Комисијата за заразни болести предлага две нови мерки

Комисијата за заразни болести донесе одлука за предлог на две нови мерки коишто ќе ги проследи до кризниот штаб и до Владата, објави Алсат-М.

Веста ја соопштил портпаролот на Комисијата, Злате Мехмедовиќ.

„Првата се однесува на укинување на задолжителното поседување на негативен ПЦР тест или потврда за прележаност и вакцинација при излез од земјата. Втората е да се укине ослободувањето од работа за бремените жени“, рече Мехмедовиќ.

Коментари

коментар(и)