Куманово: Три лица починати и 6 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 808 тестирања, а регистрирани се 86 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 58, Куманово – 6, Прилеп – 5, Тетово и Штип – по 3, Гостивар, Кичево и Гевгелија – по 2, Кавадарци, Струмица, Неготино, Свети Николе и Крушево – по 1 лице.

Регистрирани се 856 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 377, Битола – 79, Прилеп – 57, Охрид – 55, Куманово – 49, Штип – 36, Велес – 31, Струга – 20, Тетово и Гевгелија – по 19, Гостивар – 16, Свети Николе, Крива Паланка и Радовиш – по 14, Кичево – 9, Струмица – 8, Кочани – 7, Ресен – 6, Берово -5, Богданци – 4, Валандово – 3, Крушево, Виница и Кратово – по 2, Кавадарци, Неготино, Делчево, Пробиштип, Демир Хисар, Македонски Брод, Пехчево и Македонска Каменица – по 1 лице.

Според Министерството за здравство, пријавени се вкупно 37 починати лица: 11 од Скопје (48, 61, 61, 65, 69, 74, 76, 77, 80, 83 и 90), 5 лица од Охрид (55, 64, 66, 72 и 85), по 4 лица од Битола (67, 77, 89 и 91) и Кавадарци (71, 73, 76 и 78), по 3 лица од Куманово (65, 76 и 84) и Тетово (73, 76 и 80), од Прилеп 2 лица (53 и 54) и по едно починато лице од Велес (61), Струмица (64), Струга (60), Делчево (69) и од Валандово (71). Од починатите пациенти, 4 лица се починати во домашни услови, а 33 се починати во болнички услови.

Направени се 808 теста преку: ИЈЗ – 90, ЦЈЗ Скопје – 24, ЦЈЗ Битола – 0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 0, лабораторија во болницата во Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ „8 Септември“ – 0, Институт за микробиологија – 0, МАНУ – 49, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 124, „Авицена“ – 0, „Биотек“ – 108, „Систина“ – 163, лабораторија „Лаор“ – 0, „Синлаб“ – 0, „Ремедика“ – 0, „Плодност“ – 0, „Генеа“ – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 250.

Досега во земјата се направени вкупно 710.265 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 150.672, бројката на оздравени пациенти е 129.909, на починати е 4.714, а бројот на активни случаи изнесува 16.049.

Коментари

коментар(и)