Поевтинуваат горивата од полноќ

Цената на дизел горивото од ноќеска на полноќ се намалува за два денара за литар, а бензините поевтинуваат за денар за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,4 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОДИЗЕЛ ќе изнесува 80 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 80, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 82 денара за литар. Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство не се менува и останува 78,5 денари за литар.

Со одлуката за 1,127 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на Мазутот  и ќе изнесува 51,535 денари.

Коментари

коментар(и)