…

Read More

АХВ: Нема нови жаришта на африканска чума во кумановско

АХВ: Нема нови жаришта на африканска чума во кумановско

Агенцијата за храна и ветеринарство информира дека состојбата со болеста африканска чума кај свињите во Кумановско е стабилна. По последниот случај во село Тромаѓа, каде на фарма со 660 свињи угинаа 60 животни, појава на нови жаришта во овој регион засега нема. Согласно донесеното Решение за определување на заштитна зона и зона под надзор при потврда на болеста Африканска чума кај свињите, овде комплетно е спроведена мерката за депопулација и нештетно закупување на свињите од…

Read More

Пријавен физички напад во Шупли камен

Пријавен физички напад во Шупли камен

Секторот за внатрешни работи Куманово информира дека вчера во 12.47 часот  лицето Д.С. од Куманово во полицијата пријавил дека во село Шупли Камен, кумановско бил физички нападнат од лицето Н.Т. Полицијата презема мерки за целосно расчистување на случајот.

Read More

ВИДЕО: И жителите на Шупли камен реагираат на закопувањето на свињите

ВИДЕО: И жителите на Шупли камен реагираат на закопувањето на свињите

Ниту жителите на кумановското село  Шупли Камен не ги сакаат угинатите свињи во атарот на нивното село. Тие вчера побараа од надлежните да се направи соодветна дезинфекција бидејќи стравуваат од ширење на болеста и меѓу свињите во нивните одгледувалишта. Претходно, жителите на Речица реагираа исто, а имаше и судир со полицијата. Ветеринарите уверуваат дека болеста не е заразна за луѓето и апелираат дека е потребна соработка на сите за да се сузбие. Според законите, општината…

Read More

ВИДЕО: Ќе се шири гасоводната мрежа кон индустриските капацитети

ВИДЕО: Ќе се шири гасоводната мрежа кон индустриските капацитети

ЈП „Куманово гас“ годинава ќе ја шири дистрибутивната мрежа кон Доброшане во близина на индустриските капацитети, информираа надлежните потенцирајќи дека токму големите корисници се приоритет на претпријатието. „Куманово-гас“ минатата година  ја прошири секундарната дистрибутивна гасоводната мрежа кај „Соколански парк“.

Read More

Приведен крадец

Приведен крадец

Полициски службеници од  СВР Куманово вчера околу 16 часот  лишиле од слобода 28-годишен кумановец. Тој се сомничи дека на 09.01.2024 година во угостителски објект на булеварот „ Октомвриска револуција“ во Куманово влегол со употреба на сила и одзел пари. Крадецот бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе следува соодветна пријава.

Read More

Кумановец крадел од куќа во „Бавчи“

Кумановец крадел од куќа во „Бавчи“

Полициски службеници од СВР Куманово синоќа лишиле од слобода 31-годишен кумановец.  Тој се сомничи дека од куќа во местото викано „ Бавчи“ во Куманово одзел предмети. Крадецот бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе следува соодветна пријава.

Read More

Намалени цените на горивата

Намалени цените на горивата

Се намалија цените на горивата. Од утрово максималните цени на нафтените деривати  се:
моторен бензин „евросупер БС-95“ – 77,00 (денари/литар)
„евросупер БС-98“ – 79,00 (денари/литар)
дизел-гориво – 72,50 (денара/литар)
масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 72,00 (денара/литар).
Малопродажните цени на евродизелот (Д-Е V) и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалени за 1,00 денар/л.
Малопродажната цена на бензинот „евросупер БС-95“ не е е сменета.
Малопродажната цена на бензинот „евросупер БС-98“ се намали за 0,50 денари/л.

Read More

Промоција на книги од Сашо Кокаланов и Пламен Тотев

Промоција на книги од Сашо Кокаланов и Пламен Тотев

Културно-информативниот центар на Македонија во Софија, заедно со Факултетот за драмски уметности во Скопје и НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово ќе ги промовираат книгите „Среќните луѓе не слават родендени“, од македонскиот автор Сашо Кокаланов и „Животот на литературната класика“ од бугарскиот автор Пламен Тотев.
Утревечер со почеток од 19:00 часот, во малата сала на Центарот за култура во Куманово, литературните дела ќе бидат претставени од Петар Андоновски, Стојан Синадинов и Сашко Насев.
На 12…

Read More

Опожарен паркиран автомобил

Опожарен паркиран автомобил

Паркиран автомобил вчера бил опожарен, информираат надлежите. Според СВР Куманово, вчера во 10 часот во СВР Куманово , 29-годишен кумановец пријавил дека на улицата „Клара Цеткин“ во Куманово настанал пожар во неговото патничко моторно возило „форд“ кое било паркирано. Екипа на Територијалната противпожарна единица Куманово го изгаснала пожарот, а повредени лица нема. Увид извршила екипа од СВР Куманово.

Read More
1 2 3 4 878