Утре се планираат прекини на струја

ЕВН Македонија информира дека заради реализација на инвестиционите зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија, без струја утре од 8 часот и 30 минути до 15 часот ќе останат делови од улиците : Дојранска, Христијан Тодоровски Карпош, Киро Фетак, Белградска, Први Мај, Вера Циривири Трена, Сава Ковачевиќ и Ристовац.  Без струја во истиот временски период ќе бидат и жителите на  Агино село, стои во известувањето од ЕВН Македонија.

Read More

Марш против „Тиранска платформа “

Марш против „Тиранска платформа “

„ Државата да се зачува, оти друга немаме“ ,  порача од синоќешниот протестен марш Драган  Димитревски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.
– Многу ме радува што секој ден не има се повеќе и повеќе да му дадеме  поддршка на претседателот Ѓорге Иванов кој не даде мандат на СДСМ, ниту поддршка за тиранската платформа која води кон разнебитување на Македонија.  Ние нема каде да одиме , РМ е наша држава, изјави Драган Димитревски, граѓанска иницијатива
Жители на…

Read More

Ученици од „Толи Зордумис“ во посета на полицијата

Ученици од „Толи Зордумис“  во посета на полицијата

Триесетина ученици од шесто до осмо одделние од општинското основно училиште Толи Зордумис денеска во рамките на проектот „Мојот Град“ се запознаа со работните задачи на Секторот за внатрешни работи Куманово.   Учениците во придружба на своите професори по техничко образование од надлежните во полицијата имаа можност да слушнат од колку оддели се состои СВР Куманово, како функционираат практично, а беа запознаени и со одредени санкции кои што можат да бидат изречени на малолетни лица доколку…

Read More

Црвен крст помогна на семејство во Градиште

Црвен крст помогна на семејство во Градиште

За шестчленото семејство Лазаровски од селото Градиште кое што живее во супстандарни услови пристигна првата помош од општинската организација на Црвен крст на Р.Македонија.  Освен храна, на семејството му се донирани и душеци и ќебиња.
-Дониравме хуманитарна помош која се состоеше од : брашно , прехрамбено-хигиенски пакети, кебиња, облека и обувки.  Воедно Црвен крст Куманово  оваа семејство ќе го вклучи во новиот ЦК-ПХВ циклус каде е планирано да организираме хуманитарен – спортски настан а средствата ќе…

Read More

Десетти марш за унитарна Македонија

Десетти марш за унитарна Македонија

Граѓаните вчеравечер  повторно во голем број на улиците на градот со поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.
Кумановци пак излегоа на улиците да кажат  „НЕ“ на двојазичноста и дебати кои , според  граѓанската иницијатива, се вовед во промена на химната, знамето и грбот на Република Македонија, односно непочитување  на Уставот.
 „Дојде време да го обзнаниме четвриот Илинден.  Во сите три претходни Македонците јасно  и недвосмислено ја искажаа почитта кон сите оние кои живеат под ова небо“…

Read More

Симболично велосипедско возење на граѓанската иницијатива

Симболично велосипедско возење на граѓанската иницијатива

И граѓаните на Куманово вчера се придружија на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која  наместо протестен марш организираше велосипедска трка, како и во останатите градови во државата.
Граѓаните со велосипеди се собраа пред платото на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ и возеа низ улиците и булеварите во поширокото централно градско подрачје. На оваа спортска манифестација се приклучуваа  велосипедисти на неколку клучки во градот, кои на овој начин уште еднаш упатија пораки за зачувување на унитарноста на државата…

Read More

Гимназијалците даруваа крв

Гимназијалците даруваа крв

Гимназијата Гоце Делчев во соработка со Институтот за трансфузиона медицина од Скопје денеска организираше крводарителска акција. Во втората по ред  годинава доброволна акција се пријавиле рекорден број на ученици досега, повеќе од 170 , велат надлежните.
-Интересот оваа година е најголем, има пријавено 176 крводарители од кои веројатно повеќе од 100 ќе даруваат крв, а дел од нив ќе бидат веројатно и вратени зависно од нивната здравствена состојба, изјави Драган Илиевски,  Гимназија „Гоце Делчев “
Учениците со…

Read More

Продолжува маршот за унитарна Македонија

Продолжува маршот за унитарна Македонија

Мирно заврши  вчеравечер седмиот марш во организација на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Куманово против промена на Уставот на  Македонија, заштита на името и суверенитетот на  државата. Протестот синоќа отпочна од соколанскиот парк,  по улиците низ централното градско подрачје  се до центарот за култура „Трајко Прокопиев“, каде што за разлика од претходните протести немаше обраќање пред присутните од организаторите. Граѓаните синоќа уште еднаш побараа да не се воведува двојазичност и да се зачува унитарниот…

Read More

Најмалите изработија честитки за мама

Најмалите изработија честитки за мама

Уникатни рачно изработени честитки ќе добијат на подарок мајките од  нивните дечиња кои што одат на градинка. По повод празникот на жената 8-ми март во сите шест објекти на детската  градинка „Ангел Шајче “ традиционално се организираат работилници за изработка на честитки и други подароци за мајките, а секако дека честитањето на празникот не може да помине без стихотворби  за мама. Годинава бевме дел од работилницата во градинката Развигорче.
– Децата како денеска што ја видовте…

Read More

Најмалите во посета на домот за стари лица

Најмалите во посета на домот за стари лица

Со рачно изработена честитка дечињата од градинката „Ангел  Шајче “ денеска на корисничките на услугите на домот за стари лица „Зафир Сајто“  им го честитаа претстојниот празник на жената, 8-ми  март . Овој убав гест од најмладите предизвика бура од емоции кај повозрасните жени, радост, насмевки, тага, солзи.
-Дојдени се децата да им го разубават денот со нивна изведба од песнички, игри. Корисничките се секогаш воодушевени од нивните изведби особено од најмалите, тие со голема радост…

Read More
1 359 360 361 362 363 408