Кривична пријава против вработен во Царинска Управа – Царинска испостава „Белановце“

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Ќ.Р.(59) од с.Ваксинце, општина Липково- вработен во Царинска Управа – Царинска испостава „Белановце“ поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. На 05.12.2020, додека бил на работа, пријавениот не ја пресметал вредноста на работите кои ги превезувало лице од с.Матејче во своето возило и не ја наплатил царинската увозна давачка со што му овозможил да се стекне со противправна имотна корист. Исто така, пријавениот не го евидентирал возилото во дневната евиденција за извршени прегледи.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Коментари

коментар(и)