Прво рочиште за убиството на малиот Алмир

Не се чувствувам виновен и не ги прифаќам обвинувањата дека сум извршил убиство со умисла, рече на денешното прво рочиште Бобан Илиќ, кој според обвинителниот акт треба кривично да одговара  за убиство на четиригодишниот Алмир Алиу. И останатите тројца обвинети за насилство се изјаснија дека не се виновни за делото за кое што се товарат.
Мајката на Алмир Ниџивера Касуми, со која започна сведочењето на судскиот процес побара од судот  доживотна казна затвор за обвинетиот бидејќи…

Read More

И ВМРО ДПМНЕ го одбележа Свети Трифун

Заштитникот на лозарите и градинарите , празникот Свети Трифун традиционално  го одбележа и општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ од Куманово. Во чест на празникот , нивни членови  утрово присуствуваа на литургијата што се служеше во црквата Света Мина, а потоа  беа закроени и лозови насади во атарот  на селото Проевце .
-Традиционално како и секоја година и оваа година ОК ВМРО ДПМНЕ ја запази и ја продолжи традицијата на празнување на великомаченик свети трифун симбол на…

Read More

Во „Порака наша“ се учат работни вештини

Лицата со интелектуална попреченост кои што престојуваат во дневниот центар „Порака наша “ преку тренинг- обуки ќе се подготвуваат за нивното вклучување на пазарот на трудот. „ Ако пред десет години со нив разговаравме како да се одржува лична хигиена и  како да се грижат за себе, денес  зборуваме  за тоа кои работни вештини да ги развиваме и кои работни места би можеле да ги изберат во иднина “ вели социјалниот работник Светлана Милеска Димитриевска….

Read More

Ударните дупки ќе се крпат во март

Снегот се стопи,  но проблемите за возачите и пешачите не завршија. На улиците и булеварите солта предизвика проблеми. Дупки како кратери се отворија по улиците во градот и приградските населби.  Загрозена е безбедноста на учесниците во сообраќајот. Автомобилите или во последен момент  ги обиколуваат дупките или пак удираат со гумите директно во нив. Пешаците пак често пати се испрскани од не совесните возачи.
Од локалната самоуправа се свесни за проблемот, но се чека на тендерска постапка…

Read More

Одложен судскиот процес Цветковски-Заев

Се одложи денешното рочиште по однос на приватната тужба на Виктор Цветковски за неовластено снимање и објавување аудио снимки во кои  се обвинети претседателот на СДСМ, Зоран Заев, правното лице СДСМ и претседателот на општинската организација во Куманово Мартин Костовски. Тужените и уредно поканети како што беше истакнато на рочиштето, не се појавија во кумановскиот Основен суд, а одбраната на обвинетите го повлече предлогот за сослушување на третообвинетиот Мартин Костовски, требаше да биде сослушан на денешното…

Read More

Регулација на речното корито на Липковка

Ќе отпочне реализацијата на проектот за регулација на речното корито на Липковка, најавија денеска надлежните.  По поплавите во Куманово била извршена анализа по што е изработена физибилити студија за заштита на речното корито.
-Ќе биде финансиран заеднички од УНДП кој обезбедува еден поголем дел од средствата,Министерството за животна средина кој досега вложи осум и пол милиони денари и локалната самоуправа предвиде во буџетот 12 милиони денари.Целиот проект перспективно,проценета вредност некаде околу 700.000 илјади долари тој е уште…

Read More

Реставрирана црквата “Свети Ѓорѓи Победоносец“

Заврши непосредната заштита, конзервација и реставрација на архитектурата на црквата Свети Ѓорѓи Победоносец во кумановско Младо Нагоричане. Стручните екипи на Националниот конзерваторски центар со поддршка на министерството за култура изминатиот период интензивно работеа на заштитата на овој значаен споменик на културата од 16 век со цел да се врати во првобитната положба.
-Денеска се создадени основни предуслови за негово финализирање на тој начин што е извршена целосна конструктивна консолидација со зајакнување почнувајќи од почва, покрив е…

Read More

„Кумановски акцијаши“ со хуманитарна акција

Здружението на граѓани „Кумановски акцијаши “  годинава повторно ја организира хуманитарната акција насловена „Биди хуман и подари“. Акцијата се состои во собирање на облека , обувки и донирање храна на социјално најзагрозените семејства во Куманово и бездомници. Организаторите очекуваат  поголем одзив од граѓаните споредбено со минатата година.
-Минатата година донираа 289 семејства, направивме повеќе од 300 пакети донации. Оваа година добро започнавме , веќе  десет семејства донираа помош. Работиме на принципот  помошта  да не ја складираме…

Read More

Граѓаните информирани за работата на општините

Граѓаните генерално се информирани и знаат што работат општините, но не се вклучени во заедничко донесување на одлуките  покажуваат резултатите од анализата на постоечките практики на консултација со граѓаните во процесот на креирање политики на локално ниво, изработена од  Фондацијата за развој на локалната заедница. Во Куманово денеска се организираше дебата на која беа презентирани резултатите од анализата на ниво на североисточниот регион, во рамките на  проектот „Зајакнување на партиципативната демократија“.
-Сите тие препораки понатаму ќе…

Read More

Граѓаните информирани за работата на општините

Граѓаните генерално се информирани и знаат што работат општините, но не се вклучени во заедничко донесување на одлуките  покажуваат резултатите од анализата на постоечките практики на консултација со граѓаните во процесот на креирање политики на локално ниво, изработена од  Фондацијата за развој на локалната заедница. Во Куманово денеска се организираше дебата на која беа презентирани резултатите од анализата на ниво на североисточниот регион, во рамките на  проектот „Зајакнување на партиципативната демократија“.
-Сите тие препораки понатаму ќе…

Read More
1 362 363 364 365 366 408