177 санкции за прекршоци што ги прават пешаците

Во текот на вчерашниот ден во периодот од 10.00 до 15.00 часот Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на земјава, за санкционирање на прекршоци што ги прават пешаците. При контролата, санкционирани се 177 пешаци од кои, 156 за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин… За време на контролата санкционирани се и 89 други видови на прекршоци. Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. Пешаците да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин затоа што непочитувањето на сообраќајните правила ќе биде санкционирано. Сите заеднички, со почитување на правилата, мора да придонесеме за побезбедни сообраќајници, велат од полицијата. Инаку во вчерашната акција за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, санкционирани се 164 возачи.

Коментари

коментар(и)