Во Куманово 103 а во државава вкупно 1641 хоспитализирани од Ковид

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1641 и има околу 380 празни болнички кревети во ковид центрите.

Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени.

Инаку во Куманово се лекуваат вкупно 103 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД 19.

Коментари

коментар(и)