77 казни за неносење маска вчера во Куманово

77 казни за неносење маска вчера во Куманово

Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (31.01/01.02.2021, по однос на Уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Куманово 108 лица не ја почитувалe, информираат од кумановската полиција.
Од вкупниот број издаде прекршочни налози, најмногу се од Куманово 77, во Крива Паланка 22 и во Кратово 9.
За истите, како што информираат од полицијата, ќе следуваат соодветни мерки.

Read More

Уште еден угостителски објект е затворен поради работно време

Уште еден угостителски објект е затворен поради работно време

На 31.01.2021 во 21.30 часот полициски службеници од СВР Куманово извршиле контрола во угостителски објект на ул.„Ленинова“ во Куманово, при што било констатирано дека објектот работи по дозволеното работно време за угостителски објекти, а во објектот биле затекнати осум лица – гости, пет вработени и сопственикот М.С.(34).
Од страна на Државен пазарен инспекторат објектот бил затворен. По целосно документирање на случајот, против сопственикот М.С. ќе биде поднесена кривична пријава по член 206 од Кривичниот законик за…

Read More

15 килограми дрога пронајдени при претрес

15 килограми дрога пронајдени при претрес

По издадена наредба од Судија на претходна постапка од Основен суд Куманово за претрес во дом и други простории, бил извршен претрес во домот на А.С. во с.Романовце, при што во помошна просторија се пронајдени две торби со три големи полиетиленски пакувања, во кои имало околу 15 килограми наркотична дрога марихуана. На лице место биле затекнати Д.Ц. и Д.И. кои, исто така, се лишени од слобода и по издадена судска наредба, извршени се претреси и во…

Read More

Здружение НРЦ: Гинеколози наплаќаат и за бесплатните лекарски прегледи

Здружение НРЦ: Гинеколози наплаќаат и за бесплатните лекарски прегледи

Здружението Национален Ромски Центар од Куманово бара одобар пристап на бремените жени до гинеколошките услуги и суштинска примена на законите. Во нивната анализа во рамки на повеќедеценискиот проект „Унапредување на здравјето на жените Ромки“, предупредува дека голем дел од жените Ромки плаќале за бесплатни гинеколошки прегледи, а висок е процентот и на неискористеност на бесплатните гинеколошки прегледи на бремени жени, кој се движи помеѓу 74 и 90, во зависност од услугите.
Потребен е подобар пристап на…

Read More

Повик до граѓаните да се пријават за субвенции на комунални услуги

Повик до граѓаните да се пријават за субвенции на комунални услуги

Секторот за социјална заштита на Општина Куманово ги информира граѓаните дека можат да поднесат барање за субвенционирање на комунални услуги. Субвенциите се наменети за повеќе категории граѓани од  социјално ранливите групи. Барањата со потребната документација треба да се достават до архива на Општина Куманово, најдоцна до 15 февруари, годинава.
Право на субвенционирање на комунални услуги имаат самохрани родители кои живеат на територија на општина Куманово, самохрани родители на деца со попреченост до 26 годишна возраст, стечајци…

Read More

13 позитивни лица регистрирани денес во Куманово

13 позитивни лица регистрирани денес во Куманово

Во последните 24 часа се направени 2024 тестирања, а регистрирани се 302 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 165, Велес 14, Куманово 13, Охрид и Кавадарци 12, Тетово 11, Дебар 8, Струмица, Радовиш, Делчево и Гостивар 6, Штип, Прилеп и Битола 5, Демир Капија 4, Струга, Свети Николе, Кочани и Гевгелија 3, Неготино, Крива Паланка, Кратово, Кичево и Дојран 2, Ресен и Берово 1.
Починати се 10 лица, пет пациенти од Скопје (83,75,82,70 и 47г), по…

Read More

Зошто Максим Димитриевски се сретна со министерот за информатичко општество? (видео)

Зошто Максим Димитриевски се сретна со министерот за информатичко општество? (видео)

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, денеска се сретна со Министерот за информатичко општество, Јетон Шаќири, за да го претстави ДСМ системот за дигитализација во нашата општина. Ние всушност сме пилот проект како општина и ова ќе биде само почеток на ерата на осовременување во поглед на брзината на завршување на административните обврски за нашите сограѓани, но и за сите вработени во институциите.
 
Во прилог на оваа убава вест се надоврзува и отворањето на Центарот „Една точка…

Read More

Нова опрема за ТППЕ, спас при сообраќајни незгоди (видео)

Нова опрема за ТППЕ, спас при сообраќајни незгоди (видео)

Откако градоначалникот Максим Димитриевски оствари средба со директорот на Агенцијата за заштита и спасување, доктор Беким Максути, во ТППЕ Куманово беше доделена опрема за заштита и спасување од сообраќајни незгоди, што значи дека состанокот вродил со плод и дека пожарникарите отсега ќе располагаат со потребните реквизити при спасувачките акции, што досега ги немале на својот оддел. Да чуеме како ја оценија оваа донација Аслани и Илиевски.
 

Read More

1.196.817.000 денари од Буџетот за рурален развој (видео)

1.196.817.000 денари од Буџетот за рурален развој (видео)

Буџетските пари во земјоделството оваа година завршуваат со сума од една милијарда 196 милиони, 817 илјади денари и се однесуваат најмногу на поттикнување на земјоделското производство, се разбира првенствено за стимулација на набавката за потребната механизација. Следете ги јавните повици и аплицирајте со комплетна документација – им се обрати на земјоделците Саша Арсиќ, на денешната прес конференција што ја организираше СДСМ.
 

Read More

НРЦ: топли оброци и помош за легализација на 24 семејства

НРЦ: топли оброци и помош за легализација на 24 семејства

Извршниот директор на Националниот Ромски Центар ги објасни активностите на проектот „Право да живеам во урбана средина“. Тој рече дека на 24 семејства, токму во рамките на овој проект, им беа доделени и топли оброци. Станува збор за околу стотина луѓе на кои освен оваа помош, им се асистира и при процесот на легализација на нивните објекти.
– Ние сè уште имаме процеси што ги водиме, но задоволни сме што во Штип, да речеме, достигнавме бројка…

Read More
1 66 67 68 69 70 85