Од полноќ поевтинуваат горивата

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 и дизел горивото поевтинуваат за денар, а бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 за половина денар од ноќеска на полноќ, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

Новата цена на литар ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе изнесува 81,50 денари за литар, 83,5 денари на ЕУРОСУПЕР БС – 98, а 76 денари на ЕУРОДИЗЕЛ БС.

Со одлуката на РКЕ, за 1,5 денари се намалува цената на Екстра лесното масло за домаќинство и литар ќе чини 75 денари, а за 0,064 денари поскапува мазутот М-1 НС и килограм ќе се продава за 41,266 денари.

 

Коментари

коментар(и)