Кирацовски: Ќе градиме домаќински и одговорно

Кирацовски: Ќе градиме домаќински и одговорно

Поддршка на кандидатот за градоначалник на Општина Куманово од СДСМ, Максим Димитриевски денеска му укажа и генералниот секретар на партијата, Александар Кирацовски.
Кирацовски е во целодневна посета на Куманово каде заедно со кандидатите за советници и Димитриевски имаат средби со граѓаните. Воедно генералниот секретар најави дел од програмата со која СДСМ ќе ја бара довербата од граѓаните на претстојните локални избори.
Со нови сили ќе ги продолжиме сите добри проекти од кои граѓаните се задоволни, а воедно…

Read More

МОСТ објави повик за ангажирање набљудувачи

МОСТ објави повик за ангажирање набљудувачи

Граѓанската асоцијација МОСТ за набљудување на изборниот процес и денот на гласањето ќе ангажира околу 2.000 набљудувачи на целата територија на Република Македонија.
За таа цел, МОСТ ги повикува граѓаните, лично, да се пријават во 18-те регионални канцеларии, низ целата држава. Регионалните канцеларии на МОСТ за граѓаните ќе бидат отворени од 10 до 17:30 часот. Податоците со контакт информации за регионалните канцеларии ќе можат да се пронајдат на интерент страницата на МОСТ.
За пријавените граѓани ќе биде организирана…

Read More

Ѓорѓиевски: Ќе ја намалиме невработеноста

Ѓорѓиевски: Ќе ја намалиме невработеноста

Покрај најавената технолошко индустриска развојна зона на локалитетот Аџитепе, една од мерките во програмата за локален економски развој  е и помагање на веќе постојните индустриски зони во Куманово, рече на денешната пресконференција кандидатот за градоначалник од Коалицијата на ВМРО ДПМНЕ, Зоран Ѓорѓиевски.
– Со нивно инфраструктурно доуредување, со сообраќајно технички решенија за сите овие диви индустриски зони , со промоција преку одредени табли за сите овие фирми кои постојат тука се со цел за нивна поуспешна…

Read More

Ѓорѓиевски: Нудиме нова ера за кумановци

Ѓорѓиевски: Нудиме нова ера за кумановци

Имаме програма со која ќе настапиме на овие локални избори како и досега. Разликата од сите наши конкуренти е што ние работиме посветено, ќе дадеме се од себе и своите зборови ќе ги претвориме во дела, истакна синоќа кандидатот за градоначалник на Куманово од коалицијата За подобра Македонија, Зоран Ѓорѓиевски презентирајќи ја изборната програма.  Тој нагласи дека на овие избори кои се едни од најважните во државата, ќе настапат со програмата во која се опфатени…

Read More

ЖРК Куманово со втора победа сезонава

ЖРК Куманово со втора победа сезонава

Во рамките на 2-то коло од женската ракометна супер лига викендов ракометарките на Куманово на домашен терен ја совладаа екипата на ЖРК Деспина од Прилеп со 28:20 со што ја постигнаа и втората едноподруга победа во домашното првенство
Домашните ракометарки иако настапија без својата најдобра ракометарка Александра Боризовска во текот на целиот натпревар беа подобар противник и доминираа на теренот па на крајот сосема заслужено стигнаа до својта втора првенствена победа со која што барем за…

Read More

СДСМ ќе ги запознава граѓаните со Планот за живот

СДСМ ќе ги запознава граѓаните со Планот за живот

Со планот за живот во општина Куманово ќе излеземе со нови, сериозни капитални проекти коишто ќе значат директен бенефит за секој граѓанин, истакна кандидатот за градоначалникот од коалицијата предводена од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Максим Димитриевски. Тој најави дека во наредниот период ќе започнат со посета на домаќинства, со цел да ги слушнат проблемите на граѓаните, и во име на СДСМ да го понудат планот за живот во Куманово.
-Денеска и официјално ја отпочнуваме нашата предизборна…

Read More

Парк вреден половина милион евра, најави Ѓорѓиевски

Парк вреден половина милион евра, најави Ѓорѓиевски

Нови инфраструктурни проекти, изградба на детски градинки и паркови за рекреација денеска на прес конференција од Скопје, најави кандидатот за градоначалник на Општина Куманово од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Ѓорѓиевски.
Најави подобрување на комуалната инфраструктура на територијата на целиот град, меѓутоа и решавање на проблемот со водоснабдувањето, кој е типичен за Куманово во изминатите неколку години, особено во летниот период.
Конечно решавање на постојните проблеми со водоснабдувањето во Општина Куманово, повеќедеценискиот проблем со хроничниот недостаток на вода низ целата…

Read More

Бездомно куче касна човек во Соколански парк

Бездомно куче касна човек во Соколански парк

Куче скитник касна човек во Соколански парк. Кумановецот којшто не сакаше да зборува пред камерата, вознемирено раскажа дека додека јадел храна, бил нападнат од бездомно куче. Вели дека секојдневно поминува низ овој парк и постојано гледа поголема група на кучиња скитници. Додава дека граѓаните не можат слободно да се движат бидејќи многу често кучињата ги напаѓаат. Случајот не го пријавил никаде, бидејќи смета дека нема да постигне никаков ефект.
– Седев во парк на клупа и…

Read More

Се гради речното корито на Липковка

Се гради речното корито на Липковка

 
Интензивно течат активностите околу регулацијата на Липковска река. Проектот ќе се реализира во три поединечни етапи. Првата фаза беше отпочната пред повеќе од еден месец, но поради проблеми со оперативниот дел на фирмата изведувач, активностите на терен малку побавно се спроведуваа , информира градоначалникот Зоран Дамјановски.
– Првата делница е во понапредната фаза, прво се правеше чистење, редење на страните со камења,а подлогата ќе биде со бетонски плочи. На овој начин дестинацијата од приклучување од автопатот…

Read More

ЖРК Куманово го пречекува составот на Деспина

ЖРК Куманово го пречекува составот на Деспина

Ракометарките на Куманово утре со почеток во 14:30 часот во Спортската сала на ООУ „Христијан Карпош“ во населбата Перо Чичо, го играат натреварот од второто коло на домашната женска Супер лига против составот на Деспина од Прилеп.
Тренерите и управата на клубот цврсто се убедени дека утре ЖРК Куманово ќе успее да запише нова победа.
Мислам дека екипата на Деспина од Прилеп е со послаб квалитет од првото коло против Пелистер и мислам дека нема да имаме…

Read More
1 763 764 765 766 767 884