Завршуваат „ Денови на медот “

Завршуваат „ Денови на медот “

82 годишниот Зико Николовски е највозрасниот пчелар кој годинава своите пчелни производи ги промовира на саемската манифестација „Денови на мед “  на градскиот плоштад. Тој повеќе од две децении одгледува пчели во селото Карабиче, но со оглед на годините Николовски максимално се труди , а веќе и успева во тоа, своето хоби и целокупното знаење околу производство на мед и другите  пчелни производи да го пренесе на својот внук, Стефан Ѓорѓевиќ.
 -Со пчели е многу убаво…

Read More

Промовирана „Вила Обденица “

Промовирана „Вила Обденица “

„Вила Обденица “ е насловена првата самостојна стихозборка од авторот Зора Ивановска што беше промовирана вчеравечер во фоајето на центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Претседателката на здружението на жени „Нада Михајлова “ изминатите години со свои песни редовно учествуваше во изданијата на  „Обденица“ , преку истоимениот поетски клуб. Во десетте стохозбирки можат да се најдат песни од повеќе членки на здружението на жени, но и на поетскиот клуб од Куманово .
-Јас сега кога требаше мојата…

Read More

ЛС Ваикики отвори продавница во Куманово

ЛС Ваикики отвори продавница во Куманово

Турскиот бренд во текстилната индустрија ЛЦ Ваикики денеска ја отвори својата прва продавница во Куманово. Мисијата на оваа компанија е да обезбеди квалитетна, стилизирана облека и модни додатоци за жени, мажи, тинејџери, деац и бебиња по пристапни цени. ЛЦ Ваикики заедно со продавницата во нашиот град досега има отворено седум во државата., а согласно стратегијата за развој се планира бројката да достигне до 11.
 -Бидејќи видовме дека поголемита градови се до скопје и сакваме да им…

Read More

Каква е состојбата со потрошниот материјал во болницата?

Каква е состојбата со потрошниот материјал во болницата?

Општинската организација на Социјалдемократскиот сојуз денеска обвини дека во кумановската болница нема основни средства за овозможување на прва помош на пациентите. Според портпаролот Сашо Тодоровски, поплаките кои што ги добиле од граѓаните се однесуваат на недостиг на топломери и  памук  за пациетите.
-Во болницата бараат од пациентите од дома да носат топломери и памук, за да можат да им укажат соодветно лекување и да им одредат терапија. Нема ханзапласт па пациентите ги преврзуваат со обична самолеплива…

Read More

Донација за интернатот во Драгоманце

Донација  за интернатот во Драгоманце

Нови душеци, прозорци и врати доби интернатот во селото Драгоманце, донација од Амбасадата на Република Чешка  во Македонија. Ученичкиот дом кој што е дел од општинското основно училиште „Христијан Тодоровски Карпош“  е  реновиран  пред стартот на новата учебна година, а денеска децата кои што престојуваат во него беа  посетени од чешкиот амбасадор Мирослав Рамеш.
-Втор пат сме тука и ова е втор  дел од подарокот што сакавме да го дадеме на децата од интернатот во Драгоманце….

Read More

Одбележана Европска недела на мобилност

Одбележана Европска недела на мобилност

Велосипедска трка на која учествуваа педесетина велосипедисти од основните училишта во градот се одржа денеска на булеварот „Октомвриска револуција“.  Активноста беше во рамките на одбележувањето на Европската недела на мобилност  под покровителство на министерството за животна средина и просторно планирање, преку одделението за екологија во општина Куманово. Велосипедистот Христијан Максимовски од основното училиште „Кочо Рацин“  беше најбрз меѓу учесниците на трката.
-Веќе три години се занимавам професионално со велосипедизмот, многу лесно беше, се натрпеварувам на многу…

Read More

Дводневен саем „Денови на мед“

Дводневен саем „Денови  на мед“

Минувачите на градскиот плоштад во четврток и петок неделава ќе имаат можност да дегустираат мед, матичен млеч, полен, прополис, восок и истите да ги купат по пониски цени од вообичаените кои можат да се најдат по продавниците.  На  пчеларскиот саем „Денови на мед 2016“ можат да се најдат пчелни производи од  десетина домашни производители, а се организира  по 16-ти пат  во организација на здружението „Пчела“ .
-Има пријавено 12-13 учесници засега,  но верувам дека нема сите…

Read More

Одбележан роденденот на Драган Богдановски

Одбележан роденденот на Драган Богдановски

Почитувачите на ликот и делото на Драган Богдановски, вчера го посетија неговото вечно почивалиште во чест на неговиот роденден и положија цвеќе.
Претседателот на ОК на ВМРО ДПМНЕ,Драган Петковски, рече дека Богдановски е еден од основачите на ВМРО ДПМНЕ , а се собрале да одбележат 87 години од раѓањето на еден од основачите на партијата ВМРО ДПМНЕ,  идеологот  Драган Богдановски,кој почина пред 18 години и е погребан на градските гробишта во Куманово.
„Се собравме сите почитувачи на…

Read More

До утре трае вториот оглас за самовработување

До утре трае вториот оглас за самовработување

Дел од 56-мината граѓани кои што ја користат мерката самовработување веќе започнале сопствен бизнис со грант од 3.000 евра неповратни средства. Најголема заинтересираност во Куманово има за занаетчиски работилници, мали производствени капацитети, но и за продавници. Новопечените бизнисмени се задоволни од програмата што ја нуди агенцијата завработување. Велат доколку им тргне работата, најверојатно ќе користат и друга мерка од програмата
-Преку мерката самовработување земав грант и отворив книжарница во населбата Перо Чичо во близина на училиштето,…

Read More

Загина пешак во населбата „ Ајдучка чешма“

Загина пешак во населбата „ Ајдучка чешма“

75 годишна кумановка  загина вчера попладне во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово -Свети Николе во населбата Ајдучка Чешма. Во неа удрил автомобил „голф“  со кумановски регистарски таблички управуван од 31 годишен кумановец . Според изјавите на очевидци , возачот иако се обидел да ја избегне трагедијата, сепак сообраќајката заврши со смртни последици. Здобиените повреди при падот на асфалтниот пат биле фатални за старицата.
-Видов дека момчето кочеше, а жената ја премина улицата. Но во еден…

Read More
1 360 361 362 363 364 393