Сертификати за завршена обука за странски јазик

Сертификати за завршена обука за странски јазик

123  невработени лица денеска добија сертификати за успешно завршен курс по англиски или германски јазик во образовниот центар Визија. Тримесечната обука на граѓаните за странски јазици беше во рамките на проект на финансиран од ЕУ преку ИПА фондовите, реализиран преку Агенцијата за вработување на РМ и министерството за труд и социјална политика.
– Оваа мерка беше во рамките на проектот поддршка за вработување на млади,долгорочно невработени жени, втор директен грант финансиран од ЕУ, преку ИПА фондовите….

Read More

Протестите за заедничка Македонија продолжуваат

Протестите за заедничка Македонија продолжуваат

„ Насекаде низ државата се слуша гласот на народот за заедничка Македонија. Македонија се најде во опасност бидејќи е загрозен националниот идентитет, а загрижува и ниската национална свест кај дел од Македонците, рече Дивна Јанкова на синоќешниот протестен марш  во организација на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија.
Дејан Ѓорѓиевски во својот говор пред присутните истакна дека оние кои гласале за СДСМ не гласале за платформи,ниту за менување на македонскиот идентитет.

18 –тиот протестен марш синоќа заврши во…

Read More

Продолжи судењето за малиот Алмир

Продолжи судењето за малиот Алмир

Обвинетиот за убиство со умисла на четиригодишниот Алмир , кумановецот Бобан Илиќ во тој момент бил во состојба на сочувана свест, бил во можност да управува со своите постапки, но истите делумно биле ограничени поради афект на страв и доживување закана за физичкиот  интегритет,  рече на денешното рочиште  невропсихијатарот кој учествувал во изработка на вештачењето. Според вештото лице, во случајов немало елементи  на умисла бидејќи обвинетиот не се наоѓал во привремено душевно растројство, ниту пак…

Read More

ВМРО ДПМНЕ: Да се преземат мерки против Димитријевиќ

ВМРО ДПМНЕ: Да се преземат мерки против Димитријевиќ

-Речиси две недели како граѓаните на Куманово чекаат разрешница на овој немил настан кој длабоко ги вознемири сите. Запрепастени сме и од реакцијата на градоначалникот, кој наместо да осуди и разреши директорот го штити и го остава се уште да ја извршува функцијата директор во образовна институција во која се едуцираат нашите деца.  Повикани се сите институции, реакција за жал се уште нема, ниту дека е отпочната постапка против директорот, ниту дека во блиска иднина…

Read More

Ресурсен центар ќе проработи во „Браќа Миладиновци “

Ресурсен центар ќе проработи во „Браќа Миладиновци “

Од први септемви во основното училиште „Браќа Миладиновци“  ќе започне со работа ресурсен центар, а  подготвителните активности ќе отпочнат наредниот месец , најави денеска директорката Марина Манојловска. Ова е единствено училиште во североисточниот регион во кое што функционираат паралелки за деца со посебни образовни потреби. Со нив работат деветмина дефектолози.
-Сите тие девет дефектолози ќе учествуваат во работата на ресурсниот центар , но исто така веќе од први април почнуваат на ниво на основното  училиште Браќа…

Read More

Доделени благодарници на повеќекратните крводарители

Доделени благодарници на повеќекратните крводарители

Манце Ѓорѓевиќ  е меѓу најхуманите граѓани на Куманово кој досега дарувал крв дури 137 пати. Тој вчера како и останатите крводарители кои што дарувале крв по 5,10,25, 50 и 75 пати  доби благодарница од општинската организација на црвениот крст. Тој ги охрабрува младите  во што поголем број да се вклучуваат во вакви хумани дела.
Дека е убаво чувството да знаеш дека со своето дарување крв спасуваш нечиј живот  потврдува и Ненад Алексовски кој исто така доби…

Read More

Дамјановски: МВР да го испита случајот со Димитријевиќ

Дамјановски: МВР да го испита случајот со Димитријевиќ

Доколку спорните  фотографиите се поставени од директорот на гимназијата Гоце Делчев, сигурно дека ќе има санкции , рече денеска градоначалникот на Куманово. Дамјановски го повика министерството за внатрешни работи да го истражи случајот со Димитријевиќ целосно.
-Во секој случај моралната одговорност постои за самиот директор ако тие фотографии се постирани од него,сигурно ќе има санкции. Меѓутоа, тоа не можа да се реши во еден ден, во секој случај во текот на нардните денови ќе имаме разрешница,…

Read More

ВМРО ДПМНЕ: Да се испита случајот со Димитријевиќ

ВМРО ДПМНЕ: Да се испита случајот со Димитријевиќ

Општинскиот комитет  на ВМРО ДПМНЕ вчера уште еднаш ги повика да се огласат директорот на гимназијата Гоце Делчев и градоначалникот на куманово во врска со сликите со непримерна содржина како и видеото кое е поставено на социјалните мрежи.
-Сите бевме запрепастени од сликите кои ги видовме , но после видеото нема сомнеж дека некој бил уценуван и невин. Јасно се гледа кој е на видеото  и нема потреба од уште еден демант. Срамно е да се…

Read More

Продолжува протестниот марш на иницијативата

Продолжува протестниот марш на иницијативата

Граѓаните на Куманово вчеравечер тргнувајќи од зеленото пазарче на булеварот Октомвриска револуција  кон централното градско подрачје повторно ги испратија пораките за зачувување на унитарноста на државата и отфрлање на платформата на албанските партии. Протестниот марш како и претходните вечери заврши пред платото на центарот за култура трајко прокопиев.
Пред присутните се обрати Тони Чатлоски, кој рече дека секој ден се повеќе граѓани од различни возрасти се приклучуваат кон одбраната на татковината и идентитетот.
– Ние не сакаме…

Read More

Црвениот крст ќе организира хуманитарен концерт

Црвениот крст ќе организира хуманитарен концерт

Во организација ПХВ- тимот кој што работи во склоп на општинската организација на црвениот крст  куманово на 24 март ќе се одржи хуманитарен концерт во центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Средствата што ќе бидат соберени на овој хуманитарен настан ќе бидат наменети за шестчленото семејство Маринковски кое што живее  во тешка сиромаштија.  Четириесетина волонтери во црвениот крст работат на проектот „Промоција на хумани вредности“.
-Во склоп на ПХВ  проектот имаме две цели, првата е привлекување на…

Read More
1 358 359 360 361 362 408