Куманово утре го пречекува Берое

Куманово утре го пречекува Берое

Кошаркарите на Куманово утре со почеток во 17 часот на домашен терен го пречекуваат составот на Берое од бугарска Стара Загора во рамките на БИБЛ лигата.
Мечот ќе се одигра утре во Спортската сала на СОУ „Перо Наков“ пред празни трибини, согласно протоколите за заштита од коронавирусот.
 

Read More

Најкорисен играч во Балканската лига е Ливингстон од Куманово

Најкорисен играч во Балканската лига е Ливингстон од Куманово

Бекот на Куманово, Отис Ливингстон е најкорисниот играч во Лигата на Балканот за изминатиот месец. Американецот имаше важна улога во тимскиот успех на „сино-белите“ што беше потврден со пласман во следниот круг од натпреварите во регионалната лига.
Откако му се придружи на нашиот претставник на почетокот на оваа година, тој одигра четири натпревари. Куманово доби три од нив, доволни за премин во следната фаза од натпреварите.
Неговата најдобра игра беше на гостувањето во Рожаје.

Read More

На Националното првенство на Србија за младинци и кумановските атлетичарки

На Националното првенство на Србија за младинци и кумановските атлетичарки

Во затворени услови, како што налагаат протоколите, а во организација на Атлетскиот Сојуз на Србија, се оддржа националното првенство на Србија за младинци, на кое зеде учество и нашиот Атлетски клуб Куманово.
На клупско ниво, Куманово го претставуваше Дијана Вукановиќ (17), која настапи на 60 метри слободно и 60 метри со пречки. Во квалификациите за 60 метри слободно, истрча со време од 8,61 секунди и не успеа да обезбеди пласман, додека во второто трчање со пречки,…

Read More

Утре и задутре во кумановскиот театар се игра „Трнорушка“

Утре и задутре во кумановскиот театар се игра „Трнорушка“

Во режија на Бојана Краљевска, утре и задутре во кумановскиот театар ќе се игра претставата за деца „Трнорушка“.
„Претставите започнуваат во 18 часот, а за време на изведбите ќе бидат запазени сите здравствени протоколи кои важат во моментов. Ја замолуваме публиката да пристигне дваесеттина минути пред почетокот, за да немаме голем број на луѓе во исто време, на исто место. Се заблагодаруваме на публиката и почестени сме што кумановци сакаат театар, – изјави Сашо Тодоровски, директор…

Read More

43 кумановци добиле казна за неносење маска

43 кумановци добиле казна за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (01.02/02.02.2021, по однос на Уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Куманово 70 лица не ја почитувалe, информираат од кумановската полиција.
Од вкупниот број издаде прекршочни налози, најмногу се во Куманово 43, во Крива Паланка 12 и во Кратово 15.
За истите, како што појаснуваат од СВР Куманово, ќе следуваат соодветни мерки.

Read More

Зголемени субвенциите за приклучок на гас за дури 50 %

Зголемени субвенциите за приклучок на гас за дури 50 %

За приклучок на гасоводната мрежа во Куманово наместо досегашните 10.000 денари, граѓаните во иднина ќе добиваат субвенции од 15.000 денари.
На последната седница советниците донесоа одлука да се зголеми надоместот на дел од трошоците за приклучок на гас на физички лица за 50 отсто, со цел да се поттикнат граѓаните да го користат гасот за затоплување на нивните домови. Со оваа мерка секако би се влијаело и на намалување на загадувањето.
„Се надевам дека тоа дополнително ќе…

Read More

При извршување кражба од банкомат, фатено лице од Косово

При извршување кражба од банкомат, фатено лице од Косово

Денеска во 04.15 часот во Куманово, полициски службеници од СВР Куманово од слобода го лишиле косовскиот државјанин А.М.(41), затоа што бил фатен при обид за извршување на тешка кражба од банкомат на една банка на ул.„11 Октомври“.
Во непосредна близина на местото било пронајдено патничко возило „фолсваген голф“, со  косовски национални ознаки. Во врска со случајот, а по телеграма од СВР Куманово, на Граничниот премин „Јажинце“ бил задржан и Б.Х.(39) од Косово и тој ќе биде…

Read More

Се оддржа 62 состанок на ОШЗС

Се оддржа 62 состанок на ОШЗС

Денеска  во просториите на општина Куманово се одржа состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со преземање на активности и мерки од ширење на болеста COVID-19 (корона вирус). И на овој состанок тема беше пресек на состојбите во нашата општина поврзани со Ковид 19, па така, заклучено беше дека во период од 25.01. до 31.01.2021 година во општина Куманово регистрирани се 74 позитивни случаи на COVID 19, а моментално има 343 активни…

Read More

60 диви депонии го опколуваат Куманово (видео)

60 диви депонии го опколуваат Куманово (видео)

Во годинешниов буџет има предвидено средства за хигиена и зазеленување на општината., рече градоначалникот Максим Димитриевски. Но, нашата општина сеуште се соочува со диви депонии што и после нивното расчистување преку вонредни акциии за чистење, повторно се претвораат во депонии, како што е на пример депонијата пред населбата „Перо Чичо“.
Во продолжение, изјавата од градоначалникот Максим Димитриевски
 

Read More

Минимална разлика во поени, доволна за Куманово над МЗТ

Минимална разлика во поени, доволна за Куманово над МЗТ

Првиот натпревар во 13. коло донесе возбудлив натпревар во Аеродром каде Куманово успеа да слави над МЗТ 2 со минимални 67-68 во неизвесна завршница. Избраниците на Даскаловски имаат за што да жалат, бидејќи големиот број на промашени слободни фрлања (12/23), меѓу кои и две во последните напади на средбата, беа пресудни за најмладиот состав во лигата. Предводник на Куманово со 18 поени и 7 скока беше Бранислав Џекиќ, Отис Ливингстон додаде 15 поени и 7…

Read More
1 65 66 67 68 69 85